Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Jak wydrukować drzewo genealogiczne

Strona główna » Blog » programy genealogiczne » Jak wydrukować drzewo genealogiczne

Małe drzewo genealogiczne można wydrukować, nawet nie stosując zaawansowanych narzędzi, a wypełniając puste wzory przytoczone we wpisie Jak narysować drzewo genealogiczne. Są tam między innymi przeznaczone do druku rysunki, puste wzory drzewa genealogicznego do wypełnienia oraz szablony wywodu przodków nawet na 5 pokoleń (31 osób). Dla małych drzew łatwo jest spełnić wymagania czytelności oraz efektowności (dodatkowe ornamenty i rysunki) drukując je na małej kartce. Przy bardzo dużych drzewach najczęściej trzeba iść na jakiś kompromis.

Początkowo wydawało się, że wpis jak wydrukować drzewo genealogiczne będzie stosunkowo krótki. Jednak w miarę zgłębiania tematu okazało się, że wybór programów oraz serwisów online jest stosunkowo bogaty. I to nie tylko dlatego, że można bezproblemowo przenosić dane pomiędzy programami genealogicznymi za pomocą pliku GEDCOM, więc możliwości jest dużo, ale też, że wiele zależy od wielkości drzewa i jego przeznaczenia.

Przy dużym uproszczeniu można powiedzieć, że dla siebie drukujemy swoich przodków i często są to wydruki robocze. Na spotkania rodzinne najczęściej chcemy ładnie wydrukować drzewo genealogiczne rodziny. Dodatkowo ma ono zawierać jak najwięcej z gości, którzy pojawią się na uroczystości. Najczęściej jest to wykres potomków wspólnego przodka (czyli prawdziwe drzewo genealogiczne). Czasami korzystamy z tzw. wykresu klepsydrowego, czyli składającego się z wywodu przodków i potomków danej osoby.

Duży wydruk drzewa genealogicznego ożywi każde spotkanie

Osobnym zagadnieniem jest uzyskanie samego fizycznego wydruku. Już przy średniej liczbie osób trudno zmieścić rysunek drzewa genealogicznego na jednej kartce A4 czy nawet A3 używanych przez łatwo dostępne drukarki. Podpisy są czytelne dopiero na znacznie większych formatach. Można drukować na kilku, czy kilkunastu takich kartach i je ręcznie sklejać lub można sięgnąć do urządzeń profesjonalnych. W niektórych programach kiepsko działa systemowe drukowanie do pliku PDF, więc przydaje się doinstalowanie programu wirtualnej drukarki jak na przykład dopdf lub CuteWriter, aby uzyskać plik PDF do wydruku na formacie A0. Jak przygotować drzewo genealogiczne rodziny do wydruku na ploterze lub drukarce wielkoformatowej

Druk na drukarce wielkoformatowej czy ploterze

Nie ważne, jaki wykres zostanie zrobiony, trzeba go jeszcze wydrukować. Z komputera uzyskuje się plik typu PDF i zanosi do punktu usługowego. Po zdobyciu pewnych doświadczeń z wieloma punktami można współpracować zdalnie: wysyłać plik mailem, a wydruk otrzymywać kurierem lub pocztą.

Można też wydrukować na kilku kartkach papieru na domowej drukarce, a następnie skleić, ale to nie wygląda zbyt ładnie. 

Punkty usługowe oferują całą gamę możliwości i bardzo szeroki zakres cen. Najtańsze rozwiązanie to czarnobiały wydruk samych nazwisk, dat oraz linii łączących na ploterze na stosunkowo cienkim papierze. Zależnie od formatu koszt waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych (A0 czyli 1 m2 to około 10 zł). Droższe są plotery kolorowe (kolorowe linie i napisy), z wypełnieniem (zdjęcia i grafiki) oraz najdroższe drukarki wielkoformatowe wysokiej rozdzielczości. W tym przypadku wydruk A0 (810 mm na 1180 mm) to około 100 zł. Widać, że różnica w cenie sięga rzędów wielkości (ceny można porównać np. na stronie druk24h.pl).

Wywód przodków wydrukowany na laminowanym papierze lateksowym
Wywód przodków wydrukowany na laminowanym papierze lateksowym

Cena również zależy od materiału, na którym się drukuje. Kolorowa grafika na ploterze kreślona na papierze 80g kosztuje około 40 zł za m2, a na papierze fotograficznym prawie 100 zł. Niektóre plotery pozwalają drukować nie tylko na papierze, ale również na profesjonalnym płótnie malarskim (m2 kosztuje ponad 200 zł), czy płycie MDF, sklejce (w tych ostatnich przypadkach może się pojawić problem dostarczenia dużych wydruków).

Innym rozwiązaniem jest podklejenie wykonanego na folii wydruku na lekkiej piance lub PCV. Takie rozwiązanie, w zależności od technologii, może być odporne na warunki atmosferyczne. Piankę lub PCV można bezpośrednio powiesić na ścianie, lub oprawić w ramki. Koszt m2 znów oscyluje wokół 200 zł.

Wywód przodków wydrukowany na płótnie malarskim. Zwój można spakować do skórzanej sakwy.
Wywód przodków wydrukowany na płótnie malarskim. Zwój można spakować do skórzanej sakwy.

Możliwe jest też wydrukowanie fototapety do domu (wraz z usługą jej przyklejenia) czy baneru gotowego do zawieszenia na dworze (wyceny indywidualne).

Nie zawsze uda się wydrukować bardzo duże drzewo genealogiczne rodziny.

Należy zwrócić uwagę, że format PDF jest ograniczony do ok. 5 m, mimo że plotery mogą drukować ze znacznie dłuższej rolki (15 m jest ograniczeniem w tańszych modelach). Przekraczając 5 m długości (szerokość normalnego plotera to ok. 1 m), należy się liczyć z kłopotami – nie każde narzędzie wyprodukuje poprawny plik i nie każdy ploter czy drukarka przyjmie taki plik. Trzeba próbować. 

Jak wydrukować drzewo genealogiczne i wywód przodków

Chcąc wydrukować średniej wielkości drzewo — od kilkadziesiąt do kilkuset osób mamy do wyboru całą paletę programów obsługujących drzewo genealogiczne. Do 50 osób można drukować, używając jednej z wielu darmowych (testowych) wersji płatnych programów. Ładne graficznie wykresy oferuje też serwis online MyHeritage. W tym przypadku ograniczenie jest do 250 osób (jeżeli nie chcemy, aby ktoś zobaczył naszą pracę, możemy wczytać plik GEDCOM, przygotować wydruk (stworzyć plik PDF) i zaraz skasować drzewo w myHeritage).

Z kolei Roots magic w wersji darmowej oferuje bardziej niż przyzwoity roboczy wydruk tabeli przodków i potomków praktycznie nieograniczonej wielkości (do innych wydruków trzeba użyć płatnej wersji). Wiele osób chwali sobie darmowy Ahnenblatt — mnie się podoba przygotowywany przez niego wykres potomków. Ahnenblatt także pozwala wydrukować drzewo genealogiczne rodziny, czyli zarówno przodków, jak i potomków danej osoby (klepsydra). Na przykład tak wygląda drzewo genealogiczne rodziny Marii Skłodowskiej Curie. Jednak trzeba pamiętać, że jest to program pisany przez jednego pasjonata i nie zawsze działa tak jak chcielibyśmy.

Schemat drzewa genealogicznego

Wydrukować drzewo genealogiczne i wywód przodków możemy w większości programów genealogicznych, ale co zrobić, gdy chcemy mieć na wydruku kilka rodzin powiązanych ze sobą więzami małżeńskimi? Częściowo daje sobie z tym radę tzw. wykres klepsydrowy.

Większość programów genealogicznych generuje schematy, na których linie się nie przecinają. Jednak przy skomplikowanej strukturze powiązań rodzinnych nie jest możliwe wygenerowanie rysunku drzewa genealogicznego rodziny bez przecięć. W niektórych programach stosuje się algorytmy zwielokrotniające występowanie niektórych osób. To rozwiązanie nie zawsze jest skuteczne i niektóre gałązki nie są rysowane.

Jednym znanym mi programem, który umożliwia wydrukowanie wszystkich osób na bardzo skomplikowanym schemacie, jest edytor diagramów genealogicznych: genoPro. Jest to program, który może przypaść do gustu osobom o wykształceniu technicznym, przyzwyczajonym do schematów inżynierskich. Dzięki użyciu różnych symboli, kolorów stosowanych w schemacie drzewa genealogicznego oraz pozwolenia na przecinanie się linii pokrewieństwa można nanieść w nim niespotykaną gdzie indziej ilość informacji. Dodatkowo to, co jest wyświetlane na ekranie, pojawia się tak samo na wydruku.

Jego wadą jest strona estetyczna, która może niektórych zrażać do niego. Niestety, starsza wersja programu, którą testowałem, niezbyt sobie radziła z wczytaniem dużego i skomplikowanego pliku GEDCOM. Próba na drzewie genealogicznym rodziny zawierającym 11.000 osób wykazała konieczność wykonania ręcznej interwencji; co najmniej kilkukrotnego użycia procedury autorozmieszczanie dla wybranych gałęzi. Wydruk drzewa genealogicznego składającego się z 300 osób był idealny, ale wydrukować udało mi się na 3 kartkach formatu A0, które następnie trzeba skleić.

Opis tekstowy drzewa genealogicznego

Niektórzy chcą wydrukować drzewo genealogiczne w formie słownej tzw. raport narracyjny. Składa się on z występujących po sobie opisach małżeństw z dziećmi (przykład). W języku angielskim raporty takie produkuje wiele programów, a wręcz są specjalnie tylko do tego przeznaczone, jak na przykład Behold. Dla nas mają jedną wadę — język. Nawet jeśli mają przetłumaczone słowa, to i tak zła gramatyka bije po oczach. Wady tej nie ma polski odpowiednik Geneabook.

Skondensowany wywód przodków

Bardzo efektywnym informacyjnie i stosunkowo kompaktowym wydrukiem jest wachlarz przodków. Nie wszystkie programy genealogiczne oferują taką możliwość. Wspominany wcześniej Legacy w wersji darmowej ma ograniczenie do zaledwie 4 pokoleń (przykładowy wykres z płatnej wersji), darmowy Gramps robi takie wykresy, ale mi opisy wychodziły poza ramki. Bardzo ładny wykres można uzyskać bezpłatnie na stronach FamilySearch, ale trzeba upublicznić swój wywód przodków. Ciekawą propozycję ma firma Progeny Genealogy oferująca różne programy graficzne dla genealogów w tym 3 wymiarowe wydruki wachlarza przodków.

Również polska firma PL-SOFT ma w swojej ofercie specjalny program do drukowania wachlarza przodków (oczywiście ich podstawowy program Drzewo Genealogiczne, wśród wielu innych propozycji też umożliwia wydruk wachlarza).

Przykłady wydruków z programów Brother’s Keeper, Gramps i Ahnenblat zamieściłem we wpisie drzewo genealogiczne. Przykład wydruku z programu Myheritage to mój wywód przodków.

Jak przygotować drzewo genealogiczne rodziny do wydruku

Z czasem nadchodzi taki moment w pracy genealoga, że wyniki tej pracy trzeba pokazać szerszej publiczności. Najbardziej spektakularną wizualizacją swoich osiągnięć (oprócz wydania książki) jest wydrukowanie jak największego drzewa genealogicznego rodziny. Ale jak poprawnie przygotować drzewo genealogiczne rodziny do wydruku?

Teoretycznie, sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy z genealogicznego programu komputerowego jak na przykład Ahnenblatt, czy usługi w Internecie, jaką jest MyHeritage uzyskać plik PDF zawierający drzewo genealogiczne rodziny i przekazać go do zakładu usługowego dysponującego ploterem laserowym (teoretycznie nieograniczona długość wydruku), ploterem kolorowym (nieco gorsza rozdzielczość, ale można dodać zdjęcia) lub drukarką wielkoformatową (chyba najdroższe rozwiązanie i chyba format tylko do A0). Zakład dysponujący takim sprzętem powinien znajdować się w każdym większym mieście.

O wyborze programów genealogicznych w aspekcie drukowania napisałem powyżej. Mój wybór do wydruków to Ahnenblatt i o pracy z nim będę pisał dalej. Nie jest on oczywiście pozbawiony niedoskonałości. Po pierwsze brakuje możliwości dobrania wielkości wydruku, po drugie nie zawsze opisy drzewa są w takiej formie, jakiej byśmy sobie życzyli.

Plik PDF ze wspomnianego powyżej programu Ahnenblatt przy standardowych ustawieniach wydruku daje literki wysokości około 1 mm, co dobrze daje się odczytać, gdy studiujemy samodzielnie wykres leżący na stole. Taki wydruk jednak nie nadaje się do pokazywania większej liczbie osób i wspólnego jego omawiania. Dopiero kilkukrotne powiększenie, umożliwia komfortowe oglądanie z większej odległości.

Jak przygotować drzewo genealogiczne rodziny do wydruku muzeum
Fragment ekspozycji w Muzeum Warszawskiej Pragi podczas mojego wykładu

Niestety, zwykłe powiększanie pliku PDF w programie graficznym nie jest najlepszym pomysłem — skutkuje „pixelozą”. O ile w Ahnenblatt nie można ustawić parametrów pliku pdf, to daje się je zmienić w plikach TIFF, PNG czy JPG. Standardowo, program proponuje rozdzielczość 300 dpi (kropek na cal) – jest to minimalna rozdzielczość potrzebna do uzyskania wydruku dobrej rozdzielczości. Jeżeli zamierzamy potem powiększyć rysunek, to docelowo też potrzebujemy rozdzielczość 300 dpi, więc przed wygenerowaniem pliku trzeba zwiększyć odpowiednio rozdzielczość. Przykładowo, jeżeli chcemy mieć 2 razy większy rysunek, to trzeba zapamiętać z rozdzielczością 600 dpi.

Następnie, w jakimś prostym programie możemy ostatecznie przygotować drzewo genealogiczne rodziny do wydruku, konwertując do formatu PDF. Na przykład można skorzystać z programu Irfanview.

Więcej możemy osiągnąć, eksportując plik TIFF czy PNG uzyskany w programie Ahnenblatt do programu graficznego i tam poddając go obróbce (na przykład dodaniu opisów) i dopiero wtedy wygenerowaniu pliku PDF.
Do obróbki można wykorzystywać na przykład programy profesjonalne jak Photoshop czy niemal równie zaawansowany, ale darmowe jak GIMP 2.

Jak przygotować drzewo genealogiczne rodziny do wydruku
Wydruki drzew genealogicznych rodziny w różnych powiększeniach

Z powiększaniem nie można przesadzić — szerokość wstęgi w ploterze, z którego zwykle korzystam, wynosi ok 90 cm (914 mm minus 5 mm marginesów po obu stronach). Mnie zadowoliło 3 krotne powiększenie — na wstędze można zmieścić 8 pokoleń. Czterokrotne powiększenie uważam już za zbyt duże — wtedy mieści się tylko 6 pokoleń.

Artykuły na temat drzewa genealogicznego

Jak zrobić drzewo genealogiczne w Excelu
Jak zrobić drzewo genealogiczne – poradnik
Następny krok: wyszukiwarki genealogiczne
Jak narysować drzewo genealogiczne rodziny
Jak zapisać w książce drzewo genealogiczne
Drzewo genealogiczne rodziny w komputerze
Najlepszy program obsługujący drzewo genealogiczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *