KIM ONI BYLI

Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Potomkowie Tomasza Uszyńskiego – może jednak kuzyni?

Strona główna » Blog » Moja genealogia » Potomkowie Tomasza Uszyńskiego – może jednak kuzyni?

Okazuje się, że trzeba wierzyć swojej intuicji i wszystko należy zapisywać. We wpisie o Paniach i Pannach Bromirskich odrzuciłem teorię, że żoną Tomasza Uszyńskiego, przyjaciela rodziny Polkowskich była Marianna Bromirska. Uznałem, że to inny Tomasz Uszyński był żonaty z Marianną Bromirską. Stąd wywnioskowałem, że na pewno to nie jest moja rodzina. Byłem w błędzie – nie mogę tego na tym etapie poszukiwań genealogicznych wykluczyć. Tknęło mnie, gdy w akcie chrztu córki Stanisława Polkowskiego odczytałem określenie „dziad z Matki”. Może i źle to doczytuje, bo na pewno rodzicami matki chrzczonej córki byli Wincenty Bromi(e)rski i Magdalena Przeradowska, a może jednak jest coś na rzeczy. Inny pomysł na odczytanie tego fragmentu to „dziedzic na Metelach”.

fragment aktu urodzenia córki Stanisława Polkowskiego dotyczący Tomasza Uszyńskiego

Bromirski może także być BromiErskim czy BrUmierskim

Po pierwsze muszę wyjaśnić, że Bromirscy i BromiErscy to może być jedna rodzina. Wincenty raz występuje jako Bromierski innym razem jako Bromirski. Również u Bonieckiego przyjmuje się, że osoby o nazwisku Bromierski i Bromirski to mogą być z jednej rodziny. Co więcej, jestem niemal pewien, że BrUmiErski czy BrUmirski to również oboczność tego nazwiska.

Tomasz Uszyński

Jak wcześniej napisałem, Małgorzata Bromirska (moja pra…babka) zmarła podczas wizyty u Tomasza Uszyńskiego w 1829 roku. Gdy się dowiedziałem, że Tomasz Uszyński miał żonę Bromirską, przyjąłem za pewnik, że powodem pobytu mojej pra…babki u Uszyńskiego była chęć odwiedzenia siostry zmarłego męża. Ale Tomasz Uszyński był żonaty również z Marianną Mikulicz z którą miał córkę Bogusławę. Marianna Mikulicz umarła zaraz po urodzeniu córki (czyli około 1822), a córka zmarła w wieku 17 lat w 1839. Wmówiłem sobie, że Bromirska wobec tego była drugą żoną.
Tylko, że Aleksander, syn Tomasza i Marianny Bromirskiej urodził się w 1818, czyli przed córką Tomasza i Mariany z Mikuliczów. I jakoś wyszło mi, na tej podstawie, że to są dwie różne rodziny. A przecież to takie oczywiste! To Mariana z Mikuliczów była drugą żoną.
Pozostaje pytanie: po co Magdalena Bromierska wybrała się do Tomasza Uszyńskiego w 1829 roku i co oznacza „dziad z Matki”! Przez chwilę myślałem, że mieli się ku sobie, ale Magdalena była tak około 10 lat starsza od Tomasza.

Ostatecznym potwierdzeniem, że Aleksander Uszyński to syn „mojego” Tomasza Uszyńskiego jest akt ślubu z 1846 roku z parafii Święte Jeziory, owego Aleksandra (lat 24 czyli rok się zgadza) z Zofią Hertyk córką Karol i Zofia ze Sperskich z urodzoną w Prepuntach. Aleksander jest tam wymieniony jako syn Tomasza Uszyńskiego dziedzica dóbr Koleśniki. Świadkami byli Joachim Bułharyn, Kapitan byłych Wojsk Polskich oraz Konstanty Uszyński lat 34 (rok urodzenia wypada w 1812).

Gazeta Warszawska 14 kwietnia 1871 roku, Źródło: Polona

Dzieci Tomasza Uszyńskiego

Informacje o Konstantym Uszyńskim znalazłem jeszcze w nekrolog zamieszczonym w Kurierze Warszawskim z 19 (31) lipca 1888 roku, w którym mówi się zmarłym Konstantym Uszyńskim dziedzicu dóbr Metele lat 76, który zmarł 29 lipca 1886 roku (czyli według tej informacji urodził się około 1810 roku).

Był też najprawdopodobniej trzeci brat: Teofil: w Kurierze Warszawskim numer 302 z 14 listopada 1843 roku wymienieni są Uszyński Konstanty i Uszyński Teofil byli Uczniowie Szkół Sejneńskich jako osoby zbiegłe za granicę i z amnestii nie korzystające. dało się uzyskać amnestię dla Konstantego w 1844 roku i dla Teofila

W każdym razie nadal będę się przypatrywał Uszyńskim.


2 odpowiedzi na “Potomkowie Tomasza Uszyńskiego – może jednak kuzyni?”

  1. Nazywam się Henryk Żarski jestem prawnukiem Marceliny Wałęga z domu Uszyńskiej. Matka mojej babki Bronisławy Żarskiej z domu Wałęga. Legenda rodzinna głosi, że pochodzi z rodziny Uszyńskich z Mazur, ale nie mam pojęcia jak miał na imię ojciec Marceliny, natomiast wiem kiedy i gdzie została pochowana (na ziemiach odzyskanych(pomorze) i skąd przybyła na te ziemie oraz w którym roku. Czy to może być córka Teofila lub Konstantego Uszyńskiego ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.