Tajemnica Brygidy Wyrzyk z Karczewca

Tablica wieś Karczewiec
Karczewiec – stąd pochodzi najwcześniejszy akt dotyczący Wyrzyków
Jeden z kuzynów po przodkach Wyrzykach zasugerował, że rozwiązaniem bigamii Józefa Wyrzyka może być to, że było ich dwu z różnych rodziców: dwu różnych Adamów Wyrzyków żonatych z różnymi Brygidami. Bo z nazwiskiem Brygidy mieszkającej w Karczewcu (parafia Liw) też jest problem. – jest ich kilka wersji. Przyjrzyjmy się im:
– W 1816 roku za mąż wychodzi Eleonora Wyrzyk córka Adama i Brygidy z Karczewskich. Jej mężem zostaje Łukasz Karczewski.
– W 1818 roku w Węgrowie żeni się Józef Wyrzyk lat 31 syn Adama i Brygidy Wyrzyków (nazwiska panieńskiego matki nie podano). Gdzie mieszkają rodzice trudno rozczytać, ale może to być także Karczewiec , a jego metryka jest z kościoła Liwskiego (czyli parafii wsi Karczewiec).
– Akt zgonu z 1821 roku, który jest wystawiony jest na Brygidę WyrzyKOWSKĄ – jeden z kilku przykładów próby „uszlachcenia” tego nazwiska. Skoro zgłasza urodzony to nazwisko powinno kończyć się na „ski” :-). Więc zgon zgłasza urodzony Adam Wyrzykowski w Karczewcu zamieszkały liczący lat 62, tudzież szlachetny Wawrzyniec Karczewski, oświadczają, że w Karczewcu w domu pod numerem 8 umarła Brygida z Kosiewskich Wyrzykowska lat 61.
– W 1825 roku w Dębe żeni się znów Józef (a raczej, Piotr) Wyrzyk lat 37 syn urodzonych Adama i Brygidy z Karczewskich. Idzie do ślubu w asystencji Ojca swojego (tylko ojca) w Kaczewcu zamieszkałego. Metryka z parafii Liw. Ślub z Franciszką Lipczyńską córką Andrzeja i Ewy Lipczyńskich.
– W akcie zgonu Adama Wyrzyka z 29.09.1830 roku znajduje się dopisek, że Brygida była z Niemców. Niewątpliwie chodzi o przydomek szlachecki Koszewskich – Niemczyk. Dodatkową informacją jest, że pozostały dzieci Józef, Piotr, Walenty, Jan, Eleonora i Marianna.
– W 1833 roku żeni się Jan Wyrzyk lat 33 w Karczewcu urodzony, syn Adama i Brygidy z Kosickich. Świadek Walenty Wyrzyk 33 lata. Panna młoda to Marianna Połaska córka Piotra i Katarzyny.
– W 1841 zgłoszony jest przez Walentego Wyrzyka zgon brata Jana – syna Adama i Brygidy Koszewskiej

Niestety nie mam aktu ślubu Walentego z Teklą Wąsowską (w 1830) roku, oraz Marianny, która wyszła za mąż za Walentego Strupiechowskiego w 1820 roku (nie zamówiłem tego aktu bo przepuściłem – jest zapisana w indeksach parafii Liw jako Marianna Wyżyk).

I tak mamy bogactwo nazwisk Brygidy: 2 razy Karczewska, Kosiewska, Kosicka, Koszewska oraz z Niemców (pewnie Koszewskich Niemczyków).
Gdyby nie to, że parafia Liw została zindeksowana za lat 1810-1865 i więcej Adamów i Brygid w tych latach nie występuje można było by mieć wiele wątpliwości (podane powyżej akty są z parafii Liw, chyba, że jest zaznaczone inaczej).
Na szczęście otrzymałem od wspominanego wcześniej p. Zbigniewa Wąsowskiego, akt ślubu Adama Wyrzyka i Brygidy Koszewskiej z Koszewnicy, który odbył się w Czerwonce Liwskiej w 1785. Ale aby nie było tak słodko, ci Koszewscy mieli przydomek Całka! A nie Niemczyk.
Dlaczego nazwisko panieńskie Brygidy (nawet za jej życia) było tak przeinaczane to kolejna tajemnica Wyrzyków, której rozwiązania zapewne nie poznam.

Artykuł o Wyrzykach z Karczewca dla Gazety Wyborczej

Published by Maciej A. Markowski

Maciej Adam Markowski - z wykształcenia doktor nauk technicznych, przez większość swojej pracy zawodowej zarządzał marketingiem w korporacjach, a z zamiłowania historyk rodziny. Członek Polskiego Towarzystwa Genealogicznego i członek zarządu Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *