Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Nekrologi węgierskie z lat 1840-1990

Strona główna » Blog » Moja genealogia » Nekrologi węgierskie z lat 1840-1990

Książka „Nekrologi węgierskie 1840-1990” wydane przez Bibliothek National Széchényi w Budapeszcie niczym nie przypominają Nekrologów „Kuriera Warszawskiego” opracowanych przez Andrzeja T. Tyszkę. Nie jest to zbiór indeksów, a zbiór 537,104 zdjęć nekrologów. Na szczęście są one uporządkowane według nazwisk zmarłych, a co najważniejsze są dostępne w Internecie na stronie FamilySearch. Warto zwrócić uwagę, że starsze nekrologi często zawierają znacznie więcej informacji niż te drukowane w Polsce oraz bywają znacznie ładniejsze. Na stronie Węgierskiej Biblioteki Narodowej jest wyszukiwarka nekrologów.

Nekrologi węgierskie z lat 1840-1990 ozdobny
Nekrologi węgierskie z lat 1840-1990 ozdobny 2

Nekrologi małżeństwa Mindszenty

Co jakiś czas sprawdzam, czy nie wpadnę na nowy pomysł jak szukać na Węgrzech moich przodków z rodziny Duma de Vajdahunyad. Tym razem postanowiłem sprawdzić rodzinę Mindszenty na którą trafiłem w Grochowie. Podejrzewałem, że to też moja rodzina, ale na żaden dowód nie trafiłem.
W książce „Nekrologi węgierskie 1840-1990” znalazłem nekrologi rodziców Jerzego Arpada von Mindszenty znanego mi z Grochowa. Występują tam także moi Prapradziadkowie Duma Sandor i Geber Emilia oraz Prababcia Eugenia i jej bracia.

Nekrologi węgierskie Mindszenty Gusztav
Nekrologi węgierskie Mindszenty Gusztavne

Prapadziadkowie występują zaraz po synu Gustawa i Elżbiety, a przed dziećmi Jerzego (György) i Janiny Lauber. Więc niewątpliwie jest to jakaś rodzina, ale niestety nie podano jaka. Miłe jest to w tym nekrologu, że podano nazwiska panieńskie żon, ale niestety nie wszystkich.

Podjąłem żmudną próbę tłumaczenia (google translator nie dawał rady) i z układu wygląda jakby Gustaw Mindszenty był także ojcem Jánosa Sándora Dumów (co raczej nie wchodzi w grę):

Mindszenty Gusztavne urodzona jako Mihailovics Erzsébet  żona zmarłego, Mindszenty György  i żona urodzona jako Lauber Janina, Duma János i żona  urodzona jako Werner Etel, jak również  dr. Duma Sándor i żona  urodzona jako Geber Emilia również dzieci i mężczyźni,  Mindszenty Aurel również  brat, Mindszenty Rodi, Bella es Beatrix, – Duma Erzsébet  , Anna, Ilonka i Jenő, dalej  Duma Sándor, Alfréd es Eugenia mint wnuki,  Brankovics Miklós, Mihailovics Szvetozár, Brankovics Nina es Mihailovics Anna mint szwagier illetve szwagierkami  ugy a maguk,  również wszystkimi krewnymi nevében is głęboko szomorodtt szivvel tudatjak, bardzo kochany mąż, a ukochany ojciec, teść, brat, dziadek, szwagier i krewny.

(jeżeli ktoś mógłby mi pomóc wygładzić to tłumaczenie, to będę wdzięczny).

Dla przypomnienia dziećmi (to co mam potwierdzone aktami) Sándora i Emilii z Geberów Duma byli Sándor, Alfréd i Eugenia, a dziećmi Jánosa i Etel z Wernerów Duma byli Erzsébet, Anna, Ilonka i Jenő.

Podsumowując: nekrolog ten nie posunął mnie zbytnio do przodu, ale upewnił, że na Węgrzech trzeba szukać rodzin Mindszenty, Mihailovics i Brankovics. Na pewno są to moi krewni.

Nekrolog Brankovits

Nekrologi węgierskie Julie Brankovics

Wśród nekrologów znalazłem jeszcze tylko jeden pasujący do mojej rodziny. Ale za to jaki! Marzenie genealoga.

Nawet nie znając języka niemieckiego czy rumuńskiego nie trzeba niczego tłumaczyć i można wypisywać drzewo genealogiczne pani Julii Brankovits z domu Lehra. Dzięki temu nekrologowi jak na dłoni widać niemal wszystkie powiązania rodziny opisanej przez Nonę Baldwin Brown w książce Through the Opening Door: My Pioneering Journey in Mainstream Journalism (pisałem o niej w artykule Kolejne przesłanki do poszukiwań na Węgrzech).
Występuje tutaj także Nina Brankovits, ale dodatkowo upewniłem się, że z domu była Mihailovits (widać, że do zapisu nazwiska nie przywiązywano zbytniej wagi: raz jest końcówka -cs, a drugim razem -ts). Teraz z tej części rodzinny brakuje mi jedynie Sattingerów.

Jednak cały czas brak łącznika pomiędzy nimi wszystkimi i Dumami. Odnalazłem również nekrologi innych Dumów de Vajda Hunyad, ale i ich nie potrafię dołączyć do swojej rodziny.

Mihailovics, Mindszenty i Brankovics –>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *