Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Książki historyczne dla genealoga

Strona główna » Książki historyczne dla genealoga

Z obserwacji środowiska genealogicznego widzę, że nie tylko ja przepuszczam fortunę na książki historyczne. Nęcą mnie książki zarówno nowo wydane jak i miesiącami wyszukiwane w antykwariatach czy Allegro. W większości przypadków są to wspomnienia, pamiętniki oraz opracowania naukowe dotyczące różnych aspektów życia, zestawienia oraz pozycje napisane przez członków rodziny. W tych ostatnich często pojawiają się nawet drzewa genealogiczne.
Trudno mi się oprzeć pismom historycznym, ale staram się ograniczać się do Mówią Wieki. Miesięcznik ten towarzyszy mi niemal od urodzenia — prenumerowała je już moja babcia Wanda Smolińska. Co prawda odbieram, że celuje ono w coraz młodszego czytelnika, ale teksty nadal pozostają merytoryczne, znacznie powyżej poziomu pozostałych miesięczników historycznych.

W kategorii Książki genealogiczne znajdują się również artykuły o tym Jak zachować dla przyszłych pokoleń naszą pracę, jak samodzielnie wydać książkę, czy jak sfinansować jej wydanie oraz o drukowaniu: Fotoksiążka, fotoalbum, druk cyfrowy, własna drukarka. Opisałem też swoje doświadczenia związane ze składem fotoksiążki.

książki historyczne które opisałem

Historia rodziny Leopoldów, wspomnienia Antoniego Leopolda – fascynująca rodzina z którą jestem daleko skoligacony.

Parantele 2/2017 – Rocznik Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego we Wrocławiu

Różne albumy, książki, zeszyty i notatniki dla początkującego i zaawansowanego genealoga, a także dla niegenealogów.

Ewa Morycińska-Dzius Rozsypane fotografie. Wspomnienia z wojny i Powstania Warszawskiego – książka zawiera wspomnienia Pani Ewy Morycińskiej-Dzius z czasów jej dzieciństwa spędzonego głównie w domu na Ikara 5. Z rodziną autorki łączą mnie Wiktor Przedpełski drugi mąż Lidii Starkmeth i rodzina Haliny Martin z domu Duma de Vajda Hunyad (o jej książkach poniżej).

Andrzej Barański Grochów odchodzące klimaty – książka o historii Grochowa z lat zaraz po wojnie oraz historie miejsc i rodzin z czasów wcześniejszych – wsi, a potem kawałka Warszawy. Też opowieść o Geberach, ale miejscami niezbyt prawdziwa.

Regestr Diecezjów Franciszka Czaykowskiego czyli Właściciele ziemscy w koronie 1783-1784 do druku podał Sławomir Górzyński przypisami i wstępem opatrzyli Krzysztof Chłapowski i Sławomir Górzyński. – pozycja obowiązkowa dla każdego kto szuka przodków wśród szlachty.

Studia genealogiczne – zbiór artykułów doświadczonych genealogów i historyków. Dla mnie doskonałe przykłady do nauki jak prowadzić badania genealogiczne w erze nowożytnej (czasy I RP).

Z Meklemburgii do Warszawy. Dzieje potomków Jana Henryka Klawe autorstwa Marii Klawe Mazurowej bardzo ciekawa książka, szczególnie dla osób interesujących się rodzinami wyznania Ewangelicko-augsburskiego w dawnej Warszawie.

Podróże Leona Barszczewskiego po XIX wiecznej Azji Środkowej. Utracony świat Życie niezwykle barwnej postaci oficera wojsk carskich opisał Igor Strojecki.

Geografia historyczna ziem dawnej Polski Zygmunt Gloger historia Polski w skondensowanej formie ze szczególnym uwzględnieniem zmian terytorialnych.

Tadeusz Gajl Nowy Herbarz Polski – Najszerszy herbarz rodów w Polsce. Klasyka.

Wzmianka o książce Powstanie styczniowe Stefana Kieniewicza przy okazji omawiania listy członków Towarzystwa Rolniczego Królestwa Polskiego z roku 1861 zawierającego nazwiska i miejsca zamieszkania około 4 tysięcy właścicieli ziemskich.

Jak spisać historię swojej rodziny: Misja rodzinka John-Paul Flintoff Harriet Green i Praktykowanie genealogii, Grażyna Rychlik dwie ciekawe (każda na swój sposób) książki o genealogii, które pokazały się pod koniec 2015 roku.

Poszukiwanie przodków Genealogia dla każdego Małgorzata Nowaczyk drugie wydanie jednej z podstawowych książek o genealogii. Obowiązkowa dla początkującego, warta rozważenia dla zaawansowanego genealoga

Kresowa Atlantyda: Lwów, Stanisławów, Tarnopol, Brzeżany, Borysław Stanisław Sławomir Nicieja oraz Kresy Kresów Stanisławów i Stanisławów jednak żyje Tadeusz Olszański

Polacy na wschodniej Ukrainie w latach 1831-1921 i Jak podbiliśmy Rosję

Pomocnik Historyczny Polityki oraz Uważam Rze Historia Rosja: polska kolonia

Słownik biograficzny teatru polskiego – ponad 1300 biogramów, ale z błędami

Ewa Kokczyńska Pamiętniki Ewy – wspomnienia rodzinne z Litwy, Petersburga i Warszawy

Ostryga i Łaska, Rzecz o Hannie Malewskiej oraz Co pozostało? O rodzinach Kaszniców, Durskich i Szymańskich

Polacy w Gruzji Andrzej Furier – znalazłem tam notatkę biograficzną o Stanisławie Józefie Lisowskim, mężu Zofii Malewskiej. Indeks osób występujących w książce

Rody uczone Magdalena Bajer i Ludzie i Pasje – rody inżynierskie Bogdan R. Brózda między innymi o rodzinie Zakrzewskich – moich krewnych od strony Polkowskich

Słownik Biograficzny Techników Polskich Tom 8 zawiera biogram Pradziadka Antoniego Smolińskiego, a w tomie 6 znajduje się biogram Zbigniewa Piotra Lisowskiego – męża siostry mojej Babci Wandy Polkowskiej-Markowskiej

Książki o szkołach średnich (liceach i gimnazjach) im. Królowej Jadwigi w Warszawie i im. Emilii Plater w Zalesiu Dolnym według legendy rodzinnej w pierwszej z nich miała uczyć Babcia Wanda Polkowska-Markowska, a w drugiej rzeczywiście uczyła. W książce o Platerówce jest też trochę wspomnień o Dziadku Adamie Markowskim i kilku osobach, które poznałem.

Gimnazjum im. Królewny Anny Wazówny w Warszawie pod redakcją Marii Żytkow książeczka o gimnazjum w którym przed wojna uczyła Babcia Wanda Polkowska-Markowska

Monografia Szkoła im. Stanisława Staszica w Warszawie 1906-1950. W tej szkole Dziadek Adam Markowski uczył przed wojną, zarządzał tajnymi kompletami, a po wojnie pracował aż do zamknięcia szkoły.

Etapem z Warszawy do Krasnoufimska, Jakub Salinger– wspomnienia z zesłania po powstaniu 1863 roku, w którym autor wspomina się o moim przodku Walentym Wyrzyku.

Oficjaliści dóbr wilanowskich (1800-1864), Barbara Smoleńska opracowanie archiwaliów dóbr wilanowskich w których pracowali jako oficjaliści moi przodkowie: Wyrzykowie.

Wspomnienia z ziemi różańskiej. Saga rodu Mroczkowskich, Edward Mroczkowski o rodzinach szlacheckich mieszkających w okolicach Różana, a szczególnie dóbr Rzewnie, które należały do moich przodków: Zaruskich

Królobójcy, Wacław Gąsiorowski o nieco zapomnianym pisarzu

Szwoleżerowie gwardii Robert Bielecki informacje o niemal wszystkich żołnierzach walczących w 1 pułku szwoleżerów gwardii, 3 pułku eklererów gwardii, szwadronie Elby i Waterloo

Zamość 1813, Jadwiga Nadzieja – zawiera imienne spisy oficerów biorących udział w obronie twierdzy Zamość w 1813 roku

Album Piechota z serii Wojsko Księstwa Warszawskiego, Ryszard Morawski i Adam Paczuski – czyli jak wyglądał mój przodek Stanisław Polkowski porucznik pułku 17 piechoty Księstwa Warszawskiego

Wspomnienia Haliny Martin dwie książki córki brata mojej Prababci Eugenii Zaruskiej z domu Duma de Vajda Hunyad (redakcja Marian Miszczuk)

Jan Rossman pseudonim „Wacek”, Marian Miszczuk książka o ważnej postaci. Ważnej dla Polski i dla mnie.

Dał nam przykład Bonaparte, Robert Bielecki i Andrzej Tyszka„” wybór pamiętników z okresu wojen napoleońskich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona główna » Książki historyczne dla genealoga