KIM ONI BYLI

Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Słownik Biograficzny Techników Polskich

Strona główna » Blog » Książki genealogiczne » Słownik Biograficzny Techników Polskich

Zdjęcie Antoniego Smolińskiego w młodości
Antoni Smoliński w młodości
Prawie nic bym nie wiedział o swoim pradziadku Antonim Smolińskim, gdyby nie Słownik Biograficzny Techników Polskich.
Był naczelnikiem, a następnie dyrektorem różnych działów w Cesarsko-królewskich Kolejach, a następnie kolei w Polsce. Ciągle „żyli na walizkach” przenosząc się najpierw między różnymi miastami Galicji (Lwów, Przemyśl, Stryj), a w okresie międzywojennym po całej Polsce (Katowice, Gdańsk, Toruń), aby przed wojną osiąść na kilka lat w Warszawie. Po wojnie Pradziadkowie wrócili do Galicji, mieszkali w Krakowie, gdzie zmarli (1954 Antoni i 1977 Helena) i zostali pochowani na Cmentarzu Rakowickim.

Słownik Biograficzny Techników Polskich

Okładka tomu 8 Słownika Biograficzny Techników Polskich
Słownik Biograficzny Techników Polskich
Co prawda wygląda, że nadszedł schyłkowy etap rozwoju tej publikacji, ale do tej pory opublikowano prawie 2500 biogramów techników, inżynierów, uczonych, architektów, którzy wnieśli istotny wkład w rozwój swojej dyscypliny zawartych w 24 tomach (indeks w Internecie). Część tomów dostępnych w Muzeum Techniki w Warszawie, ale tych dla mnie najważniejszych nakład jest wyczerpany. Na szczęście dostałem ksera biogramów moich przodków. W odróżnieniu od Polskiego Słownika Biograficznego nie jest wydawany jako alfabetyczne zestawienie tomów biogramów, ale według kolejności ich przygotowywania. Tak więc ukazały się już biogramy ważniejszych postaci też na literę Z. Z racji swoich zawodów większość postaci opisanych w SBTP działała w XIX i XX wieku, ale zdarzają się opisy działalności inżynierów z XVIII wieku.

Antoni Smoliński

Zdjęcie braci Józefa, Adama, Antoniego Smolińscy
Bracia Józef, Adam, Antoni Smolińscy i prawdopodobnie Helena z Brüchów i matka Róża z Hoffmannów
Pradziadek urodził się 6.08.1882 w Żupanach pow. Sokole w Galicji (Ukraina), był syn Karola i Róży z domu Hoffmann. Bardzo poważnie zajmował się genealogią swojej rodziny, ale wszystkie zgromadzone przez niego dokumenty, zdjęcia spłonęły w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie, zdruzgotany stratą wieloletniego dorobku nie chciał już odtwarzać tego co stracił. Z trudem udało się go namówić na spisanie streszczenia. Nie zachowały się również zdjęcia z młodości. Na szczęście w Narodowym Archiwum Cyfrowym zachowało się jedno zdjęcie. A dzięki kuzynowi, który odnalazł mnie przez blog mam kilka innych. Między innymi zdjęcie 3 braci Smolińskich. Przy czym 2 pierwszych (Józefa i Adama) jestem w 100% pewien, bo mamy ich podpisane zdjęcia portretowe, a pozostałych 3 osób mogę się domyślać – czyli Antonii, może jego żona Helena z Brüchów i matka Róża z Hoffmannów?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.