Muzeum Wnętrz Dworskich Tubądzin

Muzeum Wnętrz Dworskich Tubądzin

Muzeum Wnętrz Dworskich Tubądzin nazywane również Muzeum Walewskich leży na uboczu głównych szlaków wakacyjnych. Jednak warto mocno zboczyć z trasy, aby je obejrzeć.
Ostatnim prywatnym właścicielem dworu był Kazimierz Stanisław Walewski, który dostał go od swojego ojca Kazimierza z pobliskiego Inczewa. Kazimierz Stanisław poświęcił się opracowaniu historii rodziny Walewskich stąd też druga nazwa muzeum. W Tubądzinie byliśmy stosunkowo dawno – wiedzę odświeżyłem sobie czytając przewodnik Dwory i dworki w Polsce Tadeusza S. Jaroszewskiego. Autor opisując muzeum stwierdził, że Kazimierz Stanisław Walewski nosił herb Roch. Wzbudziło to moje zdziwienie, bo Walewskich kojarzyłem z herbem Kolumna. Tadeusz Gajl, autor Herbarza Polski uspokoił mnie, że  herb Kolumna jest tożsamy z herbem Roch I (wieża z koroną na czerwonej tarczy), ale dalszymi wyjaśnieniami uświadomił, że heraldyka wcale taka oczywista nie jest.
Dodatkowego zamętu w głowie narobiło mi nazwisko Colonna-Walewski. Nosiła je między innymi Pani Walewska, czyli Maria z Łączyńskich — matka syna Napoleona I. Podobno Walewscy dodali sobie ten składnik, wywieść swoje początki z Włoch (Prosper Colonna to arystokrata włoski co nam Królową Bonę do Polski przywiózł).

Po poznaniu tych różnych zawiłości wiem, że obraz przedstawiający Panią Walewską znajdujący się w zbiorach muzeum wisi tam absolutnie pełnoprawnie.
 

Muzeum Wnętrz Dworskich Tubądzin

Zbiory Kazimierza Stanisława Walewskiego dotyczące rodu Walewskich podczas wojny zostały rozproszone, a co najgorsze nie została wydana przygotowana z wielką pieczołowitością monografia rodu. Na szczęście przetrwały obrazy i wróciły do Tubądzina. W początkach lat 80-tych ubiegłego wieku utworzono Muzeum Wnętrz Dworskich Tubądzin, wyposażając je w meble pochodzące z dworów z okolic Sieradza i można je podziwiać w odremontowanym dworze.

Sam budynek, który powstał w 1796 dla Macieja Zbijewskiego, kasztelana sieradzkiego, nie jest okazały i wręcz skromy pod względem architektonicznym. Za to urzeka otaczający go park i ogród.

Z Tubądzina warto udać się do pobliskiego Zamku w Gołuchowie, a następnie do Witaszyc do muzeum napoleońskiego (można tam też przenocować w dworze).

Zdjęcia z wycieczki do Muzeum Wnętrz Dworskich Tubądzin.

1 thought on “Muzeum Wnętrz Dworskich Tubądzin”

  1. Walewscy z Walewic posiadali herb Kolumna odmienna tj. kolumna srebrna ze złotą koroną na czerwonym polu (linia łęczycka na niebieskim), w klejnocie mieli połulwa z mieczem (bułat). Maria Walewska z Łączyńskich oraz jej syn Aleksander Florian Józef otrzymali od Napoleona I tytuł hrabiów Colonna Walewskich. W XIX wieku wiele rodów używało nazwy Colonna np. Walewscy, Czosnowscy… ale było to nieprawne.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *