Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Poszukiwania Franciszki Wyrzyk z Lipczyńskich uwieńczone sukcesem

Strona główna » Blog » Moja genealogia » Poszukiwania Franciszki Wyrzyk z Lipczyńskich uwieńczone sukcesem
Zdjęcie regularnego zagłębienia prawdopodobnie po budynku - Folwark Olechów.
Folwark Olechów – regularne zagłębienie prawdopodobnie po budynku

Kilka dni temu wybrałem się, aby zobaczyć czy zachowały się ślady po folwarku Olechów znajdującego się na terenie obecnie Lasu Kabackiego o czym wspominałem opisując rozważania czy moim przodkiem jest Piotr czy Józef. Okazało się, że niestety nic się nie zachowało. Część terenu jest dosłownie zaorana, a we wgłębieniach po budynkach rośnie inna roślinność niż las otaczający folwark – stąd na zdjęciach satelitarnych widać zarys miejsc po budynkach.

Cmentarz przy parafii św. Katarzyny na Służewcu

Z Kierszka udałem się do parafii św. Katarzyny na Służewcu czyli kiedyś we wsi Służew. Chciałem sprawdzić, czy nie będzie tam jakiegokolwiek śladu po Wyrzykach, a w szczególności grobu Franciszki z domu Lipczyńskiej. Liczyłem na to, ponieważ w akcie ślubu córki Piotra Wyrzyka – Małgorzaty z 1853 roku właśnie z tej parafii znajdowała się informacja, że matka – Franciszka z Lipczyńskich już nie żyje.
Co prawda, sprawdziłem księgi z parafii na szukajwarchiwach i nic nie znalazłem, jednak liczyłem, że może jednak będzie jakiś ślad.

Poszukiwania Franciszki Wyrzyk Parafia Służew – zabytkowy budynek przy cmentarzu
Parafia Służew – zabytkowy budynek przy cmentarzu

Podobno cmentarz przy parafii św. Katarzyny jest najstarszą nekropolią w granicach Warszawy, ale to okazuje się, że najstarszy zachowany grób jest z 1900 roku. W ogóle starszych grobów zachowało się bardzo niewiele – w tamtych czasach pewnie zwykle były to proste groby ziemne okolicznych chłopów. Co prawda w księgach zostały odnotowane zgony osób możniejszych (np. Szweycerowie), ale zapewnie zostały pochowane w katakumbach do których nie dotarłem lub na innych cmentarzach.

Gdy wróciłem do domu i powtórnie sprawdziłem akt ślubu, to doczytałem, że w 1853 roku, gdy Małgorzata Wyrzyk wychodziła za Józefa Pistora, to Piotr Wyrzyk już zarządzał folwarkiem Moczydło, a nie Olechów. Folwark Moczydło znajdował się na terenie gdzie obecnie stoją bloki Ursynowa w okolicach Stryjeńskich i Wąwozowej (nazwa Moczydło oznaczona jest na przykład na mapie targeo). Wieś Moczidło jest również na mapie Karola de Perthées z około 1794 roku.

Poszukiwania w Powsinie

Czyli jednak powinienem był poszukać we właściwej dla Olecha parafii: w Powsinie. I jest!
Z aktu zgonu Franciszki Wyrzyk wynika, że żona Piotra Wyrzyka, urodziła się w Grójcu była córka Andrzeja i Ewy małżonków Lipczyńskich zmarła 25 maja 1850 roku w Olechowie. Miała wtedy 54 lata. Porównując z aktem ślubu Józefa Wyrzyka z Franciszką Lipczyńską z 1825 roku wszystko idealnie się zgadza. Różnica dwu lat w tych czasach to i tak mistrzostwo świata: z wyliczeń w akcie ślubu wychodzi, że powinna się urodzić w 1798 roku, a z aktu zgonu w 1796 roku.
Czyli muszę się jeszcze udać na cmentarz w Powsinie.

A nuż odnajdę grób praprapraprababki? Bo na odnalezienie jej aktu urodzenia nie liczę. Co prawda w Bonieckim za Metryką koronną z drugiej połowy XVIII w., przewiezioną do Petersburga wymieniony jest Krzysztof Lipczyński herbu Ślepowron, „wiceburmistrz w Grójcu, który otrzymał w 1765 roku kadukiem dwa łany ziemi w Grójcu bezdziedziczne”, ale Andrzeja i Ewy brak. W ich aktach zgonu też nie znalazłem nic, co mogło by wyznaczać dalsze kierunki poszukiwań.

Jedna odpowiedź do „Poszukiwania Franciszki Wyrzyk z Lipczyńskich uwieńczone sukcesem”

  1. Adam

    Witam, proszę o kontakt, szukam informacji o folwarku Olechów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *