Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Wielka Wojna czyli I Wojna Światowa

Strona główna » Blog » Brüch Franciszek » Wielka Wojna czyli I Wojna Światowa
Mówią Wieki lipiec 2014

Nadchodzi 100 rocznica wybuchu Wielkiej Wojny obecnie nazywanej I Wojną Światową. Obawiam się, że dla mojego pokolenia ten okres jest poniekąd obcy. W szkole był przemilczany między innymi w związku z bliskością do tematu agresji bolszewickiej na odradzającą się Polskę, a powstawanie terroru komunistycznego było znacznie atrakcyjniejszym tematem do omawiania na lekcjach historii. A nie dość, że główne walki pomiędzy Rosją a Państwami Centralnymi odbywały się przeważnie na ziemiach Polskich, to nasi przodkowie walczyli na wszelkich frontach tej wojny, często stojąc po przeciwnych stronach frontu.
Nawet po odzyskaniu niepodległości, powstaniu III RP publikacje na temat Wielkiej Wojny nie były częste. Chyba najczęściej ta tematyka pojawiała się na forach genealogicznych w kontekście poszukiwania przodków. Dopiero teraz – z okazji 100 rocznicy wybuchu — pojawiaja się coraz więcej opracowań o tych latach. W kwietniu Polityka w ramach serii Pomocnik Historyczny Wielka Wojna wydała jak zwykle solidne, bogato ilustrowane, niemal 200 stronicowy magazyn stanowiący świetny przegląd podstawowych kwestii WW. Szkoda tylko, że na środkowej rozkładówce znajduje się wielkie zdjęcie z domu publicznego co może budzić pewien opór w polecaniu tego wydawnictwa uczniom.
Również wydawnictwo Bellona nie zapomina o rocznicy. Najnowszy, lipcowy numer miesięcznika Mówią Wieki poświęca dużą część magazynu tej tematyce promując przy okazji serię książek „Nasza Wojna” napisaną przez historyków z IH UW oraz chyba z genealogicznego punktu widzenia najciekawszą pozycję napisaną przez Profesora Ryszarda Kaczmarka „Polacy w armii Kajzera. Na frontach I Wojny Światowej”.
Ja czekam na podobne opracowania z czasów I Wojny Światowej dotyczące armii Rosji i Cesarstwa Austro-Węgierskiego, gdyż w armiach tych państw walczyli członkowie mojej rodziny (np. Polkowscy).

Oskar Brüch

autoportret kapitana (Hauptmann) Oskar Brüch
Kapitan Oskar Brüch autoportret

Najbardziej znanym (a może lepiej: jedynym szeroko znanym) członkiem mojej rodziny, który brał udział w I Wojnie Światowej jest Oskar Brüch urodzony 1 lipca 1869 w Wiedniu syn Józefa Adolfa i wnuk Franciszka (Franciszek jest także moim 3xpradziadkiem). Podobnie jak jego ojciec został oficerem armii cesarsko-królewskiej (co najmniej majorem), ale główne jego dokonania to nie bohaterskie czyny na wojnie, ale dzieła malarskie. Najbardziej znany jest zbiór 34 obrazów olejnych przedstawiających umundurowanie Armii Monarchii Austro-Węgierskiej pod koniec XIX wieku. Trudno znaleźć stronę poświęconą k.u.k. Armee bez choć wzmianki o tym dziele Oskara Brücha. Kuzyn portretował również ważne postaci z dworu Habsburgów łącznie z cesarzem Franciszkiem Józefem.
W czasie I Wojny Światowej był oficjalnym artystą w wojennym biurze prasowym. Wykonał wtedy serie porterów ważniejszych dowódców armii Austro-Węgierskiej. Portrety z tej serii również często można spotkać w sieci ilustrujące strony o I Wojnie Światowej. Kiedyś, na jakiejś aukcji pojawiła się teczka z reprodukcjami, ale niestety dowiedziałem się niej dopiero po jej wygaśnięciu. Natomiast udało mi się naleźć zdjęcie Oskara Brücha (pierwszy po prawej) z 1915 roku na stronie poświęconej historii miasta Brzeska.
Oskar Brüch nie brał udziału w II Wojnie Światowej – opuścił Austrię i zamieszkał w Szwajcarii gdzie zmarł 31 marca 1943.

Następny wpis: Oskar Brüch w Muzeum Wojskowości w Wiedniu –>

2 odpowiedzi na „Wielka Wojna czyli I Wojna Światowa”

  1. Anna Antosiewicz

    sama szukam przodka, który zaginał podczas I WŚ.

    1. Maciej Markowski

      Postaram się niedługo zrobić wpis na temat poszukiwań żołnierzy zebrać to co było na genealodzy.pl i FB i dodać swoje doświadczenia. Pierwsze co mi przychodzi do głowy to listy strat na stronie małopolskich genealogów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *