Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Ogrody Laubera w Grochowie

Strona główna » Blog » Duma de Vajda Hunyad Sándor » Mindszenty i Ogrody Laubera w Grochowie

Prababcie Gienię (Eugenię Zaruską z domu Duma de Vajda Hunyad) podobno aż trzęsło ze złości, gdy słyszała o Kardynale Mindszenty. Nie podobało Jej się, że używa bezprawnie naszego nazwiska. Zupełnie nie wiedziałem kim był nasz Mindszenty i dlaczego nazwisko ma być nasze. Ostatnio przybył mi jeszcze jeden punkt zaczepienia: Ogrody Laubera.

Ogrody Laubera

Bardzo blisko Pralni chemicznej i farbiarni parowej Geberów (obecnie ulica Grochowska 198/204 część działek pomiędzy Kobielską i Prochową, Księdza Jana Flazińskiego i Wiatraczną) znajdowały się Ogrody Laubera (obecnie ulica Grochowska numery 168-170). Na dzisiejszej siatce ulic stosunkowo trudno jest znaleźć obrys tego terenu, ale można powiedzieć, że to mniej więcej obszar ograniczony ulicami Grochowską i Ossowską oraz Nasielską i Daszowską. Według Jerzego Kasprzyckiego (w Andrzej Woźniak Przedmiejskie gry i zabawy o czasie wolnym i świętowaniu na Gocławiu w dwudziestoleciu międzywojennym str. 13) nazwa pochodziła od nazwiska rodziny osadników, którzy w tym miejscu mieli ogród, natomiast Andrzej Barański w swojej książce o Grochowie stwierdził, że nazwa Ogrody Laubera pochodzi od Maurycego i Izabeli Lauber, właścicieli tego terenu w latach 1883 – 1894.

Mindszenty i Ogrody Laubera w Grochowie
Okolice ronda Wiatraczna 1936 rok

Miałem nadzieję, że Lauber może być obocznością nazwiska Leubner – Moritz Leubner jest moim przodkiem, a dokładniej 4 x Pradziadkiem i wiem o nim bardzo mało (w zasadzie tylko, tyle że był piwowarem w Wiązownej). W przypadku Maurycego i Izabeli Lauber szybko się okazało, że to zupełnie inne rodziny.

Mindszenty i Ogrody Laubera w Grochowie - Grób Lauberów
Grób Lauberów na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim.

W Kurjerze Warszawskim nr 304 z roku 1894 został zamieszczony obszerny nekrolog, z którego wynika, że Maurycy Lauber był synem cenionego pastora Franciszka Emila. Urodził się w 1842 roku w Przasnyszu. Po ukończeniu gimnazjum realnego w Warszawie, a następnie wydziału prawnego w uniwersytecie petersburskim i po odbyciu dodatkowych studiów w paryskiej Szkole prawa, wszedł na aplikację sądową w 1861 roku. W 1866 roku został mianowany pisarzem Sąd Poprawczego w Łomży z delegacją do pełnienia tych, obowiązków w Warszawie. W następnym roku otrzymał posadę asesora tegoż Sądu. Następnie wstąpił na służbę do Prokuratorji, gdzie przechodząc kolejno wszystkie stopnie urzędowe, zaczynając od posady asesora, w 1883 roku został mianowany radcą i obowiązki te chlubnie spełniał do chwili śmierci.

Co ciekawe, Maurycy i jego żona Izabela spoczywają tuż obok Geberów na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Warszawie.

Mindszenty

Genealogię rodziny Maurycego Laubera można było poznać bez problemu u Stanisława Łozy. W trzecim tomie dzieła Rodziny polskie pochodzenia cudzoziemskiego osiadłe w Warszawie znalazłem, że jego córka Janina Franciszka Michalina Lauber (herbu własnego) w 1892 roku wyszła za mąż za Jerzego Arpada von Mindszenty i zmarła w Budapeszcie 1927 roku. Początkowo pomyślałem, że to pewnie przypadkowa zbieżność nazwisk. Po znalezieniu aktu ślubu odkryłem, że rodzicami Georga Arpada są Gustaw i Elżbieta z domu Michailovicz. Przypomniałem sobie, że matką chrzestną Anny Etelki Duma — urodzonej w 1889 roku w Budapeszcie pierwszej córki brata mojego Prapradziadka Sandora jest również Elżbieta Mindszenty Michailovicz. Warto jeszcze dodać, że chrzestnymi kolejnych dwu córek są Teresa i Anna Michailovicz. W rodzinie występują jeszcze Miklós i Nina Brankovics. Dodając do tego miejsce urodzenia Georga Arpada: Osijek (węg. Eszék, niem. Esseg, Essegg) – miasto we wschodniej Chorwacji, w historycznej krainie Slawonii, okazuje się, że muszę się nauczyć szukać w kolejnym kraju – Chorwacji.

Na FamilySearch są dokumenty z co prawda dokumenty z Osijeka i jest on zindeksowany, ale chyba tylko częściowo, bo aktu urodzenia Georga Arpada nie znalazłem. Co więcej, skany akt są dostępne tylko w centrach genealogicznych FamilySearch. Za to udało się odnaleźć w Budapeszcie grób jego rodziców. Z zapisów na płycie cmentarnej dowiedziałem się, że Gustaw Mindszenty żył w latach 1836-1899, a jego żona Gusztávné (imię męża) Erzsébet Mihailovits Mindszenty w latach 1837-1899. W księgach budapesztańskich znajduje się również akt urodzenia Gustavusa Mindszenty syna Joannesa i Barbary Mayer, ale urodził się on 21 maja 1834, a nie jak na grobie podano w 1836. Potrzebne będą kolejne odkrycia, aby potwierdzić lub odrzucić ich tożsamość.

Trochę więcej informacji dały mi nekrologi węgierskie z lat 1840-1990

Jest jeszcze jeden interesująca zbieżność nazwisk do wyjaśnienia: matką Maurycego była Natalia Karolina z domu Herbst. Czy to ta sama rodzina co Gustawa, męża Natalii Zofii Weschkie?

Dalsze prace to też odnalezienie tego drugiego Laubera od Jerzego Kasprzyckiego.

Niezależnie od kogo nazwa Ogrody Laubera powstała – popchnęła moje poszukiwania na dobre tory poznałem rodziny Mihailovics, Mindszenty i Brankovics oraz ich związki z moimi przodkami.

2 odpowiedzi na „Ogrody Laubera w Grochowie”

  1. Anna Kuczynska

    Wpis na Pana blogu ma prawie 2 lata, ale dopiero teraz na niego trafiłam, poszukując śladów ogrodów Laubera. Lauberowie to rodzina mojej kuzynki (brat mojego dziadka ożenił się z Łucją Lauber, córką Maurycego i Izabeli), i dla niej zbieram wszystkie ślady tej familii. Mam rozrysowane ich drzewo, a dzięki odnalezionemu kontaktowi z innymi członkami tej rodziny, również pewną wiedzę o dzieciach Janiny Lauber i Jerzego Arpad von Midszenty. Jeżeli to Pana interesuje, proszę o kontakt na e-mail, bardzo chętnie podzielę się wszystkim, co wiem ☺

  2. Janina Władysława Tomczyk

    Z ciekawością czytam każdy kolejny wpis na Twoim blogu Macieju! Bardzo zyskuje styl pisania przez takie smaczki jak reakcje Twojej prababki na używanie nazwiska Mindszenty przez kardynała, staje się bardziej lekki i bardziej osobisty. Wszelkie Twoje uwagi, linki i dzielenie się doświadczeniem jest dla mnie bardzo cenne. Teraz czytam, że Moritz Leubner był piwowarem w Wiązownej, a żona Floriana Galskiego ( syn mego 3xpradziadka Jana Galskiego) Zofia z Kaczyńskich ( pochodziła z podlaskiej szlachty) po jego śmierci poślubiła Krzysztofa Sommerkorn w Warszawie i zamieszkali w Góraszce w parafii Wiązowna.
    Tam wydała za mąż córkę Joanne Galską za Jana Zyberta z Pęcic ( koloniści) i tam zmarła w 1874 roku.
    Wygląda na to, że na terenie parafii Wiązowna była duża kolonia osadników niemieckiego pochodzenia i gospodarowali podobno z sukcesami na kilkuset hektarowych gospodarstwach. Pozdrawiam i czekam na kolejne ciekawe wpisy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *