Varia Genealogica Opolskich Genealogów

Skończyła się kolejna, już 4-ta edycja Ogólnopolskiej Konferencji Genealogiczna na zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Potwierdziła ona, że sukces poprzednich edycji to nie przypadek, ale wynik ciężkiej pracy i różnorakich talentów zarówno osób były na co dzień widoczne jak i tych, których widoczne są jedynie efekty pracy. Dopełniono również poprzednie 3 edycje wydając materiały po konferencyjne z poprzednich lat nazwane Varia Genealogica.

Konferencja

Oczywiście, na samym rozpoczęciu i zakończeniu konferencji byłem i podziwiałem kunszt prowadzącego, ale od razu przyznam się: nie byłem na żadnym wykładzie i bardzo tego żałuję. Na kilku z nich się mi zależało, wybierałem się, ale nie udało mi się na nie dotrzeć ze względu na fascynujące dyskusje kuluarowe (krużgankowe). Dyskusje kuluarowe prowadziliśmy do późnych godzin nocnych (w trochę innych już okolicznościach).

Natomiast, wiele relacji z wykładów wywoływało u mnie frasunek, że znów nie udało się na nie dotrzeć. Z racji ostatnio poruszanej tematyki na blogu, bardzo żałowałem, że nie wysłuchałem wystąpienia dr. Dariusza Chyły Źródła genealogiczne dotyczące ewangelików przechowywane w Archiwum Państwowym w Toruniu. Z tego samego powodu było mi żal opuszczonego bloku Wielkopolskiego.
I bardzo mi szkoda, że nie byłem na, jak mi opowiadano, brawurowym, wystąpieniu Pana Wiesława Kulczyckiego o jego wyprawie na Ukrainę – Kulczyccy są również w moim drzewie.

Co prawda. genealogia genetyczna nie jest w kręgu moich zainteresowań, ale powinienem wspomnieć o bardzo pozytywnych relacjach z wykładu na ten temat poprowadzonym w przystępny i klarowny sposób przez Eryka Grzeszkowiaka.

Dotarłem jedynie na jeden warsztat, ale tylko dlatego, że go sam prowadziłem.

Varia Genealogica Opolskich Genealogów
Zdjęcie zbiorowe tradycyjnie wykonane przez Mariusza Momonta

Na krużgankach były też stoiska z książkami (znów Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne – Gniazdo, ale też Śląskie TG i inne ciekawe wydawnictwa), programami (Drzewo genealogiczne II), gadżetami i rysunkami genealogicznymi (GenoGaleria). Zainteresowanie nimi było tak duże, że podczas przerw było trudno spokojnie je obejrzeć. To też był był powód, że część osób chcąca dokładniej się przyjrzeć wystawionym tam przedmiotom nie trafiała na wykłady, a następnie grzęzła w ciekawych dyskusjach krużgankowych.

Ja organizatorom życzę utrzymania poziomu, bo lepiej zorganizować taka konferencję jest już niemal niemożliwe.

Varia Genealogica

W zamierzeniu Stowarzyszenia Varia Genealogica ma być periodykiem – nosi numer 1 (2017). Zawiera on referaty wygłoszone na trzech pierwszych konferencjach, których autorzy postąpili zgodnie z wytycznymi organizatora: czyli przysłali teksty swoich referatów. W sumie publikacja zawiera 24 artykuły, w tym 1 z pierwszej konferencji, 10 z drugiej, 9 z trzeciej oraz 4 artykuły mniej związane z samą konferencją. Dodatkowo, książka jest okraszona zabawnymi rysunkami o tematyce genealogicznej autorstwa Mariusza Żebrowskiego.

Podejrzewam, że Varia Genealogica można będzie nabyć bezpośrednio w stowarzyszeniu Opolscy Genealodzy.

Podczas konferencji zrobiono setki zdjęć, które są dostępne na różnych profilach facebookowych. Jako, że obraz mówi więcej niż 1000 słów, zachęcam do przejrzenia galerii naszych świetnych fotografów.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *