Skomplikowane drzewo genealogiczne rodziny

Szykując wpis na temat rodziny Baum miałem kłopot ze zrozumieniem pewnych zależności rodzinnych. Po dokładniejszym wniknięciu w temat okazało się, że jest to całkiem skomplikowane drzewo genealogiczne rodziny ze względu na wielokrotne małżeństwa pomiędzy rodzinami Baum i Diehl. Nad samą rodziną Baum będę musiał jeszcze popracować – mam nadzieję, że i po tym artykule dostanę nowe informacje. Natomiast, rodzinę Diehl opisał Stanisław Łoza w 2 tomie “Rodziny polskie pochodzenia cudzoziemskiego osiadłe w Warszawie i okolicach”, wiedza genealogiczna jest też pielęgnowana przez członków rodziny, więc nie będę jej opisywał. Tym bardziej, że Łoza drzewo genealogiczne Jana Hermana Diehl sporządził do 1916 roku, więc do czasu, na którym i ja zwykle kończę.

Rodzina Baum

Rodzina Baum w Warszawie na pewno była już obecna pod koniec XVIII wieku – wtedy rodzą się dzieci Jana Karola. Daty przyjścia na świat znam z ich aktów ślubu, gdy Jan Karol Baum jest obywatelem – posiada dom na ulicy Twardej numer hipoteczny 1094. Z taryffy Warszawskiej wynika, że był jego właścicielem co najmniej od 1784 roku. Budynek ten obecnie nie istnieje. Znajdował się na narożniku ul. Twardej i Ciepłej – obecnie nawet nie ma takiego skrzyżowania – jest to gdzieś w obrębie ronda ONZ. Co ciekawe w 1873 roku właścicielem części tej posesji jest Fryderyk Eberlein, ale chyba nie trafiła ona w jego ręce drogą podziału spadku.

Na połowie XIX wieku status obu rodzin był zbliżony: posiadali nieruchomości w Warszawie, byli mistrzami w swoich cechach. Nic więc dziwnego, że Karolina Diehl wyszła za mąż za młynarza Augusta Bauma. Też niczym dziwnym nie jest, że po jego przedwczesnej śmierci (po 10 latach małżeństwa) wyszła za mąż za jego młodszego brata Kristiana. Podobnie przecież postąpił jej ojciec, gdy po śmierci matki Karoliny, również Karoliny z domu Gerlach, ożenił się z jej siostrą Krystyną. Nie było to nic dziwnego w tych czasach.

Trochę dziwniejszy, ale również nie niezwykły jak na tamte czasy, jest ożenek wnuka Samuela Diehl z jego wnuczką, czyli Karola Bauma z Jadwigą Diehl (mieli różne babki).

Jednak nagromadzenie tych ożenków spowodowało drobny galimatias, trudny w pierwszym momencie do ogarnięcia – z kim i jak jesteśmy skoligaceni.

O Gerlachach powstanie osobny wpis, ale już informuję, że ci nie są powiązani (w każdym bądź razie blisko) z Emilem Gerlachem, a z właścicielami firmy Gerlach więzy rodzinne biegną zupełnie inną stroną – to trzy różne rodziny (w XIX wieku).

Skomplikowane drzewo genealogiczne rodziny

Przeglądając drzewo genealogiczne rodziny Baum na MyHeritage, ciągle się gubiłem w stosunkowo skomplikowanych powiązaniach, więc kawałek wpisałem do Ahnenblatt, aby obejrzeć najbardziej zawiły jego element. Byłem też ciekaw jak sobie program rysujący da z tym radę.
Skomplikowane drzewo genealogiczne rodzin Baum i Diehl

Ahnenblatt w oczywisty sposób brzydko rozrysował powtórne małżeństwo Jan Samuela Diehl – Karolina Gerlach nie musi występować dwa razy. Natomiast pokolenie dalej nie jest już takie oczywiste. Wykonałem wiele prób, nim udało mi się tak odręcznie narysować to skomplikowane drzewo genealogiczne rodziny, ta aby nie powtarzać osób, a linie łączące poszczególne osoby się się nie przecinały. Jednakże wymaga to innej konwencji rysowania niż przyjmuje to Ahnenblatt.

Oczywiście dodanie kolejnych osób coraz bardziej skomplikuje rysunek i w końcu nie niknie się krzyżowania linii lub powtarzania osób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *