
Mało bym wiedział czym zawodowo zajmował się mój pradziadek Antoni Smoliński, gdyby nie Słownik Biograficzny Techników Polskich.
Był naczelnikiem, a następnie dyrektorem różnych działów w Cesarsko-królewskich Kolejach, a następnie kolei w Polsce. Ciągle „żyli na walizkach” przenosząc się najpierw między różnymi miastami Galicji (Lwów, Przemyśl, Stryj), a w okresie międzywojennym po całej Polsce (Katowice, Gdańsk, Toruń), aby przed wojną osiąść na kilka lat w Warszawie. Po wojnie Pradziadkowie wrócili do Galicji, mieszkali w Krakowie, gdzie zmarli (1954 Antoni i 1977 Helena) i zostali pochowani na Cmentarzu Rakowickim.
Antoni Smoliński

Pradziadek urodził się 6.08.1882 w Żupanach pow. Sokole w Galicji (Ukraina), był syn Karola i Róży z domu Hoffmann. Bardzo poważnie zajmował się genealogią swojej rodziny, ale wszystkie zgromadzone przez niego dokumenty, zdjęcia spłonęły w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie zdruzgotany stratą wieloletniego dorobku nie chciał już odtwarzać tego co stracił. Z trudem udało się go namówić na spisanie streszczenia. Nie zachowały się również zdjęcia z młodości. Na szczęście w Narodowym Archiwum Cyfrowym zachowało się jedno zdjęcie. A dzięki kuzynowi, który odnalazł mnie przez blog mam kilka innych. Między innymi zdjęcie 3 braci Smolińskich. Przy czym 2 pierwszych (Józefa i Adama) jestem w 100% pewien, bo mamy ich podpisane zdjęcia portretowe, a pozostałych 3 osób mogę się domyślać – czyli Antonii, może jego żona Helena z Brüchów i matka Róża z Hoffmannów?

Słownik Biograficzny Techników Polskich
Co prawda wygląda, że nadszedł schyłkowy etap rozwoju tej publikacji, ale do tej pory opublikowano prawie 2500 biogramów techników, inżynierów, uczonych, architektów, którzy wnieśli istotny wkład w rozwój swojej dyscypliny zawartych w 24 tomach (indeks w Internecie). Część tomów dostępnych w Muzeum Techniki w Warszawie, ale tych dla mnie najważniejszych nakład jest wyczerpany. Na szczęście dostałem ksera biogramów moich przodków. W odróżnieniu od Polskiego Słownika Biograficznego nie jest wydawany jako alfabetyczne zestawienie tomów biogramów, ale według kolejności ich przygotowywania. Tak więc ukazały się już biogramy ważniejszych postaci też na literę Z. Z racji swoich zawodów większość postaci opisanych w SBTP działała w XIX i XX wieku, ale zdarzają się opisy działalności inżynierów z XVIII wieku.
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi