Początkowo wydawało się, że wpis jak wydrukować drzewo genealogiczne będzie stosunkowo krótki. Jednak w miarę zgłębiania tematu okazało, się że wybór jest stosunkowo bogaty. I to nie tylko dlatego, że można bezproblemowo przenosić dane pomiędzy programami za pomocą pliku GEDCOM, więc możliwości jest dużo, ale też że wiele zależy od wielkości drzewa i jego przeznaczenia.
Małe drzewo genealogiczne można wydrukować nawet nie stosując zaawansowanych narzędzi, a wypełniając wzory przytoczone we wpisie Jak narysować drzewo genealogiczne. Są tam między innymi rysunki, wzór drzewa genealogicznego do wypełnienia oraz szablon wywodu przodków nawet na 5 pokoleń (31 osób). Dla małych drzew łatwo jest spełnić wymagania czytelności oraz efektowności (dodatkowe ornamenty i rysunki) drukując je na małej kartce. Przy bardzo dużych drzewach najczęściej trzeba iść na jakiś kompromis.

Przy dużym uproszczeniu można powiedzieć, że dla siebie drukujemy swoich przodków i często są to wydruki robocze. Na spotkania rodzinne najczęściej chcemy ładnie wydrukować drzewo genealogiczne. Dodatkowo ma ono zawierać jak najwięcej z gości, którzy pojawią się na uroczystości. Najczęściej jest to wykres potomków wspólnego przodka (czyli prawdziwe drzewo genealogiczne).

Jak wydrukować drzewo genealogiczne i wywód przodków

Chcąc wydrukować średniej wielkości drzewo – od kilkadziesiąt do kilkuset osób mamy do wyboru całą paletę programów obsługujących drzewo genealogiczne. Do 50 osób drukować można używając jednej z wielu darmowych (testowych) wersji płatnych programów. Ładne graficznie wykresy oferuje serwis online myHeritage. W tym przypadku ograniczenie jest do 250 osób (jeżeli nie chcemy aby ktoś zobaczył naszą pracę, możemy wczytać plik GEDCOM, zlecić wydruk i zaraz skasować drzewo w myHeritage).

Z kolei Roots magic w wersji darmowej oferuje bardziej niż przyzwoity roboczy wydruk tabeli przodków i potomków praktycznie nieograniczonej wielkości (do innych wydruków trzeba użyć płatnej wersji). Wiele osób chwali sobie darmowy Ahnenblatt – mnie się podoba przygotowywany przez niego wykres potomków. Ahnenblatt także pozwala wydrukować drzewo genealogiczne rodziny czyli zarówno przodków i potomków danej osoby (klepsydra). Na przykład tak wygląda drzewo genealogiczne rodziny Marii Skłodowskiej Curie. Jednak trzeba pamiętać, że jest to program pisany przez jednego pasjonata i nie zawsze działa tak jak chcielibyśmy.

Już przy średniej liczbie osób trudno zmieścić rysunek drzewa genealogicznego na jednej kartce A4 czy nawet A3. Podpisy są czytelne dopiero na znacznie większych formatach. Rozwiązania są dwa: wydruk na wielu kartkach A4, a następnie sklejanie ich lub wydruk na ploterze (5 metrów szerokości 1 metra w zależności od sposobu użycia plotera kosztuje od 20 do 300 zł). W niektórych programach przydaje się doinstalowanie programu wirtualnej drukarki jak na przykład dopdf lub CuteWriter, aby uzyskać plik do wydruku na formacie A0. Rozwiązaniem pośrednim jest używanie drukarki Epson SureColor SC-P400, która pozwala na wydruk ze wstęgi.


Schemat drzewa genealogicznego

Wydrukować drzewo genealogiczne i wywód przodków możemy w większości programów genealogicznych, ale co zrobić, gdy chcemy mieć na wydruku kilka rodzin powiązanych ze sobą więzami małżeńskimi? Częściowo daje sobie z tym radę tzw. wykres klepsydrowy.

Jednak jednym znanym mi programem, który to oferuje jest edytor diagramów genealogicznych: genoPro. Jest to program, który może przypaść do gustu osobom o wykształceniu technicznym, przyzwyczajonym do schematów inżynierskich. Dzięki użyciu różnych symboli, kolorów stosowanych w schemacie drzewa genealogicznego można nanieść nie spotykaną gdzie indziej ilość informacji. Dodatkowo to co jest wyświetlane na ekranie pojawia się tak samo na wydruku.

Jego wadą jest strona estetyczna, która może niektórych zrażać do niego. Niestety, program niezbyt sobie radzi z wczytaniem dużego i skomplikowanego pliku GEDCOM. Próba na drzewie genealogicznym rodziny zawierającym 11.000 osób wykazała konieczność jest ręcznej interwencja; co najmniej kilkukrotnego użycia procedury autorozmieszczanie dla wybranych gałęzi. Wydruk drzewa genealogicznego składającego się z 300 osób był idealny, ale wydrukować udało mi się na 3 kartkach formatu A0, które następnie trzeba skleić.

Opis tekstowy drzewa genealogicznego

Niektórzy chcą wydrukować drzewo genealogiczne w formie słownej tzw. raport narracyjny. Składa się on z występujących po sobie opisach małżeństw z dziećmi (przykład). W języku angielskim raporty takie produkuje wiele programów, a wręcz są specjalnie tylko do tego przeznaczone, jak na przykład Behold. Dla nas mają jedną wadę – język. Nawet jeśli mają przetłumaczone słowa, to i tak zła gramatyka bije po oczach. Wady tej nie ma polski odpowiednik Geneabook.

Skondensowany wywód przodków

Bardzo efektywnym informacyjnie i stosunkowo kompaktowym wydrukiem jest wachlarz przodków. Nie wszystkie programy genealogiczne oferują taką możliwość. Wspominany wcześniej Legacy w wersji darmowej ma ograniczenie do zaledwie 4 pokoleń (przykładowy wykres z płatnej wersji), darmowy Gramps robi takie wykresy, ale mi opisy wychodziły poza ramki. Bardzo ładny wykres można uzyskać bezpłatnie na stronach FamilySearch, ale trzeba upublicznić swój wywód przodków. Ciekawą propozycję ma firma Progeny Genealogy oferująca różne programy graficzne dla genealogów w tym 3 wymiarowe wydruki wachlarza przodków.

Również polska firma PL-SOFT ma w swojej ofercie specjalny program do drukowania wachlarza przodków (oczywiście ich podstawowy program Drzewo Genealogiczne, wśród wielu innych propozycji też umożliwia wydruk wachlarza).

Przykłady wydruków z programów Brother’s Keeper, Gramps i Ahnenblat zamieściłem we wpisie Jak wygląda drzewo genealogiczne. Przykład wydruku z programu Myheritage to mój wywód przodków.
Jak przygotować drzewo genealogiczne rodziny do wydruku na ploterze lub drukarce wielkoformatowej

Published by Maciej A. Markowski

Maciej Adam Markowski - z wykształcenia doktor nauk technicznych, przez większość swojej pracy zawodowej zarządzał marketingiem w korporacjach, a z zamiłowania historyk rodziny. Członek Polskiego Towarzystwa Genealogicznego i członek zarządu Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *