Jak szukać w Genetece przekręconych nazwisk

Jak szukać w Genetece przekręconych nazwiskIndeksy w Genetece zawierają nie tylko błędy odczytu (i te się poprawia), ale także błędy popełnione przez zapisujących. Te ostatnie wynikają z bardzo wielu powodów: zły słuch, błędy wymowy zgłaszających, regionalne uwarunkowania czy też zwykłe literówki. Czasami pisarz chciał kogo uhonorować to dodawał końcówkę -ski lub w przeciwnym przypadku ucinał. Zdarzały się też zwykłe fałszerstwa. W każdym bądź razie szukając w Genetece, trzeba też szukać inaczej zapisanych nazwisk.

Jak szukać w Genetece przekręconych nazwisk

W ramach relaksu zająłem się genealogią swojej rodziny i przeszukałem Genetekę pod kątem swoich brakujących nazwisk. Przy okazji sprawdzałem spisane przez siebie porady. Poszukiwanie z użyciem dwu nazwisk, różne dziwne oboczności wynikające z niewyraźnego zapisania czy w ogóle złe zapisanie nazwiska, niepoprawne transkrypcje z języka rosyjskiego.
I znalazł się brakujący, długo poszukiwany akt ślubu – oczywiście wpisujący akty przekręcił jedno nazwisko (na szczęście tylko jedno). Tym razem, o ile nazwisko po rosyjsku było zapisane poprawnie, to nie wiadomo dlaczego zapisujący rosyjskie “i” zamienił w nazwisku na “y”. Przyzwyczaiłem się, że “rz” mogło być przekręcone na “ż” czy “sz”, a Ołtuszewski zapisywane w najróżniejszy sposób. Oczywiste jest, że nazwisko Markowski mogło zostać zapisane bez “w”, a także że nazwisko panieńskie matki w zapisie rosyjskim może wyglądać, że ma końcówkę “ski” czy “cki” – np. zapisane “Jeżowskaja” może oznaczać, że się nazywała “Jeżowska”, ale i też “Jeż”. Jednak jak ja wpadłem na pomysł, aby poszukać nazwiska zapisanego z “y” zamiast “i” i to jeszcze na Mazowszu? Czy aktor Artur Barciś szukał by swojego przodka Barcysia? (żona bardziej ode mnie dba o swoją prywatność, więc nie podam jakiego nazwiska szukałem).
Cały czas się zastanawiam ile jeszcze można odkryć w mojej genealogii wiedząc jak szukać w Genetece przekręconych nazwisk. Muszę być bardziej kreatywny w generowaniu pomysłów na możliwe błędy w zapisie nazwisk przodków.

Poszukiwanie w Genetece jak gra w sapera

Po odcyfrowaniu aktu ślubu pradziadków żony (na szczęście był dostępny w sieci), posypały się następne akty ślubu, urodzenia. Rozwiązał się worek! Bez problemu doszły dwa pokolenia i dodatkowo jeżeli przypuszczenia są prawdziwe kolejnych 3 czeka w kolejce i z genealogią żony jesteśmy w I RP. Znów przypomniało mi się porównanie poszukiwań genealogicznych do gry w sapera czy minera (taka stara gierka na Windows): jedno kliknięcie w ciemno pozwalało odkryć wiele pól łatwych do dalszego badania. Nieźle jak na kilkanaście minut poszukiwań.

Ciekaw jestem czy czytelnicy mają jeszcze inne pomysły jak szukać w Genetece przekręconych nazwisk.

< --Poprzedni wpis o problemach z wyszukiwaniem w Genetece
Kolejny wpis jak wyszukiwać w Genetece –>

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *