Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Małachowianka – szkoła mojego Dziadka

Strona główna » Blog » Moja genealogia » Małachowianka – szkoła mojego Dziadka


Dziadek Adam Markowski urodził się w Janowie, który była dużą i bogatą wsią. Była nawet w niej nawet szkółka, do której Dziadek uczęszczał. Jak to się stało, że chłopski syn nie ukończył na niej edukacji, a trafił do elitarnego gimnazjum, które obecnie nosi nieformalną nazwę Małachowianka?

Poczatkowy etap nauki

W niedalekiej Świedziebni (od Janowa 2,5 km) była szkoła początkowa. Zachowało się świadectwo z trzeciej klasy wypisane w języku polskim za rok 1915/16, na którym niestety nie ma informacji, z jakiej jest ono szkoły. Najbardziej zastanawiający jest podpis osoby stanowiącą opiekę domową zrobiony wprawną ręką – K. Markowska. Czy jest to podpis matki – Katarzyny Markowskiej – czy była tak dobrze wykształconą osobą? Na to pytanie może dać odpowiedź odnalezienie aktu ślubu rodziców dziadka, aczkolwiek często się zdarzało, że ksiądz z wygodnictwa wpisywał, że osoby stawające do aktu pisać nie umieją, mimo że posiadają tę umiejętność.
W każdym bądź razie, jeżeli jest to podpis matki, to Dziadek Adam do 3 klasy prawdopodobnie chodził do Świedziebni, bo Rypin znajduje się 18 km od Janowa. Dodatkowo świadczyć może o tym, że wychowawcą klasy był Wojciechowski – a takie nazwisko nie jest wymienione spośród nauczycieli w książce Rypin – dzieje miasta, tom 1 do 1918 wydanej przez Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie w 2010 roku, była to szkoła prywatna – Prywatne Udziałowe Progimnazjum Męskie, którego tradycje kontynuuje Zespół Szkół nr 1 im. Czesława Lissowskiego w Rypinie. Natomiast pewne jest, że dziadek w roku szkolnym 1916/17 uczęszczał do 4 klasy właśnie w tym progimnazjum.

Małachowianka

W 1917 roku Dziadek Markowski, na podstawie świadectwa z progimnazjum, został przyjęty do klasy piątej gimnazjum męskiego Koła Polskiej Macierzy Szkolnej w Płocku – najstarszej szkoły w Polsce (obecnie popularna nazwa tej szkoły to Małachowianka). Ze względu na przerwy w nauce (udział w rozbrajaniu Niemców i wojnie polsko-bolszewickiej) gimnazjum ukończył w 1921 roku – na świadectwie dojrzałości oprócz dyrektora Mieczysława Olszowskiego znajdują się nazwiska członków Komisji Egzaminacyjnej – nauczycieli gimnazjum: J. Leśniewski, Robert Gundlach, Jan Pniewski, Henryk Pniewski, Ks. M. Godlewski. Jednego nazwiska nie mogę rozczytać, a żadne podobne nie występuje w spisie nauczycieli – Jest to Władysława Riorezdzińska? Delegatem Ministerstwa WRiOP był W. Jeziorski.

Tableau 8 klasowe gimnazjum męskie Koła Polskiej Macierzy Szkolnej (obecnie tzw. Małachowianka) rocznik 1921,
Tableau 8 klasowego gimnazjum męskiego Koła Polskiej Macierzy Szkolnej (obecnie to Małachowianka) rocznik 1921,

Kolejną zagadką jest to, że na zachowanym tablou ze zdjęciem Dziadka Adama Markowskiego jest podana data 1921-1928. Na tableau znajdują się podpisane zdjęcia następujących uczniów: T. Bober, H. Kolasiński, J. Łukaszewski, Z. Śniegocki, L. Perelmuter, W. Tulman, H. Betcher, S. Szylit, S. Gołębiowski, J. Dobraczewski, Z. Krawczyński, A. Flaks, M. Rozental, B. Frankensztejn, W. Zmysłowski, A. Paciorkiewicz, L. Pokrzywa, K. Dąbrowski, A. Lebendiger, J. Łukasiak, B. Królikowski, E. Popławski. Zdjęcia nauczycieli nie są podpisane. Udział uczniów w obronie przed najazdem bolszewickim 1920 roku jest zaznaczony w samym środku obrazu. Mimo że nigdzie nie ma napisu potwierdzającego, że to Małachowianka, to w dolnym rogu tableau można rozpoznać zamieszczone zdjęcie widoku szkoły od strony ul. Małachowskiego.
Wspomniana wyżej przerwa podczas nauki wynikała z tego, że „w 1920 podczas najazdu nieprzyjaciół stanął do obrony Ojczyzny w szeregach armii ochotniczej”. Za udział w pracy niepodległościowej został Dziadkowi nadany Medal Niepodległości. Akta uzasadnień tych medali znajdują się w Centralnym Muzeum Wojskowym, ale zbiory nie są udostępniane ze względu na trwający tam remont, który nie skończy się przed końcem 2014 roku (remont się w końcu skończył i dokumenty wydobyłem).

Wcześniejszy wpis o Adamie Markowskim Moi najstarsi przodkowie po mieczu
Następne wpisy o Adamie Markowskim
Materiały z archiwum Uniwersytety Warszawskiego
Nauczyciel w gimnazjum Staszica
Działalność niepodległościowa Dziadka Markowskiego

Jedna odpowiedź do „Małachowianka – szkoła mojego Dziadka”

  1. Roma

    Dzień dobry,

    mam ogromną prośbę, czy może nam Pan użyczyć zdjęcie tableau, gdyż są na nim fotografie księdza Godlewskiego i pastora R. Gundlacha potrzebne nam do reprodukcji w powstającej książce, będzie to wydawnictwo niekomercyjne. Zdjęcie w rozdzielczości 300 dpi. Oczywiście podamy, z jakich zbiorów pochodzi fotografia. Napiszę więcej w mailu, jeśli Pan się ze mną skontaktuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *