Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Rodzina Józefa Piłsudskiego

Strona główna » Blog » genealogia znanych osób » Rodzina Józefa Piłsudskiego

Przyczynkiem do tego wpisu było dręczące mnie pytanie, czy Kalikst Piłsudski będący na zesłaniu z moim przodkiem Walentym Wyrzykiem w Krasnoufimsku to rodzina Józefa Piłsudskiego. Pierwszym zaskoczeniem było, że w sieci nie jest dostępne żadne przyzwoicie narysowane drzewo genealogiczne rodziny Józefa Piłsudskiego. Są i owszem opisy tekstowe, ale ładnych rysunków brak (może poza jednym, tym poniżej).

Kolejnym zaskoczeniem było, że owego Kaliksta nie ma w dokumentach, w których opisywana jest rodzina Józefa Piłsudskiego. Tylko w jednym miejscu znalazłem go w oddzielnym drzewku. Dopiero w herbarzu Uruskiego (tom 14 s. 17) jest wymieniony Kalikst jako syn Ludwika, wnuk Ignacego i Ludwiki Żabianki. Dokumentem, z którego Uruski wziął informacje, jest wywód sporządzony dla okupanta, czyli zapis z ksiąg szlachty guberni kowieńskiej w 1845 roku.

Rodowód Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego
Rodowód Józefa Piłsudskiego
Rodzina Józefa Piłsudskiego portret

Pierwszą wersję drzewa genealogicznego rodziny Józefa Piłsudskiego wziąłem z ze stron Internetowego archiwum Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie. Informacje dotyczące rodziny Józefa Piłsudskiego i Butlerów zostały spisane przez Aleksandrę Piłsudską Teczka: 709/1/2. Skan jest w dwu częściach. Po uzupełnieniu informacji o rodzinie Marszałka na podstawie Wikipedii oraz potomkach w Japonii wygenerowałem poniższy obrazek.

Drzewo genealogiczne rodziny Józefa Piłsudskiego I

Następnym krokiem było prowadzenie poszukiwań w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Ameryce (701/1/2), które nie zaowocowały znalezieniem Kaliksta. Niezwykle interesujący okazał się znaleziony w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Warszawie Konterfekt Rodu Piłsudskich. Na jego podstawie i dodaniu informacji z Herbarza Uruskiego o Kalikście powstało duże drzewo genealogiczne rodziny Józefa Piłsudskiego. Jest ono oparte o dane wtórne, więc traktuję je raczej jako ilustrację, jak daleko w sensie genealogicznym znajduje się Kalikst od Józefa Piłsudskiego, a nie prawidłowe drzewo genealogiczne rodziny.

Pewne uzupełnienie informacji znalazłem w artykule R. W. Horoszkiewicza umieszczonym w Polsce Zbrojnej z 12 maja 1938.

Wywód przodków Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego

Zdaję sobie sprawę, że jest ono jeszcze mało doskonałe i można je uzupełnić i pewnie poprawić, co będę się starał w miarę możliwości robić. Szczególnie warto uzupełnić powiązania Billewiczów występujących w drzewie, przenikanie się gałęzi (Aniela Piłsudska z domu Piłsudska). A przede wszystkim odnaleźć jak najwięcej dokumentów źródłowych o rodzinie Józefa Piłsudskiego. Także dobrze by było zdobyć Kronikę rodu Piłsudskich napisaną przez Stanisława i Rowmunda Piłsudskich, a wydaną w minimalnym nakładzie w Londynie w 1988 roku.

Gwoli wyjaśnienia: część członków rodziny zapisywała swoje nazwisko przez dz czyli Piłsudzki — występujący w drzewie taki zapis nazwiska nie jest moim błędem.

3 odpowiedzi na „Rodzina Józefa Piłsudskiego”

 1. Aleksander

  Cześć.
  Przeglądam właśnie skany metryk z obecnej Białorusi. Natrafiłem na akt urodzenia Kalikst-Józef Piłsudski syn Edmunda-Ludwika-Kazimierza Piłsudskiego i Anieli-Anny-Jadwigi Dubowskiej urodzony 19 grudnia 1883 w Mołcianowy (?)

  Może to jakoś jest powiązane?

  1. Trochę za młody, bo mowa o zesłaniu po powstaniu styczniowym, ale dziękuję. Ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka.

 2. Grażyna Cieniewska-Rebell

  Z dużym zainteresowaniem czytam wszystkie Twoje wpisy. Ten poświęcony rodzinie Józefa Piłsudskiego szczególnie mnie zainteresował. Wśród rodzinnych pamiątek po mojej babci mam zdjęcie zrobione w Wilnie jest na nim drużyna harcerek, których opiekunką była Helena Kadenacy, podpis: „Moje bąki „. Najstarsza zachowana kartka pisana była z Sulejówka w 1926 roku. Ostatnia wiadomość to informacja, że Helena zmarła nagle w Lublinie 11.01.1978 roku a pogrzeb odbył się 16-go tegoż miesiąca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *