Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Legia Honorowa – dobre źródło informacji

Strona główna » Blog » Księstwo Warszawskie » Legia Honorowa – dobre źródło informacji

Poprzedni wpis powstał, gdy kuzyn wspomniał o możliwych powiązaniach z Benedyktem Zielonką, szwoleżerze gwardii, który brał udział w bitwie pod Somosierrą, dowódcy 3 pułku eklererów gwardii, kawalerze Legii Honorowej, kawalerze cesarstwa, a także oficerze ułanów w czasach Królestwa Polskiego i fligeladiutancie cara oraz powstańcu listopadowym.

Miejsce urodzenia

Na stronie jemu poświęconej w Wielkiej Genealogii Minakowskiego jest niezłe zamieszanie. Według WGM widnieją zupełnie inni rodzice i inne miejsce urodzenia niż są w informacjach w Wikipedii. Zgadza się jedynie data urodzenia: 15 marca 1785. Natomiast na zapamiętanych przez Google kopiach stron Minakowskiego widnieją ci sami rodzice co w Wikipedii.
Skąd ta rozbieżność? A z odnalezionego niedawno przez Minakowskiego aktu ślubu Benedykta z Marią ks. Sanguszko, który się odbył 14 października 1824 roku w Warszawie. Jest on dostępny dzięki wolontariuszom z Polskiego Towarzystwa Genealogicznego. W akcie widnieje zapis na podstawie dostarczonej księdzu metryki, że urodził się we wsi Werbowka, powiat skwirski, gubernia kijowska oraz są za tą metryką podani rodzice. Jest to trudno podważalny dokument i nie ma żadnych podstaw, aby w niego nie wierzyć.
Skąd więc wcześniejsze dane o przodkach? Może coś więcej o jego genealogii jest w innych dokumentach?
Sprawdzam więc u Bieleckiego w Szwoleżerach gwardii: [1111] ur. 15.3.1785 w Cynegłówce, ale informacji o rodzicach brak. Może w książce o Somosierze? Benedykt Zielonka jest tam wymieniony jako dowódca plutonu w 7 kompani (też data i miejsce urodzenia Cynegówka). Ba! Jest tam też zamieszczona relacja Benedykta Zielonki z szarży. W relacji wymienia między innymi wśród uczestników nazwisko Zielonka, a ponieważ relacja jest spisana w trzeciej osobie, a wśród szwoleżerów obecnych pod Somosierrą nie było innego Zielonki więc pewnie chodzi o niego samego.
Przechodząc do innych źródeł: w matrykułach pułku szwoleżerów nie ma żadnej informacji o pochodzeniu Benedykta. Nawet nazwisko jest przekręcone na Zielunka – podobnie jak matki „mojego” Jarmińskiego jest zapisane Dmuchowska zamiast Dmochowska. Brak też jest opisu jego wyglądu tak jak to było w przypadku Juliana Jarmińskiego.

Legia honorowa

Legia Honorowa – archiwa francuskie

Miałem jeszcze jeden punkt zaczepienia dający nadzieję na rozwiązanie zagadki dotyczącej jego przodków: Legia Honorowa. W archiwach francuskich znajdują się teczki osobowe uhonorowanych tym odznaczeniem. Według Bieleckiego Legia Honorowa dwukrotnie była nadawania Benedyktowi: „zwykła Legię” otrzymał 13.12.1809, a krzyż oficerski Legii Honorowej 17.2.14. Wg informacji zawartych w spisie Stanisława Łozy „Legia Honorowa w Polsce 1803-1923”, Zamość 1923, otrzymał tylko „zwykłą” Legię Honorową 13.12.1809.
Obecnie we Francji trwają prace nad digitalizacją dokumentacją Legii Honorowej – i pod adresem https://www.culture.gouv.fr/documentation/leonore/NOMS/nom_00.htm można znaleźć listę osób, których skany dokumentów zostały już udostępnione, ale niestety danych Benedykta Zielonki jeszcze tam nie ma.
Na marginesie warto dodać, że Legia Honorowa była nadawania nie tylko wojskowym za waleczność, ale także zwykłym obywatelom działającym dla dobra Francji.

Brak sukcesu w kwestii genealogicznej chciałem sobie wynagrodzić przynajmniej rozwiązując zagadkę z nazwą miejscowości. Tu dowody są „twarde” – na nagrobku widnieje epitafium wyraźnie stwierdzające, że urodził się w Cynegłówce, a z drugiej akt ślubu z informacją o Werbowce. Miałem nadzieję, że znajdę Cynegłówkę niedaleko Werbówki jako samotny dwór czy folwark. W Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich nie ma Cynegłówki czy Cenegłówki czy Cynegówki czy Cenegówki. Jest tylko Werbówka.

Można ją znaleźć na google maps. Niestety niczego w okolicy co mogło być samodzielnym dworem nie widać. Dzięki znajomym z facebooka dowiedziałem się, że dostępne są stare mapy guberni kijowskiej. Po długich poszukiwaniach (trudniej znaleźć niż na google maps) na stronie 16/27 w lewym górnym kwadracie znalazłem wieś Werbówkę. Można próbować się dopatrzyć, że coś większego w ramach wsi jest zaznaczone, ale raczej tylko dla poprawy humoru.
Cały dzień spędzony poszukiwaniach i w zasadzie tylko jeden rezultat – wiem gdzie są fajne mapy. [EDIT] niestety zniknęły z tego miejsca, gdzie były i muszę na nowo je wyszukać [/Edit]
Pocieszam się tylko stwierdzeniem, że ta cała nasza „zabawa” w genealogię nie polega na gonieniu króliczka?

Poprzedni wpis o szwoleżerach gwardii

3 odpowiedzi na „Legia Honorowa – dobre źródło informacji”

  1. Kim Oni byli

    Okazuje się, że Łoza nie wszystko zebrał: Polacy uhonorowani Krzyżem Legii Honorowej za kampanię w Hiszpanii https://arsenal.org.pl/polacy-uhonorowani-krzyzem-legii-honorowej-za-kampanie-w-hiszpanii/

  2. derfderf

    Dzień dobry
    Czy Bendykt Zielonka ma koligacje rodzinne z Zielonkami herbu Jastrzębiec, posiadaczami majątku Mniewo oraz czy znane są jego relacje z generałem Pawłem Jerzmanowskim? Pozdrawiam Rafał Pietrzak

    1. Maciej Markowski

      Dzień dobry,
      ciekawe pytanie. Postaram się jeszcze raz przyjrzeć genealogii Benedykta, bo jak na razie nic więcej nie udało nam się ustalić na jego temat. W zeszłym tygodniu odwiedził mnie kuzyn, którego to interesowało – jeszcze raz zerknę w historie rodzinne, które dostałem i może coś dalej najdę o Zielonkach. Natomiast nic nie wiem o powiązaniu z generałem Jerzmanowskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *