Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Moi przodkowie i rodzina na wakacjach

Strona główna » Blog » Moja genealogia » Moi przodkowie i rodzina na wakacjach
Moi przodkowie i rodzina na wakacjach OW

Dość trudno odnaleźć czy i gdzie byli moi przodkowie i rodzina na wakacjach, ale w kilku przypadkach coś znaleźć się udało. W dość niespodziewanym miejscu znalazłem gdzie moi przodkowie z rodziny Polkowskich byli na wakacjach w drugiej połowie XIX wieku. Było to w przechowywanych przez Centralne Archiwum Wojskowe dokumentach brata mojej Babci – Czesława. W aktach personalnych podał: „znajomość krajów: Rosja, Finlandia, Czechosłowacja, Niemcy, Francja, Włochy, Austria – większe miasta lub stolice zwiedzane na wycieczkach”. Ze względu na młody wiek Czesława (urodzony w 1906 roku w Petersburgu) można byc pewnym, że wycieczki były z rodzicami i rodzeństwem z rodzicami i to przed przed rewolucją. Również dzięki dokumentom z CAWu dowiedziałem się, że Babcia Wanda Polkowska była na wakacjach w Zakopanem, gdzie zetknęła się z ideą skautingu. Dzięki temu założyła polską drużynę skautowską w Petersburgu

Z kolei 2 x Pradziadek Michał Zaruski i jego syn, Pradziadek Ryszard Zaruski kilka razy występowali o paszport, ale dokąd i w jakim celu się udawali to nie wiem. Inny typ wycieczki krajoznawczej zafundowało mojemu przodkowi carskie biuro turystyczne. W wyniku wyroku Audytoryatu Polowego w 1964 roku udał się na dwa lata zwiedzać głęboką Rosję, w szczególności Ural.

Przeglądając zbiór niezidentyfikowanych zdjęć rodzinnych zastanowiła mnie stosunkowo duża liczba zdjęć wykonana w różnych miejscowościach uzdrowiskowych popularnych w XIX wieku. Bad Cudowa (dziś Kudowa-Zdrój), Marienbad (dziś Mariańskie Łaźnie), Montreux, Teplitz-Schönau (dziś Teplice) czy Bad Reichenhall.

Moi przodkowie i rodzina na wakacjach

Merano

Wydaje się, że w rodzinie największą popularnością się cieszyło Merano (niem. Merans). Miasto obecnie leży we Włoszech, ale w XIX wieku należało do Habsburgów i stało się ulubionym miejscem Elżbiety Amalii Eugenii von Wittelsbach – żony cesarza Franciszka Józefa I. Elżbieta znana również jako Sissi. Cesarzowa mieszkała tam na zamku Trauttmansdorff znanym z niesamowicie pięknych ogrodów. Zalety klimatu przyciągały do Merano arystokratów, artystów i literatów z całej Europy. Leczono to dolegliwości płucne za pomocą kuracji winogronowym i klimatycznym.

Rodzina na wakacjach

W kronikach rodzinnych Merono pojawia się jako miejsce, gdzie poznali się Aleksander Bazyli Duma de Vajda Hunyad i Emilia Geber (przed 1887 rokiem gdy urodził się pierwszy syn też Aleksander). W Merano 8 kwietnia 1886 zmarł Emil Weschkie i został tam pochowany. Tam też podobno poznali się Charles Geber z Emilią Leubner oraz Eugeniusz Haffa z Anną Leubner, ale ta informacja jest według mnie mocno niepewna.
W 1910 roku w Merano otworzyła pensjonat polski Willa Claudia Karolina Haffa – córka Edmunda i Anny Lauber. Ogłoszenie o pensjonacie wychodziło jeszcze w 1911 roku. Nie wiem, czy dalej był prowadzony i miał stałych klientów czy też został sprzedany, ale Karolina Haffa mieszkała w Merano aż do śmierci w 1948 roku. Była obywatelką francuską więc mogła podczas wojny przyjeżdżać do Warszawy. Mieszkała wtedy w domy Geberów na Lubelskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *