Od razu się przyznam: nie byłem w Łomży, chociaż to miasto, w którym urodził się mój przodek. Miałem je nawet w planach mojej podróży genealogicznej, ale nie było interesującego miejsca aby przenocować. Dodatkowo, przez gogle maps obejrzałem miejsca, które bym chciał odwiedzić i nie widziałem, aby coś starego pozostało. Potem doczytałem, że podczas wojny interesujące mnie zabudowa została całkowicie zniszczona.

Okładka książki Łomża w latach 1794-1866 Brodzicki Godlewska PWN Warszawa 1987
Łomża w latach 1794-1866 Brodzicki Godlewska PWN Warszawa 1987

Interesowały mnie ulica Rządowa, przy której mieszkali Stanisław i Zofia Polkowscy, gdzie urodziły się im się następujące dzieci:
1) Józef Feliks Wincenty 18 listopada 1818, ul. Rządowa nr 44
2) Antonina Aleksandra Katarzyna 12 października 1819, ul. Rządowa nr 78
3) Bolesław Henryk Ferdynand 11 marca 1822, ul. Rządowa nr 69
oraz Nowy Rynek
4) Aleksander Seweryn 31 października 1823, Nowy Rynek nr 120
Według legendy rodzinnej był jeszcze syn Ignacy, ale niestety nie został odnaleziony jego akt urodzenia, który powinien zostać odnotowany w roku 1824. Podobno został w Sejnach i jeszcze przed II WŚ mieszkali tam jego potomkowie. Z drugiej strony, według legendy rodzinnej, Polkowscy mieli pięcioro dzieci (urodzonych w Sejnach!), a ja znalazłem jeszcze jedną córkę: Zofię Annę Wiktorię urodzoną już w folwarku Burluny (parafia Sereje) 9 grudnia 1831 roku, a ochrzczoną dopiero w 1843 roku. Według dokumentu późny chrzest wynikał ze słabości matki i niedostępnego ojca (ciekawe, czy to emigracja po upadku powstania listopadowego, czy porządkowanie kraju?).
Dzięki temu, że chrzest był opóźniony, był znacznie bardziej uroczysty niż poprzednich czworga dzieci. We wcześniejszych przypadkach jednym z chrzestnych był dziadek – Wincenty Bromierski, a drugim (oprócz chrztu Aleksandra) chrzestnym był Antoni Belfroid (Bellefroid), referendarz nadzwyczajny w Radzie Stanu i komisarz delegowany do obwodu łomżyńskiego. W przypadku Aleksandra był Stanisław Barbowski, pisarz sądu pokoju powiatu łomżyńskiego.
Tym razem chrztu Zofii udzielał Biskup Diecezji Augustowskiej Paweł Straszyński. Rodzicami Chrzestnymi byli: Jaśnie Wielmożny Tomasz Uszyński dziad z matki(sic!?) Sędzia Pokoju, Dziedzic dóbr Koleśniki, Jaśnie Wielmożna Wiktoria Chamska Marszałkowa Powiatu Sejnieńskiego, a w asyście byli: Jaśnie Wielmożny Wincenty Kruszewski Marszałek, Jaśnie Wielmożna Anna Abłamowicz, Jaśnie Wielmożny Kazimierz Wolnicz Marszałek i Sędzia Pokoju Powiatu Sejnieńskiego, Jaśnie Wielmożna Antonina Polkowska, Jaśnie Wielmożny Stanisław Chamski Marszałek, Jaśnie Wielmożna Barbara Mocarska (żona Szymona Mocarskiego, Regenta Powiatu Sejnieńskiego). Oczywiście nie zabrakło wieloletniego przyjaciela rodziny Wielmożnego Dominika Kulwiecia, Podsędka Sądu Okręgowego w Sejnach – asystował ojcu w zgłoszeniu dziecka.

Powtórzę: Tomasz Uszyński dziad z matki [pewnie chodzi ze strony matki]. Coś chyba przeoczyłem, czy jednak jest to moja rodzina? Wymaga to sprawdzenia.

Wracając do Łomży i legend rodzinnych: potomkowie Antoniny zostały w rodzinie dobrze udokumentowani, mimo, że ani miejsce, ani data urodzenia czy śmierci nie zgadzają się z dokumentami, a i brakuje co najmniej jej jednej córki. To ostatnie mniej jest istotne skoro zmarła przed wyjściem za mąż. Bolesław Henryk Ferdynand to mój przodek, więc jeszcze będę o nim pisał. Józef nie „załapał się” do legend rodzinnych, a ciekawie ożenił i poświęcę jego rodzinie co najmniej jeden wpis. Największy kłopot mam z Aleksandrem i Zofią. Nic o nich nie wiem.

Według Nowego Kalendarzyka Politycznego na Rok 1825 – Stanisław Polkowski jest już Komisarzem Wojewódzkim delegowany do Obwodu Sejneńskiego. Cały przystanek w Łomży nie trwał dłużej niż 9 lat. Nic więc dziwnego, że Stanisław Polkowski w książce Łomża w latach 1794-1866 autorstwa Czesława Brodzickiego, Donaty Godlewskiej, wydanej przez PWN Warszawa 1987 wymieniony jest tylko raz.

Published by Maciej A. Markowski

Maciej Adam Markowski - z wykształcenia doktor nauk technicznych, przez większość swojej pracy zawodowej zarządzał marketingiem w korporacjach, a z zamiłowania historyk rodziny. Członek Polskiego Towarzystwa Genealogicznego i członek zarządu Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *