Akt zgonu Stanisława PolkowskiegoCzy mój przodek Jan Stanisław Kostka, używający imienia Stanisław to żołnierz Armii Księstwa Warszawskiego? Na szczęście oprócz legendy rodzinnej o otrzymaniu Medalu Św. Heleny, jest potwierdzenie w jego akcie zgonu: „były oficer Wojska Polskiego, …, odznaczony Krzyżem Złotym Polskim Virtuti Militari”. Stanisław Polkowski jest też wymieniony w pracy Bronisława Gembarzewskiego „Wojsko Polskie” Księstwo Warszawskie 1807-1814 z informacją „podpor. P. 17 piech.; por. 21/1 1813”. Jest to wielce prawdopodobne, że chodzi właśnie o mojego, gdyż 17 pułk piechoty Księstwa Warszawskiego był formowany w Zamościu kosztem ordynacji Zamojskiej, a Stanisław urodził się niedaleko – w Łęcznej.
Żołnierze Armii Księstwa Warszawskiego odznaczeni Krzyżem Virtuti Militari
Dał nam przykład Bonaparte Robert Bielecki Andrzej TyszkaSą jeszcze pewne szanse na zdobycie kolejnych poszlak, a może nawet dowodu w którym batalionie czy kompanii służył mój przodek. Książka Roberta Bieleckiego i Andrzeja Tyszki „Dał nam przykład Bonaparte” pokazuje ile w tamtym okresie powstało pamiętników. Z interesującego mnie p. 17 piechoty znalazł się tam jedynie pamiętnik słynnej Joanny Żubrowej – pierwszej kobiety, która została odznaczona orderem Virtuti Militari, która wraz z mężem Maciejem służyła w tym pułku piechoty w okresie od jego sformowania do 1813 roku. Bielecki i Tyszka wykorzystali część z nich, która została opublikowana w „Księga Świata” z 1860 r. Może sam pamiętnik gdzieś przetrwał? Niektóre roczniki Księgi Świata zostały już zeskanowane i są dostępne w bibliotekach cyfrowych, może i ten rocznik niedługo będę mógł przeglądać?
Niewątpliwie będę musiał przejrzeć jeszcze kilka innych pamiętników dostępnych w archiwach, w których jest szansa na pojawienie się wzmianki o moim przodku.
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi