Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Saga Rodu de Rekle Reklewskich Krystyny Kowalewskiej

Strona główna » Blog » Książki genealogiczne » Saga Rodu de Rekle Reklewskich Krystyny Kowalewskiej

W 2019 roku wyszła jeszcze jedna książka, w której występują moi kuzyni Miszke: oprócz opisanych wcześniej wspomnień Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej została opublikowana Saga Rodu de Rekle Reklewskich autorstwa Krystyny z Reklewskich Kowalewskiej.

Pani Krystyna jest członkiem Warszawskiego Towarzystwa genealogicznego i już dawno temu zastanawialiśmy się nad naszymi koligacjami przez Bromirskich. Do tej pory nie udało się ich udowodnić. Może badania genealogiczne w XVIII wiecznych lub wcześniejszych księgach grodzkich by coś dały, ale w tych czasach badań nie prowadzę.

Natomiast okazało się, że pomiędzy naszymi rodzinami następuje koligacja przez rodzinę Miszke. Wspólny przodek, znów jest daleko w przeszłości, bo to XVIII wiek: Franciszek Myszka urodził się w 1760 (lub 1755 roku). Na poniższym drzewie genealogicznym (mocno uproszczonym) można prześledzić poszczególne pokolenia. Po lewej stronie widać Skąpskich, po środku moich przodków (Pradziadkowie Antoni Smoliński i Helena Brüch), a po prawej Reklewskich. Jak widać, nie muszę się martwić, że pamięć o tych moich kuzynach przepadnie.

Saga Rodu de Rekle Reklewskich drzewo genealogiczne rodziny Miszke
Uproszczone drzewo genealogiczne rodziny Miszke

Członkowie rodu Reklewskich (ale inni) występują we wspomnieniach Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej, więc widać, że rodziny te żyły ze sobą bardzo blisko.

Saga Rodu de Rekle Reklewskich

Saga Rodu de Rekle Reklewskich Krystyna z Reklewskich Kowalewska

Ta saga jest zupełnie odmienna od wspomnianych powyżej wspomnień. Zawiera informacje gromadzone głównie w obecnych czasach i jest w strukturze drzewa genealogicznego (rekurencyjnego przebiegu przez drzewo).

Początek Sagi to zapiski z XIII i XVI wieku, ale pierwszy udokumentowany przodek to Kacper de Rekle Reklowski żyjący w pierwszej połowie XVII wieku. Najmłodsze pokolenia opisane w książce, to osoby obecnie żyjące.

Książka chyba była wydana jedynie dla rodziny – wykonano jedynie spis osób noszących nazwisko Reklewski, a brakuje już spisu osób spowinowaconych. Książka też nie jest dostępna w sprzedaży. Członkowie Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego mogą ją wypożyczyć z biblioteki stowarzyszenia. Pozostałe osoby mogą się z nią zapoznać w bibliotece WTG, która zwykle jest otwarta na 2 godziny przed każdym spotkaniem WTG, które się odbywa w ostatni poniedziałek miesiąca.

Jedna odpowiedź do „Saga Rodu de Rekle Reklewskich Krystyny Kowalewskiej”

  1. krystyna kowalewska

    Saga Rodu de Rekle Reklewskich jest/będzie dostępna również w Bibliotece Narodowej,w Jagiellonce, Publicznej w Warszawie na ul. Koszykowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *