Plac Krasińskich znany jest z Pałacu Krasińskich, a z drugiej strony z Sądu Najwyższego. Natomiast dla mojej genealogii ważne są budynki, których na nim już nie ma: kamienica przy ulicy Nowiniarskiej i Pałac Badenich. W pierwszej mieszkali moi 4 x Pradziadkowie Moritz Leubner i Augusta Kazimirus, a w drugim stryj Augusty, Jan Kerntopf czyli brat mojej 5 x Prababki.
24 lipca 1847 roku w jednym z najstarszych kościołów w Warszawie, kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (obecny adres ul. Przyrynek 2) zjawił się Moritz Leubner, piwowar lat 30 liczący. W obecności Jana Kerntopfa fabrykanta fortepianów lat 34 i Wojciecha Satczyńskiego obywatela lat 27 w Warszawie zamieszkałych okazał dziecię płci żeńskiej urodzone w Warszawie przy ulicy Długiej pod liczbą 548.
Ulica Długa 548 czy Plac Krasińskich
Podanie, że budynek o numerze hipotecznym 548 znajdował się przy ulicy Długiej, w dzisiejszych czasach byłoby uznane za pewne nadużycie. Jak widać na załączonym poniżej planie z Taryfy domów miasta Warszawy i Pragi z planem ogólnym i 128 szczegółowych planików ulic i domów z 1852 roku, budynek nie tylko nie dochodzi do pierzei ulicy Długiej, ale także frontem jest zwrócony w kierunku Placu Krasińskich. Jednak budowle na placu Krasińskich (także sam pałac Krasińskich) według tej taryfy należą do ulicy Długiej. Duży nieregularny kształt zaznaczony numerem 547c, sąsiadujący z 548, naprzeciwko pałacu, to skład Banku Polskiego na wełnę, który wcześniej był Teatrem Wielkim.

Ten narożnik placu Krasińskich został uwieczniony na obrazach Marcina Zalewskiego z 1830 jak i Maurycego Scholtza z 1840 (załączony na samym końcu artykułu). Jednak mogą być one za wczesne, gdyż dom widoczny po lewej stronie wydaje się być usytuowany zbyt blisko ulicy Długiej w stosunku do planu z 1852 roku. Pocztówka z 1906 roku też może przedstawiać znacznie później postawiony budynek (biała kamienica wychodząca poza kadr po prawej stronie). Odpowiada on obrysowi budynku z planów Lindleyowskich (1891-1908). Obrysy budynków numer 548 na planie z 1852 roku i Lindleyowskim trochę różnią się między sobą. Może jest to spowodowane niedokładnością wcześniejszych planów, a może to zupełnie inne budynki. Jest więc możliwe, że pomiędzy 1840, a 1906 rokiem stał tam jeszcze inny budynek.



Plac Krasińskich 549 i 549a czyli Pałac Badenich
Nic dziwnego, że Jan Kerntopf był wśród zgłaszających urodzenie, bowiem mieszkał w tym samym domu (a może i mieszkaniu). Wyprowadził się stamtąd między 1867 (ostatnie ogłoszenie ze starym numerem) a rokiem 1869. Po raz pierwszy nowy adres odnalazłem w Przewodniku Warszawskim informacyjno-adressowy na rok 1869 (zezwolenie cenzury z 21 stycznia 1869 roku).

Nowy adres to Długa 549a czyli Pałac Badenich, a właściwie jego północna część. Oczywiście Jan Kerntopf nie kupił pałacu, a wynajmował tam pomieszczenia. W Pamiętnikach Paderewskiego zachowały się wspomnienia wielkich sal, w których mieszkali i pracowali.

Pałac oczywiście był darzony znacznie większym zainteresowaniem niż zwykła kamienica na Placu Krasińskich. Dzięki temu powstało i zachowało się trochę ikonografii jemu poświęconej. Firma Kerntopfów mieściła się tam do 1886 roku (nie sprawdzałem tej daty).


Do badań wykorzystałem materiały opisane artykule: Jak szukać gdzie mieszkali przodkowie w Warszawie
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi