Przyczynkiem do tego wpisu było dręczące mnie pytanie, czy Kalikst Piłsudski będący na zesłaniu z moim przodkiem Walentym Wyrzykiem w Krasnoufimsku to rodzina Józefa Piłsudskiego. Pierwszym zaskoczeniem było, że w sieci nie jest dostępne żadne przyzwoicie narysowane drzewo genealogiczne rodziny Józefa Piłsudskiego. Są i owszem opisy tekstowe, ale ładnych rysunków brak (może poza jednym, tym poniżej).
Kolejnym zaskoczeniem było, że owego Kaliksta nie ma w dokumentach, w których opisywana jest rodzina Józefa Piłsudskiego. Tylko w jednym miejscu znalazłem go w oddzielnym drzewku. Dopiero w herbarzu Uruskiego (tom 14 s. 17) jest wymieniony Kalikst jako syn Ludwika, wnuk Ignacego i Ludwiki Żabianki. Dokumentem, z którego Uruski wziął informacje, jest wywód sporządzony dla okupanta, czyli zapis z ksiąg szlachty guberni kowieńskiej w 1845 roku.


Pierwszą wersję drzewa genealogicznego rodziny Józefa Piłsudskiego wziąłem z ze stron Internetowego archiwum Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie. Informacje dotyczące rodziny Józefa Piłsudskiego i Butlerów zostały spisane przez Aleksandrę Piłsudską Teczka: 709/1/2. Skan jest w dwu częściach. Po uzupełnieniu informacji o rodzinie Marszałka na podstawie Wikipedii oraz potomkach w Japonii wygenerowałem poniższy obrazek.

Następnym krokiem było prowadzenie poszukiwań w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Ameryce (701/1/2), które nie zaowocowały znalezieniem Kaliksta. Niezwykle interesujący okazał się znaleziony w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Warszawie Konterfekt Rodu Piłsudskich. Na jego podstawie i dodaniu informacji z Herbarza Uruskiego o Kalikście powstało duże drzewo genealogiczne rodziny Józefa Piłsudskiego. Nie jest ono oparte o dane źródłowe, więc traktuję je raczej ilustrację jak daleko w sensie genealogicznym znajduje się Kalikst od Józefa Piłsudskiego, a nie prawidłowe drzewo genealogiczne rodziny.

Pewne uzupełnienie informacji znalazłem w artykule R. W. Horoszkiewicza umieszczonym w Polsce Zbrojnej z 12 maja 1938.

Zdaję sobie sprawę, że jest ono jeszcze mało doskonałe i można je uzupełnić i pewnie poprawić, co będę się starał w miarę możliwości robić. Szczególnie warto uzupełnić powiązania Billewiczów występujących w drzewie, przenikanie się gałęzi (Aniela Piłsudska z domu Piłsudska). A przede wszystkim odnaleźć jak najwięcej dokumentów źródłowych o rodzinie Józefa Piłsudskiego. Także dobrze by było zdobyć Kronikę rodu Piłsudskich napisaną przez Stanisława i Rowmunda Piłsudskich, a wydaną w minimalnym nakładzie w Londynie w 1988 roku.
Gwoli wyjaśnienia: część członków rodziny zapisywała swoje nazwisko przez dz czyli Piłsudzki — występujący w drzewie taki zapis nazwiska nie jest moim błędem.
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi