Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Rodzina Rowińskich z Piaseczna – jedna z najstarszych

Strona główna » Blog » Pozostałe » Rodzina Rowińskich z Piaseczna – jedna z najstarszych

Rodzina Rowińskich z Piaseczna zainteresowała mnie z powodu prof. Cezariusza Rowińskiego. Został on uznany przez regionalistę Ziemi Piaseczyńskiej p. Jerzego Duszę za jedną z wybitnych postaci Piaseczna. Wywód przodków prof. Rowińskiego zajął mi kilka godzin i udało się nim sięgnąć do połowy XVIII wieku: w 1773 roku urodził się Andrzej Rowiński, a jego rodzicami byli Walenty i Franciszka Pacholska.

Drzewo genealogiczne rodziny Rowińskich wywód przodków Cezariusza Rowińskiego

Ćwiczenie wykonane w drugą stronę, czyli zrobienie drzewa genealogicznego rodziny Rowińskich (czyli potomków Walentego i Franciszki) zajęło mi znacznie więcej czasu. Udało się połączyć w jedną rodzinę ponad 200 osób z rodziny Rowińskich związanych z Piasecznem, a pominąłem potomstwo córek. Wydaje mi się, że rozwiązując genealogiczne sudoku czy inną łamigłówkę z początków XIX wieku (brak pełnych danych) drzewo to można jeszcze rozbudować.

Początki rodziny Rowińskich w Piasecznie

Trudno jest określić kiedy rodzina Rowińskich pojawiła się w Piasecznie. W rejestrze pogłównego z 1590 roku nazwisko Rowiński nie występuje, ale nie był to czas, gdy nazwiska były w pełni ustalone. Więc może byli już wtedy na przykład jako wdowa Rzeźnikowa z dziećmi czy też pod nazwą innego zawodu.

Dopiero z zachowanych (1735 roku w przypadku urodzeń 1760 roku ślubów i zmarłych) ksiąg parafialnych kościoła Św. Anny można się dowiedzieć, że Piasecznie mieszkały małżeństwa:
od 1763 roku Walenty i Franciszka Rowińscy
od 1768 roku Walenty i Marianna
w 1775 roku Wojciech i Franciszka Dąbrowska.

Z późniejszych aktów urodzenia można przypuszczać, że nazwisko Marianny brzmiało Szyroczyńska, Szeroczyńska, Szroczyńska lub Seroczyńska, które prawdopodobnie ostatecznie ustaliło się w formie Sroczyńska. W przypadku Franciszki można przypuszczać, że nosiła nazwisko Pakulska lub Pacholska. I najprawdopodobniej to ona wraz z mężem Walentym są przodkami większości Rowińskich mieszkających w Piasecznie.

Co więcej, w Inwentarzu Starosty Piaseczyńskiego z 1765 roku, w którym wśród 37 właścicieli domów znaleźli się Jan Rowiński i Walenty Ruwiński, a z Inwentarza podawczego z 1774 roku można się dowiedzieć, że na ulicy Warszawskiej swoje domy mieli: dwu Walentych Rowińskich i Rowińska Wdowa. Rok później w „Tabeli dymów czyli kominów” pojawia się dodatkowo Szymon Rowieński (według metryk jest to stryj Pawła, syna Walentego). Powyższe dane pochodzą z książki Piaseczno miasto królewskie i narodowe 1429 – 1933 Tadeusza Jana Żmudzińskiego wydanej nakładem Zarządu Miasta Piaseczna. Kilka lat temu wyszedł reprint tej książki (a ja mam tą z 1933 roku).

Największa rodzina Rowińskich: potomków Walentego, męża Franciszki

Od maja 1808 roku zaczął obowiązywać na terenie Księstwa Warszawskiego Kodeks Napoleona, dzięki któremu akta metrykalne zaczęły zawierać znacznie więcej informacji. Od tego momentu pewność więzów rodzinnych jest znacznie większa. W przypadku Piaseczna mam wrażenie, że nie wszystkie wydarzenia były zapisywane w księgach parafii Św. Anny, ponieważ wyraźnie brakuje mi aktów dokumentujących niektóre zgony i urodziny. Też niektóre zapisy są wyraźnie ze sobą sprzeczne, a inne niedokładne. Tym niemniej, większość ze związków rodzinnych potomków Walentego Rowińskiego zapisanych w prezentowanym poniżej drzewie uważam za 100% pewne. Ze względu na nieprecyzyjne zapisy nie wpisałem do drzewa najprawdopodobniej syna Walentego Rowińskiego: Antoniego, który zapoczątkował linię Rowińskich trudniących się młynarstwem.

Józef Kazimierz Rowiński

Drzewo genealogiczne rodziny Rowińskich z Piaseczna Walenty

Wśród późniejszych zdarzeń największe wątpliwości przy tworzeniu drzewa spowodował Józef Kazimierz Rowiński urodzony w Piasecznie 21.02.(4.03)1876 syn Franciszka i Antoniny Wągrodzkiej. Jestem niemal pewien, że jest to jeden z najbardziej znakomitych przedstawicieli rodziny, społecznik, wiceburmistrz Piaseczna, mąż Dominiki z Poncyliuszów i właściciel największej kamienicy w Piasecznie znajdującej się na ul. Sienkiewicza 6. Niestety nie zachował się ich akt ślubu — brakuje całej księgo małżeństw z 1901 roku. Jednak zarówno takie przesłanki jak zawód (rzeźnik), informacje zapisane na grobie rodzinnym (jednym z najładniejszych na starym cmentarzu w Piasecznie), oraz małżeństwo siostry Dominiki Poncyliusz z bratem Józefa — Wawrzyńcem Jakubem, a przede wszystkim brak informacji o urodzeniu się innego Józefa Rowińskiego w Piasecznie w tym okresie. Najprawdopodobniej wszelkie wątpliwości rozwiałby akt zgonu, ale przez najbliższe kilkanaście lat z Urzędu Stanu Cywilnego może go wydobyć jedynie potomek tej pary.
EDIT (2019-01-13): Dziękuje Pani Annie Rowińskiej prawnuczce Józefa Kazimierza Rowińskiego za potwierdzenie moich przypuszczeń.

Czy to ta sama rodzina Rowińskich?

Drzewo genealogiczne rodziny Rowińskich z Piaseczna Pawła i Joanny

Drzewo to jest jednym z kilku, których nie udało mi się spiąć z tym największym. Nie dysponuje też żadnymi przesłankami, które by dawały podstawy do postawienia sensownej hipotezy.

Mam cichą nadzieję, że w Piasecznie znajdzie się osoba chętna do zajęcia się genealogią rodziny Rowińskich i rozbuduje, a może połączy wszystkie drzewa genealogiczne w jedno.

Stosunkowo szybkie (mniej niż 100 godzin pracy) wykonanie drzew genealogicznych rodzin Rowińskich było możliwe dzięki wcześniejszej pracy członków Towarzystwa Genealogicznego, którzy sfotografowali księgi metrykalne oraz je zindeksowali, a szczególne dla Anety Kaczmarek, która wykonała większość indeksów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *