W najbliższy czwartek, 19 października w Muzeum Warszawskiej Pragi będę opowiadał o rodzinie Geberów i ich koligacjach. Mam nadzieję, że będzie to także pretekstem do spotkania rodzinnego oraz poznania osobistego tych osób z którymi znam się tylko wirtualnie. Ale prezentację przygotowywałem także pod kątem osób interesujących się historia Grochowa i Kamionka. Spotkanie nazywa się „Geberowie. Z Alzacji do Grochowa” i odbywa się w ramach cyklu wykładów związanych z wystawą „Prawobrzeżni. Biografie niecodzienne”, która odbywała się w Muzeum Warszawskiej Pragi od lutego do maja 2016 roku. Na wystawie szerzej była prezentowana postać Barbe (Babette) Geber primo voto Judnin secundo voto Weschke. Dla mnie główną osią opowieści, będzie jej młodszy brat Charles Emile Geber, mój 3xPradziadek.

W trakcie wykładu opowiem jak powstały pralnie chemiczne, dlaczego Geberowie przenieśli się z Alzacji do Królestwa Polskiego, jak potoczyły się losy poszczególnych części rodzin (nie tylko linii związanej z Pralnią i Farbiarnią CH. Geber). Przedstawię także w jaki sposób „odkrywałem” pierwszą lokalizację naszej „fabryki” we wsi Grochów.

W prezentacji zostaną wykorzystane zdjęcia i dokumenty pochodzące z rodzinnych archiwów Haliny Geber, Anny Kozerskiej z domu Geber i potomków Sandora Duma de Vajda Hunyad.

W Muzeum Warszawskiej Pragi o Geberach
Na zdjęciu od lewej
Helena Eberlein (po mężu Rossman), Helena Güthner (po mężu Pfeffer), Aleksander Duma de Vajda Hunyad, Ludwik Lau, Lidia Starkmeth (1 v Duma, 2 v Przedpełska). Z albumu przygotowanego przez Jana Rossmana.

Podczas godzinnego wykładu trudno jest zmieścić opowieść o ponad 100 letniej historii rodziny, szczególnie patrząc na nią w szeroki sposób. Nawet trudno jest opowiedzieć o przodkach żony Charlesa Gebera: Kerntopfach czy Kazmirusach. Dlatego też na wykład przygotowałem małą wystawkę drzew genealogicznych rodzin skoligaconych i pozostających w bliskich relacjach z Geberami – przede wszystkim z rodziną Eberlein, a także Lau czy Baum. Na wystawce zaprezentuje także, to nad czym obecnie pracuję, relacje rodzinne prowadzące od Geberów, na przeciwległy skraj wsi Grochów – do Hochów fabrykantów świec i mydła.

Oficjalna strona informacja o wykładzie na stronach Muzeum Warszawskiej Pragi.
Wykład rozpoczyna się o godzinie 18.

Published by Maciej A. Markowski

Maciej Adam Markowski - z wykształcenia doktor nauk technicznych, przez większość swojej pracy zawodowej zarządzał marketingiem w korporacjach, a z zamiłowania historyk rodziny. Członek Polskiego Towarzystwa Genealogicznego i członek zarządu Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *