Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Przodkowie Władysławy Kalickiej po matce

Strona główna » Blog » Duma de Vajda Hunyad Sándor » Przodkowie Władysławy Kalickiej po matce

Macierzyści (od strony matki) przodkowie Władysławy Duma de Vajda Hunyad, w odróżnieniu od ojczystych zostali zachowani w pamięci rodzinnej. Grób Uszyckich na Warszawskich Powązkach, w których spoczęła matka Władysławy Kalickiej: Helena Izabela Uszycka I voto Kalicka II voto Niemierko wciąż jest odwiedzany przez potomków. A kim byli jej przodkowie?

Uszyccy

W grobowcu rodzinnym na Powązkach spoczywa kilka pokoleń Uszyckich. Najstarszy pochówek, to ojciec Heleny Izabeli: Franciszek Uszycki pomocnik naczelnika powiatu pułtuskiego, urzędnik magistratu warszawskiego, obywatel. W nekrologu opublikowanym w Kurjerze Warszawskim 18 stycznia 1879 roku podano, że miał sześcioro dzieci. Mnie udało się odnaleźć dokumenty sześciorga dzieci, ale jedno z nich zmarło przed publikacją nekrologu.

Na podstawie inskrypcji na grobowcu można przypuszczać, że tym niezidentyfikowanym dzieckiem najprawdopodobniej był Stanisław Paschalis żonaty z Heleną Julią Chłopecką (Chłopocką). W jego nekrologu zapisano, że był handlowcem, ale także był cukiernikiem. Na początku XX wieku roku posiadał cukiernię przy ulicy Freta 4.

W grobowcu spoczywają również wnuki Franciszka Uszyckiego, ale w czasy współczesne się zwykle nie zagłębiam.

Określenie stanu ojca Franciszka: Waleriana Wincentego Michała (trojga imion) Uszyckiego w pierwszym momencie wzbudziło we mnie duże zdziwienie. W aktach ślubu z 1832 i 1847 zapisano jego status jako ogrodnik. Pierwsze moje skojarzenie poszło w stronę zagrodnika, czyli chłopa posiadającego zagrodę i ewentualnie mały obszar ziemi, niewystarczający na samodzielne utrzymanie. Zupełnie nie pasowało to do statusu rodziny jego żony i dzieci. Wydaje się jednak, że był ogrodnikiem w dzisiejszym tego słowa znaczeniu. Ogrody w Pułtusku założył biskup krakowski i płocki, Piotr Myszkowski (1565-1577). Uprawiano wtedy tam owoce i rośliny południowe. Biskupi rezydowali w Pułtusku do 1864 roku, więc prawdopodobnie ogrody mimo różnych klęsk spadających na miasto, w lepszym lub gorszym stanie, przetrwały do tego czasu. Osoba odpowiedzialna za taki biskupi ogród musiała być wykształcona i jak najbardziej pochodzić ze stanu szlacheckiego.

Rutkowscy

W takiej sytuacji nie dziwi ślub Waleriana Usickiego (taka oboczność nazwiska występuje w pierwszym akcie ślubu) z córką obywatela miasta Pułtusk Jana Rutkowskiego ze wsi Rutki Szczepanki, Urszulą. Drugi ślub Walerian zawarł z jej młodszą siostrą Marianną. Siostra Urszuli i Marianny: Eleonora wyszła za mąż za posesora Dóbr Rzechówka i Rogal, a Julianna za sekretarza Magistratu Pułtuskiego.

Głuchowscy

Maria Józefa Głuchowska, żona Franciszka Uszyckiego, babka Władysławy Kalickiej, również pochodziła z rodziny szlacheckiej. Rodzina Głuchowskich herbu Radwan została niemal w pełni rozpisana w książce Elżbiety Sęczys Szlachta wylegitymowana w Królestwie Polskim. Należy tylko dodać, że ojciec Marii Głuchowskiej, Franciszek Salezy Głuchowski, żeniąc się, był ekonomem mieszkającym w parafii Wyrozębskiej. Natomiast wydając córkę za mąż, był już właścicielem dóbr Tomczyce i Antoniew, a jego syn Ignacy właścicielem dóbr Upale (W Upalach znajduje się potężne drzewo – to wiąz szypułkowy o obwodzie 651 cm i wysokości 28 m dane z 2015 roku) i Wróblew w powiecie Łęczyckim. Brakuje też informacji, że Ignacy ożenił się z Justyną Włostowską w 1849 roku.

Przodkowie Władysławy Kalickiej po matce
Przodkowie Władysławy Kalickiej po matce

Znów większość informacji metrykalnych znalazłem dzięki wyszukiwarce genealogicznej Geneteka. Sięgałem do dokumentów zgromadzonych w Szukaj w Archiwach oraz Family Search i oczywiście portalu PTG Genealodzy. Informacja o cukierni odnaleziona dzięki GenealogyIndexer

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *