Prababcie Gienię (Eugenię Zaruską z domu Duma de Vajda Hunyad) podobno aż trzęsło ze złości, gdy słyszała o Kardynale Mindszenty. Nie podobało Jej się, że używa bezprawnie naszego nazwiska. Zupełnie nie wiedziałem kim był nasz Mindszenty i dlaczego nazwisko ma być nasze. Ostatnio przybył mi jeszcze jeden punkt zaczepienia: Ogrody Laubera.
Ogrody Laubera
Bardzo blisko Pralni chemicznej i farbiarni parowej Geberów (obecnie ulica Grochowska 198/204 część działek pomiędzy Kobielską i Prochową, Księdza Jana Flazińskiego i Wiatraczną) znajdowały się Ogrody Laubera (obecnie ulica Grochowska numery 168-170). Na dzisiejszej siatce ulic stosunkowo trudno jest znaleźć obrys tego terenu, ale można powiedzieć, że to mniej więcej obszar ograniczony ulicami Grochowską i Ossowską oraz Nasielską i Daszowską. Według Jerzego Kasprzyckiego (w Andrzej Woźniak Przedmiejskie gry i zabawy o czasie wolnym i świętowaniu na Gocławiu w dwudziestoleciu międzywojennym str. 13) nazwa pochodziła od nazwiska rodziny osadników, którzy w tym miejscu mieli ogród, natomiast Andrzej Barański w swojej książce o Grochowie stwierdził, że nazwa Ogrody Laubera pochodzi od Maurycego i Izabeli Lauber, właścicieli tego terenu w latach 1883 – 1894.

Miałem nadzieję, że Lauber może być obocznością nazwiska Leubner – Moritz Leubner jest moim przodkiem, a dokładniej 4 x Pradziadkiem i wiem o nim bardzo mało (w zasadzie tylko, tyle że był piwowarem w Wiązownej). W przypadku Maurycego i Izabeli Lauber szybko się okazało, że to zupełnie inne rodziny.

W Kurjerze Warszawskim nr 304 z roku 1894 został zamieszczony obszerny nekrolog, z którego wynika, że Maurycy Lauber był synem cenionego pastora Franciszka Emila. Urodził się w 1842 roku w Przasnyszu. Po ukończeniu gimnazjum realnego w Warszawie, a następnie wydziału prawnego w uniwersytecie petersburskim i po odbyciu dodatkowych studiów w paryskiej Szkole prawa, wszedł na aplikację sądową w 1861 roku. W 1866 roku został mianowany pisarzem Sąd Poprawczego w Łomży z delegacją do pełnienia tych, obowiązków w Warszawie. W następnym roku otrzymał posadę asesora tegoż Sądu. Następnie wstąpił na służbę do Prokuratorji, gdzie przechodząc kolejno wszystkie stopnie urzędowe, zaczynając od posady asesora, w 1883 roku został mianowany radcą i obowiązki te chlubnie spełniał do chwili śmierci.
Co ciekawe, Maurycy i jego żona Izabela spoczywają tuż obok Geberów na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Warszawie.
Mindszenty
Genealogię rodziny Maurycego Laubera można było poznać bez problemu u Stanisława Łozy. W trzecim tomie dzieła Rodziny polskie pochodzenia cudzoziemskiego osiadłe w Warszawie znalazłem, że jego córka Janina Franciszka Michalina Lauber (herbu własnego) w 1892 roku wyszła za mąż za Jerzego Arpada von Mindszenty i zmarła w Budapeszcie 1927 roku. Początkowo pomyślałem, że to pewnie przypadkowa zbieżność nazwisk. Po znalezieniu aktu ślubu odkryłem, że rodzicami Georga Arpada są Gustaw i Elżbieta z domu Michailovicz. Przypomniałem sobie, że matką chrzestną Anny Etelki Duma — urodzonej w 1889 roku w Budapeszcie pierwszej córki brata mojego Prapradziadka Sandora jest również Elżbieta Mindszenty Michailovicz. Warto jeszcze dodać, że chrzestnymi kolejnych dwu córek są Teresa i Anna Michailovicz. W rodzinie występują jeszcze Miklós i Nina Brankovics. Dodając do tego miejsce urodzenia Georga Arpada: Osijek (węg. Eszék, niem. Esseg, Essegg) – miasto we wschodniej Chorwacji, w historycznej krainie Slawonii, okazuje się, że muszę się nauczyć szukać w kolejnym kraju – Chorwacji.
Na FamilySearch są dokumenty z co prawda dokumenty z Osijeka i jest on zindeksowany, ale chyba tylko częściowo, bo aktu urodzenia Georga Arpada nie znalazłem. Co więcej, skany akt są dostępne tylko w centrach genealogicznych FamilySearch. Za to udało się odnaleźć w Budapeszcie grób jego rodziców. Z zapisów na płycie cmentarnej dowiedziałem się, że Gustaw Mindszenty żył w latach 1836-1899, a jego żona Gusztávné (imię męża) Erzsébet Mihailovits Mindszenty w latach 1837-1899. W księgach budapesztańskich znajduje się również akt urodzenia Gustavusa Mindszenty syna Joannesa i Barbary Mayer, ale urodził się on 21 maja 1834, a nie jak na grobie podano w 1836. Potrzebne będą kolejne odkrycia, aby potwierdzić lub odrzucić ich tożsamość.
Trochę więcej informacji dały mi nekrologi węgierskie z lat 1840-1990
Jest jeszcze jeden interesująca zbieżność nazwisk do wyjaśnienia: matką Maurycego była Natalia Karolina z domu Herbst. Czy to ta sama rodzina co Gustawa, męża Natalii Zofii Weschkie?
Dalsze prace to też odnalezienie tego drugiego Laubera od Jerzego Kasprzyckiego.
Niezależnie od kogo nazwa Ogrody Laubera powstała – popchnęła moje poszukiwania na dobre tory poznałem rodziny Mihailovics, Mindszenty i Brankovics oraz ich związki z moimi przodkami.
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi