Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Przeradowscy herbu Półkozic

Strona główna » Blog » Przeradowski Franciszek » Przeradowscy herbu Półkozic

Moi Przeradowscy dzięki samopomocy genealogicznej zostali dociągnięci do XVIII wieku. Myślałem, że dalej czeka mnie przebijanie się przez księgi różańskie i to całe, bo to był znaczący ród z tamtej okolicy. Ostatnie porządki, przegląd zgromadzonych wcześniej zapisków pokazał, że już ktoś zrobił to za mnie, a konkretnie Seweren Uruski opisał Przeradowskich w Rodzina: herbarz szlachty polskiej (oczywiście należy pamiętać, że herbarzom nie zawsze należy ufać w 100%).

Przeradowscy herbu Półkozic
Przeradowscy herbu Półkozic Juliusz Ostrowski, Księga herbowa rodów polskich zeszyt 14 część 1 strona 472 Żródło: Polona

Wiele lat temu, gdy zajmowałem się Przeradowskimi nie udało mi się połączyć moich z tymi z herbarza. Najstarszymi znanymi mi przodkami byli rodzice Małgorzaty: Franciszek miecznik różański i Magdalena Mikulska zmarła w 1782 roku. Natomiast u Uruskiego występował Franciszek skarbnik różański w 1760 r., elektor 1764 r. z ziemi różańskiej, wojski mniejszy w 1767 r., miecznik 1769 r., podsędek 1780 r. różański, ale żonaty z Magdaleną Gugemus.

Zagadka rozwiązała się niedawno: został zindeksowany akt zgonu Franciszka. Zmarł w Warszawie w 1798 roku. Mogłem się domyślić skoro był żonaty z Magdaleną Gugenmus. Była ona siostrą Franciszka nadwornego zegarmistrza Stanisława Augusta. W akcie zgonu wymieniono pierwszą żonę Magdalenę Mikulską oraz ich dzieci Wojciecha Michała, Mariannę po mężu Nowodworską, Teklę Długołęcką, Małgorzatę i Anielę.

Akt zgonu Franciszka Przeradowskiego Księgi metrykalne parafii rzymskokatolickiej św. Andrzeja w Warszawie zgony 1774-1812
Akt zgonu Franciszka Przeradowskiego Księgi metrykalne parafii rzymskokatolickiej św. Andrzeja w Warszawie zgony 1774-1812

W ten sposób mogę sobie spokojnie przepisać od Uruskiego poszczególnych przodków, aż do Adama, syna Jana, podczaszego różańskiego, elektora 1669 i 1674 r. z ziemi różańskiej. Dalej w herbarzu narracja się rwie, występują różni Przeradowscy wymienieni z imienia i funkcji na dworze królewskim lub urzędu ziemskiego. Paweł Przeradowski doczekał się wpisu do Polskiego Słownika Biograficznego i nawet jest w InterentowymPBS. Również jego jeden z synów, Wojciech ma swoje hasło w IPBS. Najstarszy znany Uruskiemu Przeradowski to Andrzej kasztelan zakroczymski w 1437 roku.

Przy okazji wychodzi inny Adam Przeradowski, a właściwie Adam Filip, nadkuzyn, który był: dziedzicem Młodzianowa i Kobylina, cześnikiem 1778 r., podczaszym różańskim 1780 r., komisarzem do zbierania ofiar 1789 r., posłem na sejm 1791 r., i wreszcie stolnikiem różańskim. W tej całej litanii dopatrzyłem się, że był posłem na sejm 1791 roku, czyli ten czteroletni, podczas którego uchwalono Konstytucję 3 maja.

Przeradowscy – drzewo genealogiczne Jana
Wcześniejsi Przeradowscy według herbarza Uruskiego
Wcześniejsi przedstawiciele rodu Przeradowskich według herbarza Uruskiego

Magdalena Przeradowska w Bibliografii Polskiej Estreichera

Dawno temu w Bibliografii Staropolskiej Estreichera odnalazłem tekst poświęcony Magdalenie Przeradowskiej. Wtedy nie wiedziałem co z tym zrobić, ale teraz wiem, że powinienem się wybrać do Pułtuska i spróbować dotrzeć do informacji o kryptach pod kościołem Świętego Józefa. Może spoczywa tam moja 5 x Prababka. Jeżeli została pochowana na cmentarzu, to pewnie żaden ślad nie został. Warto też dotrzeć do tej mowy żałobnej, ale pobieżne przejrzenie zasobów biblioteki Uniwersytetu Jagielońskiego nie dało rezultatów.

Jej teściowa, Brygida Przeradowska z Lipińskich, podstolina Różańska (moja 6 x Prababka) również została pochowana w tym kościele w 1795 roku.

Akt zgonu Brygidy Przeradowskiej pochowanej w kościele reformatów w Pułtusku.
Akt zgonu Brygidy Przeradowskiej pochowanej w kościele reformatów w Pułtusku (obecnie Kościół pw. św. Józefa w Pułtusku).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *