Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Poszukiwania genealogiczne we Francji

Strona główna » Blog » Moja genealogia » Poszukiwania genealogiczne we Francji

Pierwsze poszukiwania genealogiczne we Francji prowadziłem z pomocą osób znających tamtejszy język, kulturę oraz swobodnie poruszających się w źródłach. Dalsze badania prowadzę sam.

Wirtualna wycieczka

Używanie Google Street View to namiastka podróży. W ciągu kilku sekund można się wybrać w dowolny zakątek ziemi i po obejrzeniu najciekawszych miejsc w chwilę wrócić. Tym bardziej szkoda czasu na długa podróż do jakiegoś miejsca, jeżeli chce się obejrzeć takie małe miasteczku jak Atkirch. A miejsce jest urocze i warto „przespacerować się” kilkoma uliczkami starówki oraz obejrzeć potężny kościół usytuowany na wzgórzu. Głównym celem mojej wycieczki był wcześniej już opisywany Hotel Geber. Jak widać na zdjęciu, hotel nadal stoi, ale ślady jego dawnej świetności dawno zatarł czas.

Hotel Geber w Altkirch Poszukiwania genealogiczne we Francji
Hotel Geber w Altkirch, Rue Gilardoni 1. Stan z roku 2019 według Google Maps


Oczywiście, Google Street View jest tylko namiastką prawdziwej podróży: nie odetchnie się atmosferą miejsca, nie spróbuje miejscowych smakołyków czy nie zajrzy się w każdy zaułek. No i co najważniejsze, nie porozmawia się z mieszkańcami. Najważniejsze, bo w Altkirch najprawdopodobniej mieszkają jacyś kuzyni. Dlaczego tak sądzę? Bo groby Geberów w Altkirch są zadbane, a ostatni pochówek rodzinny miał miejsce w 2015 roku.

A oto skąd wiem o grobach:

Darmowe poszukiwania genealogiczne we Francji

Oprócz opisanych wcześniej źródeł do poszukiwań genealogicznych w Alzacji funkcjonuje tam ciekawy portal Geneanet (link jest do wersji angielskiej, ale w sumie jest 10 języków do wyboru). Oferuje on możliwości różnej współpracy pomiędzy genealogami. Oprócz możliwości wprowadzania swoich drzew i drukowania wykresów można też znaleźć zindeksowane przez innych członków społeczności dokumenty, pocztówki i groby. W sumie od 1996 roku 2 miliony członków podzieliło się 400 milionami różnych danych. Ciekawą opcją jest możliwość otrzymywania informacji o nowych danych dotyczących interesujących nas nazwisk. I tak kilka tygodni temu dostałem maila, że są zdjęcia rodziny Geberów z Altkirch.

Poszukiwania genealogiczne we Francji grób Geberów w Altkirch
Grób Geberów w Altkirch zdjęcia z Geneanet

Tak mnie to zachęciło do portalu, że wpisałem całą gałąź swojego wywodu przodków prowadzącą do francuskich przodków. Jakie było moje zdziwienie, gdy zobaczyłem wynik przeszukania portalu pod kątem tych osób! Bo pojawiły się także wyniki osób żyjących w Polsce. Okazuje się, że przepisywacze drzew (przez niektórych nazywani złodziejami przodków) są wszędzie — tym razem trafił się przepisywacz z portalu geni.com.

Jest jeszcze samodzielna wyszukiwarka grobów we Francji: Cimetières de France

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *