Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Jak szukać w Genetece przekręconych nazwisk

Strona główna » Blog » Geneteka » Jak szukać w Genetece przekręconych nazwisk

Indeksy w Genetece zawierają nie tylko błędy odczytu (i te się poprawia), ale także błędy popełnione przez zapisujących. Te ostatnie wynikają z bardzo wielu powodów: zły słuch, błędy wymowy zgłaszających, regionalne uwarunkowania czy też zwykłe literówki. Czasami pisarz chciał kogoś uhonorować, to dodawał końcówkę -ski lub w przeciwnym przypadku ucinał. Zdarzały się też zwykłe fałszerstwa. W każdym razie szukając w Genetece, trzeba też szukać inaczej zapisanych nazwisk.

Jak szukać w Genetece przekręconych nazwisk

W ramach relaksu zająłem się genealogią swojej rodziny i przeszukałem Genetekę pod kątem swoich brakujących nazwisk. Przy okazji sprawdzałem spisane przez siebie porady. Poszukiwanie z użyciem dwu nazwisk, różne dziwne oboczności wynikające z niewyraźnego zapisania czy w ogóle złe zapisanie nazwiska, niepoprawne transkrypcje z języka rosyjskiego.
I znalazł się brakujący, długo poszukiwany akt ślubu — oczywiście wpisujący akty przekręcił jedno nazwisko (na szczęście tylko jedno). Tym razem, o ile nazwisko po rosyjsku było zapisane poprawnie, to nie wiadomo dlaczego zapisujący rosyjskie „i” zamienił w nazwisku na „y”. Przyzwyczaiłem się, że „rz” mogło być przekręcone na „ż” czy „sz”, a Ołtuszewski zapisywane w najróżniejszy sposób (Otłuszewski, Ottuszewski czy nawet Ołkuszewski). Oczywiste jest, że nazwisko Markowski mogło zostać zapisane bez „w”, a także że nazwisko panieńskie matki w zapisie rosyjskim może wyglądać, że ma końcówkę „ski” czy „cki” – np. zapisane „Jeżowskaja” może oznaczać, że się nazywała „Jeżowska”, ale i też „Jeż”. Jednak jak ja wpadłem na pomysł, aby poszukać nazwiska zapisanego z „y” zamiast „i” i to jeszcze na Mazowszu? Czy aktor Artur Barciś szukałby swojego przodka Barcysia? (żona bardziej ode mnie dba o swoją prywatność, więc nie podam jakiego nazwiska szukałem).
Cały czas się zastanawiam, ile jeszcze można odkryć w mojej genealogii wiedząc jak szukać w Genetece przekręconych nazwisk. Muszę być bardziej kreatywny w generowaniu pomysłów na możliwe błędy w zapisie nazwisk przodków.

Jak szukać w Genetece przekręconych nazwisk

Poszukiwanie w Genetece jak gra w sapera

Po odcyfrowaniu aktu ślubu pradziadków żony (na szczęście był dostępny w sieci), posypały się następne akty ślubu, urodzenia. Rozwiązał się worek! Bez problemu doszły dwa pokolenia i dodatkowo jeżeli przypuszczenia są prawdziwe, kolejnych 3 czeka w kolejce i z genealogią żony jesteśmy w I RP. Znów przypomniało mi się porównanie poszukiwań genealogicznych do gry w sapera czy minera (taka stara gierka na Windows): jedno kliknięcie w ciemno pozwalało odkryć wiele pól łatwych do dalszego badania. Nieźle jak na kilkanaście minut poszukiwań.

Ciekaw jestem czy czytelnicy mają jeszcze inne pomysły jak szukać w Genetece przekręconych nazwisk.

Nie tylko różne oboczności nazwiska są problemem. Indeksy aktów metrykalnych mogą wprowadzać w błąd również ze wglądu na niestandardową zawartość.

< –Poprzedni wpis o problemach z wyszukiwaniem w Genetece
Kolejny wpis jak wyszukiwać w Genetece –>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *