Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Potomkowie Tomasza Uszyńskiego – może jednak kuzyni?

Strona główna » Blog » Moja genealogia » Potomkowie Tomasza Uszyńskiego – może jednak kuzyni?

Okazuje się, że trzeba wierzyć swojej intuicji i wszystko należy zapisywać. We wpisie o Paniach i Pannach Bromirskich odrzuciłem teorię, że żoną Tomasza Uszyńskiego, przyjaciela rodziny Polkowskich była Marianna Bromirska. Uznałem, że to inny Tomasz Uszyński był żonaty z Marianną Bromirską. Stąd wywnioskowałem, że na pewno to nie jest moja rodzina. Byłem w błędzie – nie mogę tego na tym etapie poszukiwań genealogicznych wykluczyć. Tknęło mnie, gdy w akcie chrztu córki Stanisława Polkowskiego odczytałem określenie „dziad z Matki”. Może i źle to doczytuje, bo na pewno rodzicami matki chrzczonej córki byli Wincenty Bromi(e)rski i Magdalena Przeradowska, a może jednak jest coś na rzeczy. Inny pomysł na odczytanie tego fragmentu to „dziedzic na Metelach”.

fragment aktu urodzenia córki Stanisława Polkowskiego Tomasz Uszyński dziad z Matki?
fragment aktu urodzenia córki Stanisława Polkowskiego dotyczący Tomasza Uszyńskiego

Bromirski może także być BromiErskim czy BrUmierskim

Po pierwsze muszę wyjaśnić, że Bromirscy i BromiErscy to może być jedna rodzina. Wincenty raz występuje jako Bromierski innym razem jako Bromirski. Również u Bonieckiego przyjmuje się, że osoby o nazwisku Bromierski i Bromirski to mogą być z jednej rodziny. Co więcej, BrUmiErski czy BrUmirski to również oboczność tego nazwiska.

Tomasz Uszyński

Tomasz Uszyński urodził się w Uszy Wielkiej parafia Kuczyn w 1787 roku. Jego rodzicami byli Wawrzyniec i Teresa Włostowska.
Jak wcześniej napisałem, Małgorzata Bromirska (moja pra…babka) zmarła podczas wizyty u Tomasza Uszyńskiego w 1829 roku. Gdy się dowiedziałem, że Tomasz Uszyński miał żonę Bromirską, przyjąłem za pewnik, że powodem pobytu mojej pra…babki u Uszyńskiego była chęć odwiedzenia siostry zmarłego męża. Ale Tomasz Uszyński był żonaty również z Marianną Mikulicz, z którą miał córkę Bogusławę. Marianna Mikulicz umarła zaraz po urodzeniu córki (czyli około 1822), a córka zmarła w wieku 17 lat w 1839.


Tylko, że Aleksander, syn Tomasza i Marianny Bromirskiej urodził się w 1818, czyli przed córką Tomasza i Mariany z Mikuliczów. I jakoś wyszło mi, na tej podstawie, że to są dwie różne rodziny. A przecież to takie oczywiste! To Mariana z Mikuliczów była drugą żoną.
Pozostaje pytanie: po co Magdalena Bromierska wybrała się do Tomasza Uszyńskiego w 1829 roku i co oznacza „dziad z Matki”! Przez chwilę myślałem, że mieli się ku sobie, ale Magdalena była tak około 10 lat starsza od Tomasza.

W Dzienniku Powszechnym z 6 kwietnia 1864 Polona pojawiło się ciekawe ogłoszenie.
„”W celu ostatecznego uprzątnięcia z pod Kontroli depozytu tutejszego Trybunału, depozytów po byłym Rządzie Pruskim, należących do mas po byłej Regencji Płockiej, jak niemniej po ówczesnych Kreiss-Gerichtach Sierpskim, Mławskim, Wyszkowskim i Ostrołęckim, na zasadzie postanowienia JO. Księcia Namiestnika z dat 26 Listopada 1822 r. i 17 Maja 1825 r., oraz postanowienia Rady Administracyjnej z d. 17 (29) Października 1833r.
Wzywa wszystkich interesentów do wyrażonych poniżej mass, którzy dotychczasowie są z akt wiadomi i jako tacy obok każdej masy wymienieni, jak nie mniej i tych, którzy nie są wiadomymi, a do należących się Masom funduszów mogą mieć prawa bądź to jako SSrowie, bądź też jako wierzyciele, aby z dowodami legitymacyjnemi i tytułami należność usprawiedliwiającemi zgłosili się do Trybunału tutejszego w ciągu sześciu miesięcy, od dnia niniejszej publikacji, po odbiór swych należności z Banku Polskiego, gdzie takowe są ulokowane, w razie bowiem niezgłoszenia się, wszelkie fundusze pozostałe z upływem pomienionego terminu, będą wydanemi Skarbowi Królestwa, a to na zasadzie powołanego wzwyż postanowienia Rady Administracyjnej.

334.Wojciecha i Wincentego Bromirskich — Wincenty Bromirski i SSrowie Marjanny z Bromirskich Uszyńskiej, Konstanty, Teofil, Aleksander i Mikołaj Uszyńscy.
…”

Czy to potwierdza, że mój Wincenty i Marianna Uszyńska byli rodzeństwem lub kuzynami? Wojciech był ojcem mojego Wincentego, więc to się zgadza. Ale kim był drugi Wincenty? Maria i Wincenty zmarli prawdopodobnie w tym samym roku (1827) w Suwałkach, z których jak na złość brak jakichkolwiek akt metrykalnych. Obawiam się, że lepszej informacji nie znajdę.

Aleksander Uszyński, syn „mojego” Tomasza Uszyńskiego według aktu ślubu z 1846 roku z parafii Święte Jeziory z Zofią Hertyk córką Karol i Zofia ze Sperskich z urodzoną w Prepuntach. Aleksander jest tam wymieniony jako syn Tomasza Uszyńskiego dziedzica dóbr Koleśniki. Świadkami byli Joachim Bułharyn, Kapitan byłych Wojsk Polskich oraz Konstanty Uszyński lat 34 (rok urodzenia wypada w 1812).

Tomasz Uszyński nekrolog, Gazeta Warszawska 14 kwietnia 1871 roku, Źródło: Polona
Gazeta Warszawska 14 kwietnia 1871 roku, Źródło: Polona

Dzieci Tomasza Uszyńskiego

Informacje o Konstantym Uszyńskim znalazłem jeszcze w nekrolog zamieszczonym w Kurierze Warszawskim z 19 (31) lipca 1888 roku, w którym mówi się zmarłym Konstantym Uszyńskim dziedzicu dóbr Metele lat 76, który zmarł 29 lipca 1886 roku (czyli według tej informacji urodził się około 1810 roku).

Był też najprawdopodobniej trzeci brat: Teofil: w Kurierze Warszawskim numer 302 z 14 listopada 1843 roku wymienieni są Uszyński Konstanty i Uszyński Teofil byli Uczniowie Szkół Sejneńskich jako osoby zbiegłe za granicę i z amnestii nie korzystające. dało się uzyskać amnestię dla Konstantego w 1844 roku i dla Teofila

W każdym razie nadal będę się przypatrywał Uszyńskim.

6 odpowiedzi na „Potomkowie Tomasza Uszyńskiego – może jednak kuzyni?”

    1. Też chciałbym wiedzieć. Nie wiem jak żona Tomasza Uszyńskiego Marianna z Bromirskich jest połączona z moimi przodkami.

  1. Potomkowie Tomasza Uszyńskiego i Marianny Tekli Bromirskiej

    Bursztynowa komnata i Mikulicze – artykuł Leszka Hermana wrzesień 2023.
    Ciekawa historia, ale jakie powiązania z Marią Mikulicz drugą żoną Tomasza Uszyńskiego wdowca po Marii Tekli Bromirskiej. Jednak jest i z Mikuliczami z przydomkiem Radacki i co najdziwniejsze z Bromirskimi z Łomży o czym sam autor nie wiedział. Przy tej okazji uporządkowałam wiele danych osobowych.
    Tomasz Uszyński z Marią Teklą Bromirską mieli jeszcze syna Michała ur. w 1820 roku w Kalwarii tak wynika z aktu ślubu w 1858 parafia Liszkowo, Litwa z Wigefortą, Eugenią Uszyńską ur. w 1828 w Janowie Lubelskim córką Leonarda i Marianny Sopocińskiej. Prawdopodobnie Matka Michała Uszyńskiego zmarła po jego urodzeniu. Tomasz Uszyński i Maria Bromirska mieli też córkę Aleksandrę, Konstantynę ur. 1815 roku w Łomży a chrzestnymi są Małgorzata Bromirska u Wawrzyniec / Wojciech Uszyński.
    Zofia Uszyńska c. Tomasza i Mariii Bromirskie ur. 1816 zmarła w Suwalkach w 1819. Gdzie szukać aktu zgonu Marii Uszyńskiej z domu Bromirskiej? W Suwałkach nie ma, w Koleśnikach to gdzie teraz? Tam zmarła Małgorzata Bromirska 19.10.1929 skąd jest ten akt? To Ona prawdopodobnie podjęła się opieki nad 5 dziećmi Tomasza Uszyńskiego po zgonie jego dwóch żon.

    1. Wraz indeksacją Łomży objawili się kolejni Bromirscy z Łomży: Antonii i Marianna Łempicka, których córka wyszła za mąż za Jakuba Mikulicz Radeckiego. Tylko że trudno ich powiązać z moimi. Antoni ożenił się z Marianną w 1810 w Blichowie, a rodzicami Antoniego byli Józef i Domicela Lasocka (mało czytelny akt). Czyli jeżeli mieli wspólnego przodka z moimi Bromirskimi to jeszcze wcześniej. Raczej tyle mieli ze sobą wspólnego, że mieszkali w tym samym czasie w Łomży.
      Koleśniki należały do Mikuliczów, więc pierwsza żona Uszyńskiego nie mogła tam zejść.
      Zgon Marii Uszyńskiej z domu Bromirskiej pewnie był odnotowany w Kalwarii, gdzie Tomasz Uszyński sprawował urząd. Nie udało mi się dotrzeć do tych dokumentów (nie ma ich?).

  2. Henryk Żarski

    Nazywam się Henryk Żarski jestem prawnukiem Marceliny Wałęga z domu Uszyńskiej. Matka mojej babki Bronisławy Żarskiej z domu Wałęga. Legenda rodzinna głosi, że pochodzi z rodziny Uszyńskich z Mazur, ale nie mam pojęcia jak miał na imię ojciec Marceliny, natomiast wiem kiedy i gdzie została pochowana (na ziemiach odzyskanych(pomorze) i skąd przybyła na te ziemie oraz w którym roku. Czy to może być córka Teofila lub Konstantego Uszyńskiego ?

    1. Na blogu opisuję stan moich badań. Jeżeli tam nie ma takiej informacji, to do niej nie dotarłem.
      Pozdrawiam
      Maciej Markowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *