Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Mieczysław Markowski Burmistrz Piaseczna

Strona główna » Blog » Pozostałe » Mieczysław Markowski Burmistrz Piaseczna

Mieczysław Markowski znany jest przede wszystkim ze sprawowania funkcji burmistrza Piaseczna w latach 1937-1939. Z miastem związany był przez cały okres międzywojnia — założył w nim aptekę tuż po odzyskaniu niepodległości. Był także założycielem Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Piasecznie oraz radnym, strażakiem i społecznikiem. Miał to samo nazwisko co ja i urodził się w okolicy, gdzie rodzili się moi przodkowie. Więc naturalne jest, że zainteresowało mnie, kim byli jego przodkowie.

Mieczysław Markowski

Urodził się 22 lutego / 6 marca 1878 w Rypinie (nie wiem, skąd się wziął 9 marca np. w Wikipedii). Jego rodzicami byli Ludwik Teodor i Ludwika Teodozja z domu Łempicka. Miał co najmniej jednego brata (Stanisław urodzony również w Rypinie w 1882 roku) oraz 3 siostry. Dwie z nich urodziły się już w Zakroczymiu (1885 i 1886) zmarły w niemowlęctwie, a najstarsza z całej piątki Alina Józefa urodziła się w Dobrzyniu nad Drwęcą (część obecnego Golubia Dobrzynia) 23 września / 5 października 1875 roku. Alina w 1900 roku w Warszawie wyszła za mąż za Dionizego Drzymskiego, a zmarła 4 kwietnia 1956 roku w Warszawie.

Akt urodzenia Mieczysława Markowskiego
Akt urodzenia Mieczysława Markowskiego (nr 49 z roku 1878 parafia Rypin)

Co Mieczysław Markowski zrobił dla Piaseczna, zostało opisane przez na przykład przez Jerzego Duszę. Nie ma więc potrzeby drugi raz opisywać. Przytaczam jedynie dwie informacje zamieszczone w gazetach.

Mieczysław Markowski Burmistrz Piaseczna zsylka
Informacja dla rodziny z zesłania lub bieżeństwa Gazeta Polska wychodzi codziennie rano nr 153 18 czerwca 1916
Mieczysław Markowski Burmistrz Piaseczna proces
Dzień Dobry 10 października 1937

Ludwik Teodor Markowski

Ludwik Teodor Markowski urodził się w Szydłowcu 21 sierpnia 1849 roku. Jego rodzicami byli Jan i Matylda Orłowska. W Szydłowcu urodzili się także jego bracia: Tadeusz Jan w 1851, który zmarł w 1852 roku i Józef Zachariasz (1853-1859) oraz dwie siostry: Marianna urodzona 2 grudnia 1847 oraz Franciszka Barbara urodzona 3 grudnia 1854. Mieli oni jeszcze starszą siostrę urodzoną jeszcze w Warszawie Walerię Karolinę (1841) oraz młodsze rodzeństwo urodzone w Lubiczu parafia Dobrzejewice: Henryk Aleksander (ur. 1857), Apolonia (ur. 1858), Józefa (ur. 1860), Władysław (ur. 1862), Edward Mateusz (1864-1868).

Akt urodzenia Ludwika Teodora Markowskiego, ojca
Akt urodzenia Ludwika Teodora Markowskiego, ojca. (akt nr 134 z roku 1849, parafia Szydłowiec)

Ludwik Teodor został nauczycielem szkół podstawowych. Biorąc ślub w 1871 roku z Ludwiką Teodozją Łempicką, uczył w szkole w Dobrzyniu. Mimo że synowie Ludwik i Teodor urodzili się w Rypinie, prawdopodobnie tam nie mieszkał, a państwo Markowscy udawali się tam tylko na czas porodu. Pomiędzy 1882, a 1885 rokiem Ludwik Teodor zaczął uczyć w jednoklasowej szkole podstawowej w Zakroczymiu. W Zakroczymiu mieszkali co najmniej do 1887 roku. Nauczycielem był też w 1900 roku, gdy wydawał w Warszawie najstarszą córkę za mąż.

Jan Markowski

Jan Markowski urodził się w Koninie w 1819 roku. Jego ojcem był Wojciech, urzędniki sądowy, matka to Agnieszka Komorowska. Jan ożenił się w Warszawie z Matyldą Orłowską. Był wtedy oficjalistą w fabryce machin Banku Polskiego. Przed 1847 rokiem został wójtem gminy Szydłowiec, a następnie gminy rządowej Ciechocin (mimo to mieszkał w Lubiczu). Około 1864 roku został burmistrzem miasteczka Skępe.

Zamek w Szydłowcu
Zamek w Szydłowcu pocztówka współcześnie kolorowana. Oryginał: Polona

Łempiccy

Bardzo ciekawie prezentuje się rodzina matki burmistrza Piaseczna. Łempiccy to stara szlachecka rodzina. Wywód przodków od strony matki Mieczysława Markowskiego można dociągnąć na podstawie metryk do pierwszej połowy XVII wieku. Najciekawszą osobą z tego grona jest pradziadek Teodor Łempicki.

Teodor Łempicki

Teodor Łempicki urodził się około 1792 roku w parafii Wąsosz we wsi dziedzicznej jego matki (z domu Łaguna) Szwelczynie. Z metryki ślubu wiadomo, że był byłym porucznikiem Wojsk Polskich, a według Gembarzewskiego (wydanie I) podporucznikiem 8 pułku jazdy (ułanów).

Pułk ten został sformowany na Podolu w 1809 roku, w 1810 stacjonował w Łomży i okolicach. Teodor do niego wstąpił 11.11.1812, ponieważ podczas odwrotu stan spadł do 40 osób, a po kampanii 1813 roku mimo znacznych strat liczył prawie 500 osób.

Po powrocie do cywila został burmistrzem miasta Drobin, które to stanowisko piastował do śmierci.

Widać, że można powiedzieć o Mieczysławie Markowskim, że predyspozycje do bycia burmistrzem miał w genach, zarówno po stronie ojczystej jak i matczynej.

Mieczysław Markowski Burmistrz Piaseczna genealogia
Mieczysław Markowski Burmistrz Piaseczna wywód przodków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *