Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Polacy w Gruzji – książka Andrzeja Furiera

Strona główna » Blog » Polkowska Wanda » Polacy w Gruzji – książka Andrzeja Furiera

Bardzo długo zastanawiałem się nad kupnem książki Andrzeja Furiera „Polacy w Gruzji”. Znalazłem ją szukając materiałów o rodzinie Jana Rossmana, ale okazało się, że nie ma tam interesujących mnie danych. Natomiast w indeksie znalazłem Stanisława Józefa Lisowskiego i jego żonę Zofię Malewską (siostrę Bronisława). Są to rodzice męża siostry mojej babci Wandy Markowskiej z domu Polkowskiej. W moich poszukiwaniach genealogicznych staram się skupiać na swoich bezpośrednich przodkach, czasami tylko zahaczę o linię boczną i nie chcę się rozpraszać na dalsze koligacje. Ale książka nie dawała mi spokoju. W końcu zdecydowałem się i okazało się, że było warto. Nie dość, że informacje zawarte w biogramie Stanisława Józefa Lisowskiego są bezcenne, to sam opis historii Gruzji jest fascynujący. Oczywiście głównym tematem książki są Polacy w Gruzji. Autor przedstawił ich rolę na przestrzeni wieków, ale najszerzej opisany jest XIX i początek XX wieku – myślę, że dla innych osób poszukujących przodków w Gruzji jest to pozycja warta przeczytania.

„Mój” Polak w Gruzji

Nota biograficzna o Stanisławie Józefie Lisowskim z książki Polacy w Gruzji

O Stanisławie Lisowskim wiedziałem tylko tyle, że ożenił się w Gruzji z Zofią Malewską. Informację tą znalazłem w biografii Hanny Malewskiej i nie bardzo wierzyłem, że coś więcej o nim będę wiedział – poszukiwania genealogiczne w tak egzotycznym miejscu jak Gruzji nie mieściły mi się w głowie. A tu proszę, podane jak na tacy: dokładna data urodzenia (28 maja 1864) oraz miejsce urodzenia: Wileńszczyzna. Więc dalsze poszukiwania są możliwe, aczkolwiek nieco uciążliwe ze względu na popularność tego nazwiska. Istotną informacją jest również posiadanie przez Stanisława aż 6 dzieci – ja wiedziałem tylko o 4. Źródłem tych wszystkich informacji o Stanisławie Józefie Lisowskim jest Centralne Archiwum Historyczne Republiki Gruzińskiej – może jest tam jeszcze coś więcej o nim – miejscowość urodzenia lub imiona rodziców? Dzięki książce wiem, że mam szansę coś znaleźć.

Andrzej Furier Polacy w Gruzji Wydawnictwo Trio 2009
Andrzej Furier Polacy w Gruzji Wydawnictwo Trio 2009

Polacy w Gruzji

Andrzej Furier, Wydawnictwo Trio, Warszawa 2009
Liczba stron: 451
ISBN 978-83-436-195-8

W 2016 roku wyszła kolejna książka Andrzeja Furiera, Gruzja niepodległa od monarchii do republiki, więc pierwsza książka jest dostępna tylko w kilku miejscach. Za to Gruzja niepodległa obecnie jest dostępna w wielu księgarniach:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *