Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Mądry prezent dla dziecka

Strona główna » Blog » Jak szukać przodków » Mądry prezent dla dziecka

Zbliża się Dzień Dziecka i niektórzy stają przed problemem co kupić, aby był to mądry prezent dla dziecka: aby jednocześnie było fajne dla młodego człowieka i go rozwijało. Jest to blog genealogiczny, więc mowa będzie o historii: chciałbym przedstawić kilka sprawdzonych przeze mnie propozycji, dzięki którym syn kończący szkołę podstawową, polubił historię, a nawet więcej – został laureatem kuratoryjnego konkursu historycznego Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego. Oczywiście, do sięgnięcia po ten laur przyczyniła się nauczycielka historii w szkole: poświęciła sporo czasu na douczenie synka. Ale dzięki podsuniętym książkom i grom komputerowym (!) syn był zainteresowany pogłębianiem wiedzy o średniowieczu. W tym wpisie zajmę się książkami, a następnym będę przekonywał, że gry komputerowe to nie jest zło w czystej postaci.

Poczet królów dla dzieci

Był sobie król... czyli poczet Piastów dla dzieci Mariusza Wollnego
Był sobie król… czyli poczet Piastów dla dzieci Mariusza Wollnego
Pierwszą książką o Średniowieczu, którą jeszcze ja czytałem dziecku była pierwsza książka Mariusza Wollnego z serii Był sobie Król… pod tytułem: czyli poczet Piastów dla dzieci. Zainteresowała mnie, bo oprócz tego, że jest napisana przystępnym językiem, zawiera ubarwiające je wstawki (nazywane imaginacjami) w zabawny przedstawiające hipotetyczne dialogi pomiędzy głównymi postaciami. Mimo to, jednak za wcześnie ją zaproponowałem synkowi (był wtedy w 3 klasie), bo nie zafascynowała go. Mnie natomiast na tyle wciągnęła, że potem sam dla siebie z zaciekawieniem przeczytałem drugą książkę z tej serii: czyli poczet Jagiellonów dla dzieci, bo jest to seria nie tylko dla młodego czytelnika. Fragmenty książek można przeczytać na stronie autora i wstępnie ocenić czy się podobają. Autor napisał jeszcze trzecią część o królach elekcyjnych, ale ta książka nie została opublikowana. Seria została wydana przez Bellonę, ale w sklepie internetowym nie jest dostępna – cóż minęło już ponad 10 lat od publikacji pierwszego tomu. Mimo to, można ją jeszcze kupić w księgarni internetowej Matras.

Piastowie Wędrówki po Polsce pierwszej dynastii Sławomira Kopera.

Mądry prezent dla dziecka - książka Piastowie Stanisława Kopera
Piastowie Sławomira Kopera
Książkę tą już zachwalałem przy okazji Targów Książki Historycznej w Warszawie. To był strzał w dziesiątkę – synek przeczytał ją sam w 5 klasie i trudno go było od niej oderwać. Myślę, że przyczyniła się do tego formuła książki – są to relacje wypraw Autora z 11 letnim synem po ważnych miejscach z punktu widzenia historii Polski. Takie wyprawy i prowadziliśmy, tylko, że Pan Koper jest historykiem z wykształcenia, a ja amatorem, więc moje opowieści były mniej fachowe i też mniej barwne. Też odwiedziliśmy zdecydowanie mniej miejsc niż jest opisanych w książce. Zdecydowanie polecam jako mądry prezent dla dziecka – tu na blogu i wśród swoich znajomych. A egzemplarz syna, podpisany przez Autora krąży wśród znajomych czytany zarówno przez dzieci jaki i dorosłych, bo to jest mądry prezent dobry dla każdego.

Książki dla starszego dziecka

Przygotowując się do ostatniego etapu konkursu historycznego, syn sięgnął po poważniejszą literaturę, przeznaczoną dla starszego czytelnika. Najpoważniejszą z nich był pierwsza część dwutomowego wydawnictwa Dawne Wojsko Polskie. Syn czytał tom pierwszy Od Piastów do Jagiellonów autorstwa Tadeusza Mariana Nowaka, a tom drugi XVII-XVIII wiek autorstwa Jana Wimmera chwilę jeszcze poczeka. Nie jest to lekkie czytadło dla każdego, a bogato ilustrowana historia Polski. Myślę, że drugi tom, ze względu na dużą liczbę ilustracji i przystępnie napisaną treść, bardzo się przyda synkowi w gimnazjum jako doskonałe uzupełnienie podręcznika. Niestety, albumy te są już dość trudne do zdobycia nawet na Allegro.
Tylko w antykwariatach i na Allegro są dostępne inne świetne pozycje, które pamiętam z mojego dzieciństwa: Szymona Kobylińskiego: gawędy o broni i mundurze oraz Krótka o hymnie orłach i barwach gawęda, Andrzeja Nadolskiego Broń i strój rycerstwa polskiego w średniowieczu, czy Karola Lindera Dawne wojsko Polskie w ilustracji. Wszystkie te książki są napisane przystępnym językiem i zawierają rewelacyjne ilustracje – doskonały mądry prezent dla dziecka.

Uważam, że nawet książki o wojsku (może z wyjątkiem albumów Dawne Wojsko Polskie) nadają się dla dzieci obu płci, gdyż niestety, historia średniowiecza w Polsce jest nauczana głównie przez pryzmat wojen, więc i dziewczynki muszą też się tego nauczyć. Aby dostać szóstkę, lepiej, aby przeczytały ciekawą książkę niż wbijały sobie do głowy nic nie mówiące daty.

Natomiast, dwie pierwsze wymienione pozycje są bez wątpienia mądrymi prezentami dla dziecka nie zależnie od jego płci.

Gry komputerowe to też mądry prezent dla dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *