Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Ołtuszewscy skąd się w Miedznej wzięli?

Strona główna » Blog » Ołtuszewska Feliksa » Ołtuszewscy skąd się w Miedznej wzięli?

Odnalezienie ostatniego miejsca pobytu mojego przodka Walentego Wyrzyka przed zesłaniem wskazało mi kierunek poszukiwań – na wschód od Wisły. Prowadząc poszukiwania genealogiczne, kilka lat temu poszedłem na łatwiznę i stwierdziłem, skoro nazwisko Wyrzyk jest tak mało popularne (teraz około 50 osób je nosi) to na pewno akt urodzenia znaleziony w parafii Pniewnik Walentego Wyrzyka jest aktem urodzenia mojego przodka. Nic to, że ojciec miał na imię Józef, a nie Piotr, ale to musiał być mój przodek.
Kilka dni temu zacząłem przygotowywać się do tego wpisu, włosy stanęły mi dęba. Przecież wcale nie musiało tak być! Gdzie Pniewnik, a gdzie Wawer! Józef i Piotr też robi różnicę. Wróciłem więc do poszukiwań. Rozpocząłem od Ołtuszewskich. Jest to rzadkie nazwisko — teraz w Polsce żyje mniej niż 100 osób je noszące — głównie są skupieni w Warszawie i okolicach Olsztyna (sprawdziłem tu: nazwiska polskie).
W Warszawie natknąłem się na dynastię aptekarsko-lekarską z Warszawy. Feliks Ołtuszewski (?-1887) był aptekarzem, jeden z jego synów Eugeniusz kontynuował tradycję rodzinną, a drugi: Władysław (1855-1921) był znanym lekarzem, ale na Feliksę córkę Józefa i Ludwiki Majewskiej nie natrafiłem.
Natomiast jak zacząłem poszukiwać przodków Feliksa Ołtuszewskiego (w akcie ślubu są wymienieni rodzice: Walenty Otłuszewski i Marianna z Tulwónow) to przeżyłem duże zdziwienie. Na Forgenie na wątku dotyczącym parafii Miedzna na pytanie dotyczące Walentego Ołtuska, męża Marianny Tulwin udzielono następującej odpowiedzi:
Działo się w mieście Miedzna dnia 10.3.1845 r. o godzinie 10 z rana. Stawili się Stanisław Ołtuszewski lat 45 i Józef Domański lat 34 mający, mieszczanie rolnicy obydwaj w Miedznie zamieszkali i oświadczyli, że w dniu 8 bieżącego miesiąca w południe o godzinie 12 umarł Walenty Ołtuszewski lat 77 mieszczanin rolnik w Miedznie, syn niewiadomego nazwiska rodziców, zostawiwszy po sobie owdowiałą żonę Mariannę z Tulwinów lat 75 mającą. Po przekonaniu się naocznie o zejściu Ołtuszewskiego akt ten stawającym przeczytany, z których pierwszy jest synem a drugi zięciem zmarłego i przez nas został podpisany, gdy Ci pisać nie umieją.
Sprawdziłem w Genetece: w Miedznie jest zatrzęsienie Ołtusków i Tulwinów, jest akt ślubu Walentego Ołtuska i Marianny Tulwin z komentarzem: Ołtuszewski i Tulwińska. Miedzna jest niedaleko Liwu – po drugiej stronie Węgrowa.
Pozostaje pytanie, czy Jestem potomkiem tego Walentego Ołtuska czy też inni Ołtuskowie wpadli na pomysł, aby nazywać się Ołtuszewski?
Może się uda to wyjaśnić gdy odkryje się trochę więcej Ołtuszewskich, bo jednak jest szansa, że jakieś jeszcze akty przetrwały.
Przykładowo na cmentarzu parafialnym Wola Kiełpińska znajduje się piaskowy pomnik zmarłego w 1902 roku administratora dóbr Zegrze Xawerego Ołtuszewskiego. Został on przeniesiony z Zegrza. Księgi z Zegrza znajdują się w Archiwum Państwowym w Warszawie oddział Grodzisk Mazowiecki. W oddziale tym trwa fotografowanie ksiąg przez członków PTG, więc można się ich spodziewać w niedalekiej przyszłości w sieci. Wtedy będzie można bez zachodu sprawdzić tę hipotezę.
Ale na razie brak jest jakichkolwiek przesłanek gdzie szukać ślubu Wyrzyka z Ołtuszewską.
Natomiast jeśli hipoteza się potwierdzi, to chyba przyjdzie mi szukać przodków w Czechach. Nazwisko Ołtusek brzmi mi z czeska, a według Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich w Miedznej było osadnictwo czeskie. Co prawda wzmianka o tym jest z 1884 roku, ale nie wyklucza, że przybyli wcześniej.

Następny wpis dotyczący poszukiwań Wyrzyków –>
Na skróty:
Odnalezienie aktu ślubu Walentego Wyrzyka i Feliksy Ołtuszewskiej wywód przodków uratowany–>
Wyjaśnienie skąd się wziął Ołtuszewski –>

5 odpowiedzi na „Ołtuszewscy skąd się w Miedznej wzięli?”

 1. Marek Zieliński

  Dziękuję Panie Macieju za cenną wskazówkę! Aniela Ołtuszewska była żoną mojego prapradziadka Ignacego Zielińskiego (ur. 1824 r.). Wg znalezionych dokumentów ich dzieci Aniela urodziła się w 1830l ub 1831 r. Szczegóły pozwolę sobie wysłać na wiadomości na Pana stronę facebooka „Kim oni byli” (Oczywiście polubiłem tę stronę facebooka). Może Pańska Aniela to moja praprababcia????
  Pozdrawiam serdecznie, gratulując wspaniałych dociekań genealogicznych!

 2. Marek Zieliński

  Także mam przodka płci żeńskiej o nazwisku Ołtuszewska Aniela. To moja praprababcia, która była żoną Ignacego Zielińskiego. Urodziła się w 1829 r., ale nie wiem dokładnie, gdzie i kiedy. Może są jakieś nici pokrewieństwa? Pozdrawiam! Marek Zieliński.

  1. Kim Oni byli

   We wpisie https://www.kimonibyli.pl/indeksy-akt-metrykalnych/ jest informacja o Anieli Ołtuszewskiej – tylko, że w indeksach występuje jako Ołtaszewska. Urodzona w kwietniu 1830. Jeżeli data 1829 jest wyliczona to może się zgadzać. Można prosić o więcej informacji? Pozdrawiam Maciej Markowski

 3. Edward Mroczkowski

  Gratuluję osiągnięć w badaniach genealogicznych i życzę wytrwałości. Kwerenda po archiwach i cmentarzach wymaga czasu, ale wciąga i przynosi wiele satysfakcji. Pozdrawiam Edward Mroczkowski.

  1. Maciej Markowski

   Bardzo dziękuję za gratulacje i życzenia wytrwałości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *