Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Babcia, której nie poznałem.

Strona główna » Blog » Moja genealogia » Babcia, której nie poznałem.

Babcia Wanda Polkowska Markowska umarła 5 lat przed moimi narodzinami. Zupełnie jej nie znałem i prawie nic o niej nie wiedziałem. A jak w końcu się przekonałem, jej życie było bardzo ciekawe.

Kilka tygodni temu przeszukałem kolejny raz dokumenty rodzinne, które zostały po babci (niewiele się tego zachowało – większość rzeczy przepadła w Powstaniu Warszawskim). Ale w jednej z niepozornych kopert znajdowało się kilka zaświadczeń z pracy jako redaktorki w Polsce Ludowej. Ot, nic specjalnego. Wkładając je z powrotem w kopertę, spojrzałem dokładniej na nią. Znajdował się na niej dość niewyraźny, wyblakły tekst: „Akta osobiste Wandy Polkowskiej-Markowskiej 1898-1958 wykorzystane do Jej życiorysu w Polskim Słowniku Biograficznym” z dopiskiem „20 III 1972 art. wysłany do Red. PSB w Krakowie ul. Sławkowska 17.”

Doskonale wiedziałem, że biogram babci nie został opublikowany w Słowniku, ale na wszelki wypadek napisałem maila do redakcji. Następnego dnia: bingo! Dostałem bardzo miłą odpowiedź, że artykuł co prawda nie zakwalifikował się do publikacji, ale zachował się w archiwum i przyślą mi kopię. Po kilku dniach oczekiwania nadeszło ksero czterech stron maszynopisu autorstwa Prof. Jadwigi Karwasińskiej noszącego śladu kilku korekt.

Ciekawe jest to, że profesor Karwasińska była również autorką recenzji z 1927 roku opublikowanego artykułu babci pt. „Dzieje Zakonu Dobrzyńskiego. Przyczynek do kwestii krzyżackiej”. Recenzja ta znajduje się w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej i chyba jest bardzo pochlebna (przeczytajcie, bo ja na pewno nie jestem obiektywny). A po niemalże 50 latach Pani profesor napisała biografię – czy dlatego, że się wcześniej znały? (jak po kilku latach poszukiwań się przekonałem, znały się jeszcze ze studiów na Uniwersytecie Warszawskim, razem działały w Studenckim Kole Naukowym Historyków).

Wanda Polkowska Markowska 1923

A sam biogram? Może go odrzucono za to, że większa część dokonań babci pochodziła sprzed II wojny? Może osiągnięcia były niedostateczne jak na PSB. Osądzicie sami w kolejnych odsłonach.
Następny wpis Wanda Polkowska Markowska – dzieciństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *