Poszukiwania na Węgrzech od nowa

Postanowiłem zabrać się za poszukiwania na Węgrzech od nowa. Niby cały czas starałem się monitorować czy coś nowego się nie pojawiło o moich przodkach Dumach, ale robiłem to tak z doskoku, w wolne chwili. Zabrałem się więc on nowa, ale tym razem systematycznie i mając za sobą pewne doświadczenia.

poszukiwania na Węgrzech

Poszukiwania na Węgrzech – Uniwersytety

Po pierwsze skoro Sándor Duma był lekarzem to musiał gdzieś studiować medycynę. Napisałem więc do Uniwersytetu Semmelweis – uniwersytetu medycznego w Budapeszcie z pytaniem, czy nie studiował tam Sandor Duma. Byli zaskoczeni prośbą, ale ze względu na jej osobisty charakter, przeszukali archiwum i następnego dnia miałem informację, że sprawdzili na liście absolwentów począwszy od 1770 roku. Niestety, wynika z niej, że Sándor Duma nie uzyskał dyplomu na tym uniwersytecie. Ale znaleźli, że zdał 2 z 3 egzaminów wstępnych na początku studiów: 8 czerwca 1881 z botaniki i 17 grudnia 1881 z mineralogii. I znów niestety, większość dokumentów immatrykulacyjnych (przyjęć studentów) uległa zniszczeniu w 1956 roku – jak widać każdy miał jakiś kataklizm.

Poszukiwania na Węgrzech Sandor Duma de Vajda Hunyad w Budapeszcie
Zdjęcie Sandora Duma wykonane w Budapeszcie

Pracownik uniwersyteckiego archiwum, był na tyle miły, że sprawdził także listę absolwentów z Uniwersystetu Kolozsvár (obecnie Cluj w Rumunii), który był drugim pod względem wielkości uniwersytetem na terenie Królestwa Węgier oraz Uniwersytetu Wiedeńskiego. Niestety, nigdzie nie natrafił na Sándora. Z opowieści rodzinnych wynika, że Sandor mówił po węgiersku i niemiecku, więc pomyślałem, że muszę moje poszukiwania na Węgrzech przenieść na teren Szwajcarii i Cesarstwa Niemieckiego.
Ale, czytając ponownie książkę Haliny Martin (wnuczki Sándora) znalazłem informację, że jej dziadkowie poznali się w Meranie. W pierwszym momencie przeraziłem się, że czekają mnie poszukiwania po włoskich uniwersytetach, ale na szczęście nie chodziło o Merano, a Meran, który w tym czasie był w granicach Austro-Węgier. W bliskiej okolicy znajduje się Innsbruck z uniwersytetem Medizinische Universität Innsbruck istniejący od 1669 roku. Napisałem więc do archiwum i oczekuję na odpowiedź. Na wszelki wypadek wysłałem jeszcze pytanie na uniwersytet w Zurichu – również niemieckojęzyczny. Jeżeli stamtąd odpowiedzi będą negatywne, będę myślał o kolejnych uczelniach.

Akty metrykalne

Poszukiwania na Węgrzech aktów metrykalnych rozpocząłem do FamilySearch. Okazało, że to było całkiem dobre posunięcie – część aktów metrykalnych z Węgier jest już zindeksowana, ale niestety skany nie są dostępne. A w indeksach dwie niespodzianki:
1) akt chrztu Sándora Duma z 18 października 1846 w mieście Hódmezővásárhely znajdującym się w południowo-wschodniej części Węgier. Jego ojcem był znów Sándor, a matką Katalin Szappanos. Jest on oczywiście za młody na mojego przodka (jeżeli podana w akcie zgonu data urodzenia 1859 jest prawdziwa). Ale fakt warty zapamiętania, że w tym czasie na Węgrzech był jeszcze jeden Sándor Duma.

2) Już dawno temu odkryłem, że w USA została zrobiona genealogia rodziny Bleecker wywodzącej się miedzy innymi od Erzsebet Anna Terez Duma de Vajda Hunyad urodzonej na Węgrzech 7 kwietnia 1888 lub 2 kwietnia 1889, córki Janosa Duma.
A teraz znalazłem w FamilySearch akt chrztu z Ferencváros – obecnie dziewiątej dzielnicy Budapesztu z dnia 11 kwietnia 1887 Erzsebet Anna Terez Duma córki Janosa i Etelki Verner. Co więcej, para ta miała jeszcze 2 córki: Annę Etelkę (02 luty 1889) i Ilonę Emilię Agostę (24 maj 1891). Ta ostatnia urodziła się w Józsefváros – obecnie VIII dzielnicy. Dlaczego tak starannie wypisuję informacje o tej rodzinie? O tym poniżej.

Źródła pozametrykalne

Na FamilySearch nie ma skanów tych aktów, ale podają, że źródła znajdują się w Węgierskim Archiwum Narodowym. Archiwum to również nie publikuje skanów, ale natrafiłem tam na ciekawą wyszukiwarkę genealogiczną.

Wyszukiwarka wskazała mi zawarte u notariusza umowy sprzedaży z lat 1910 i 1911 w których występuje János Duma wraz z dziećmi Anną, Erzsébet, Iloną. Przedstawicielem strony był … dr. Sándor Duma. Trzecia umowa sprzedaży z 1914 jest o tyle ciekawa, że Sándor jest opiekunem, a jako przedstawiciel występuje Brown Clintonné. Według genealogii rodziny Bleecker mężem Erzsebet Anna Therese Duma de Vajda Hunyad jest Clinton Bleeker Brown…

Za wcześnie jest, aby odtrąbić te nowe poszukiwania na Węgrzech jako pełny sukces, bo to może być zupełnie inny Sándor – na przykład ten urodzony w 1848 roku. Literki dr. mogą oznaczać doktora praw, a nie medycyny, itd. Aby posunąć się dalej najpierw muszę przejrzeć te dokumenty. Przerażenie mnie ogarnia na myśl o tym – jeszcze nie próbowałem rozczytywać ręcznego pisma po węgiersku.

< — o poprzednich, nieudanych poszukiwaniach na Węgrzech
Amerykańska gałąź drzewa Dumów –>
Amerykańskie poszukiwania na Węgrzech –>

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *