Owczarze – moi najstarsi ojczyści przodkowie

Owczarze - kapliczka w Janowie wystawiona przez drugie pokolenie Markoskich w Janowie
Owczarze – kapliczka w Janowie wystawiona przez drugie pokolenie Markoskich w Janowie
Najstarsi znani mi protoplaści rodu Markowskich to owczarze. Walenty Markoski – owczarz wżenił się w rodzinę gospodarzy w Janowie par. Świedziebnia woj. kujawsko-pomorskie i rozpoczął osiadły tryb życia. Jego ojciec był również owczarzem – czyli kimś w rodzaju, jak byśmy dziś powiedzieli, eksperta od hodowli owiec, trochę weterynarza, trochę wędrownika a nawet trochę szamana. Wnuk Walentego, a mój Dziadek Adam Markowski urodził się w 8 lutego 1898 roku w Janowie w rodzinie chłopskiej i dzięki swojej ciężkiej pracy został w końcu profesorem w gimnazjach i liceach w Warszawie.

Owczarze

Bardzo ciekawie opisał tą profesję Waldemar Fronczak na Forgenie w wątku Owczarstwo i hodowla owiec w XVII i XVIII w.Podsumował swój wywód stwierdzeniem „Owczarze rekrutowali się początkowo ze Śląska lub Niemiec i uważani byli w XVIII wieku za fachowców wysokiej miary, a ich wiedza weterynaryjna i owczarska przekazywana była z reguły, z pokolenia na pokolenie. Cieszyli się oni sławą wiejskich czarowników i lekarzy. Niektórzy z nich znani byli szerokiej klienteli szlacheckiej i mieszczańskiej.
Zazwyczaj nie byli to chłopi pańszczyźniani, a raczej ludzie „wolni”. Ich stosunki z dworem opierały się tylko na ustnej, rzadziej pisemnej umowie, stanowiącej kontrakt zawierany na określony czas.
Stąd tak częste zmiany miejsca zamieszkania rodzin owczarskich i trudności jakie sprawia nam dzisiaj ich genealogia.”

Dlatego mam poważne wątpliwości czy uda się sięgnąć dalej w ustalaniu moich ojczystych przodków.

Gospodarze czynszowi w Janowie

Zdjęcie pomnika ufundowanego przez moich przodków
W Genetece i aktach też zapisano nazwisko moich przodków jako Markoski
Dobrą wiadomością dla mnie jest, ogłoszony właśnie zamiar realizacji projektu o nazwie „Źródła genealogiczne mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego”, który ma być ukończony w 2015 roku. Wtedy akta będą łatwo dostępne i to co zindeksował zespół Waldemara Chorążewicza będzie w sieci dostępne od ręki. Będzie stosunkowo łatwo bliżej przyjrzeć całej rodzinie Markowskich i przyległościom. A może być tego dużo – z opowieści rodzinnych wynika, że dziadek Adam miał 7-ro rodzeństwa.
Podobno Markowskich nie ma już w Janowie, ale jednak ktoś dba o krzyż wystawiony prawdopodobnie przez rodziców mojego dziadka Katarzyny i Kazimierza. Jednakże literka F. umieszczona przed imieniem Katarzyna trochę mnie niepokoi.

Następny wpis o Adamie Markowskim
Lata szkolne na podstawie zachowanych dokumentów.

2 thoughts on “Owczarze – moi najstarsi ojczyści przodkowie”

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *