Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Wojsko Księstwa Warszawskiego – dymisja

Strona główna » Blog » Księstwo Warszawskie » Wojsko Księstwa Warszawskiego – dymisja

Wojsko Ksiestwa Warszawskiego Książe Józef PoniatowskiZ moim przodkiem Stanisławem Polkowskim rozstaliśmy się w 1813 roku, gdy wojsko Księstwa Warszawskiego niemal nie istniało i dalsze jego losy nie były mi znane. Dopiero wzmianka z zamieszczona 17 stycznia 1816 roku w 7-mym numerze Gazety Krakowskiej: Na mocy danego upoważnienia przez N. Cesarza i Króla, J. C. Mość W. Xże Konstanty, Wódz naczelny woyska Polskiego, rozkazem dziennym z dnia 1 (13) Grudnia r.b. udzielił żądane dymissye następującym Officerom, którzy w oczekiwaniu onych mieli sobie wydane urlopy nieograniczone. …
Lista dymisji z pułku 1-go piechoty liniowejZ pułku 1go piechoty liniowej:
Porucznicy: Franciszek Strzeżyński, Maxymilian Jerzmanowski, Stanisław Polkowski, Józef Waygart, Melchior Kowalski, Xawery Bukowski, ostatni z pozwoleniem noszenia munduru. – Podporucznicy: Wincenty Kuberski, Wincenty Jezierski, Alexander Grygowski.

Wojsko Księstwa Warszawskiego – dymisje oficerów

W kolejnych numerach Gazety Krakowskiej znajdują się informacje o zmianach osobowych w Wojska Polskiego – dymisjach, mianowaniach i awansach. W następnym numerze (6) z 21 stycznia znajduje się wyciąg z rozkazu wymieniający oficerów Wojsk Księstwa Warszawskiego, którzy nie otrzymali nowych przydziałów i otrzymali dymisję. W ich przypadku podawana jest przynależność do pułków Księstwa Warszawskiego. Wśród tych oficerów znajduje się między innymi z 17 pułku piechoty Wincenty Judkowski. A w numerze 7 z 24 stycznia w dalszej części tego rozkazu znajduje się informacja o dymisji podporucznika Michała Zaruskiego z 2 pułku piechoty Księstwa Warszawskiego. Może to chodzi o mojego przodka – Michała ojca Michała Mariana Zaruskiego? Mógł w 1816 roku być bardzo młodym chłopakiem. Nie figuruje u Gembarzewskiego (który spisywał nazwiska z ksiąg pułkowych), więc możliwe, że trafił do wojska w ostatniej fazie wojny. W tym rozkazie wymienieni są również dwaj podporucznicy z 17-tego pułku piechoty Księstwa Warszawskiego – Felix Lewkowicz i Michał Strożecki lub Strożeski.
W sumie wymienionych jest kilkadziesiąt lub nawet więcej nazwisk oficerów, którzy odeszli w tym czasie z wojska. Myślę, że dla genealogów poszukujących przodków wśród oficerów Wojsk Księstwa Warszawskiego jest to ciekawa pozycja do sprawdzenia.

Dlaczego 1 pułk piechoty liniowej?

Zdziwienie może budzić, że Stanisław Polkowski bierze dymisję z 1 pierwszego pułku piechoty liniowej(terminologia wojska ery Królestwa Polskiego), a nie z 17 pułku piechoty (Wojsko Księstwa Warszawskiego). Tłumaczę sobie to następująco: w 1814 roku powrócono do organizacji przed 1812 rokiem, ale w styczniu 1815 roku zmieniono organizację tworząc nowe pułki używając nowej terminologii. 22 stycznia 1815 dowódcą 1 pułku piechoty liniowej roku został Józef Hornowski – pierwszy dowódca Stanisława Polkowskiego. Myślę, że Stanisław Polkowski poszedł za swoim dowódcą, który potem odszedł z pułku przed 7 lipca 1816. Do 1 pułku piechoty liniowej zostali przeznaczeni inni oficerowie z 17 pułku: Antoni Jaruzelski, Benedykt Młodzianowski, Ksawery Narbut. Ponadto zakład dla 1 pułku piechoty wyznaczono w Łomży i Płocku, a następny dokument dotyczący „mojego” Stanisława Polkowskiego pochodzi właśnie z Łomży.
Jest to akt małżeństwa, z przechowywanej w Archiwum Państwowym w Łomży księgi akt stanu cywilnego z lat 1817/1818, zawartego w Łomży 30 stycznia 1818 roku między Janem Stanisławem Polkowskim, a Zofią Bromierską córką Wincentego i Małgorzaty z Przeradowskich. Świadkami na ślubie byli Wielmożny Jan Grabowski, sędzia Trybunału Cywilnego Województwa Augustowskiego, Urodzony Teodor Targoński, pisarz wydziału spornego sądu pokoju powiatu łomżyńskiego, Jaśnie Wielmożny Antoni Belfroid (Bellefroid) referendarz nadzwyczajny w Radzie Stanu, komisarz delegowany do obwodu łomżyńskiego, Ignacy Roman, asesor Trybunału Województwa Augustowskiego, wszyscy z Łomży.
Z Województwem Augustowskim rodzina będzie związana przez dwa pokolenia.

Poprzedni wpis o Stanisławie Polkowskim oficerze 17 pułku piechoty Księstwa Warszawskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *