Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Kresowa Atlantyda: Lwów, Stanisławów, …

Strona główna » Blog » Antoni Smoliński » Kresowa Atlantyda: Lwów, Stanisławów, …
Kresowa Atlantyda Stanisław Sławomir Nicieja
Kresowa Atlantyda Stanisław Sławomir Nicieja

Tak długo nosiłem się z zakupem książki tomu pierwszego Kresowa Atlantyda: (Lwów, Stanisławów, Tarnopol, Brzeżany, Borysław), której autorem jest profesor Stanisław Nicieja, że wydawnictwo MS zdążyło wydać tom 5. Jak zwykle, liczyłem, że w książce znajdę jakieś informacje o rodzinie. Oczywiście, nie chodziło mi o Lwów, bo mimo, że związki rodzinne z tym miastem są silne, to w nie byli aż tak wybitnymi obywatelami, tej wielkiej Polskiej metropolii, że mogło znaleźć się dla nich miejsce w tej stosunkowo cienkiej książce. Natomiast liczyłem na Stanisławów.
Tam Wacław Chowaniec, który od 1924 roku pełnił funkcję burmistrza, potem prezydenta Stanisławowa, był mężem Janiny z domu Piaseckiej – prawnuczki Antoniego Myszka (Miszke), który jest moim przodkiem.
W Stanisławowie lata młodzieńcze spędził równie Stefan Bryła, z którym koligacji jeszcze nie udało mi się do końca ustalić (prawdopodobnie jego żona pochodziła z Dorożyńskich, Zahaczewskich).
Do Stanisławowa, po Wybuchu II wojny Światowej wraz z Ministerstwem Komunikacji został wyewakuowany mój Pradziadek Antonii Smoliński. Pradziadkowi udało się w 1940 roku wrócić do Warszawy. Mniej szczęścia mieli jego Mama: Róża oraz brat pradziadka: Józef. Według jednej wersji oboje zostali wywiezieni do Kazachstanu, gdzie Józef zmarł, według drugiej, Józef został już zamordowany w Stanisławowie. Praprababcia Róża z Kazachstanu została ściągnięta z powrotem do Stanisławowa na proces jakiś Ukraińców, dzięki czemu przeżyła.

Kresowa Atlantyda: Lwów, Stanisławów, Tarnopol, Brzeżany, Borysław

W książce Kresowa Atlantyda nie znalazłem nic co bezpośrednio by mi pomogło w moich poszukiwaniach genealogicznych. Mimo, że autor wymienia dziesiątki zasłużonych mieszkańców, jedyne odniesienie do mojej jak to amerykanie ładnie nazywają „extended family” to wspomnienie o Stanisławie Chowańcu, ojcu Wacława i ich drukarni. Mimo to, wcale nie żałuję zakupu. Książka jest fantastycznie napisana! Historia każdego miasta jest napisana we wciągający sposób, a opis jak ono wyglądało wręcz rysuje przed oczami jego obraz. Całość ilustrowana jest unikalnymi zdjęciami. Aż chce się tam być. Informacje co zostało zniszczone wywołuje z jedne strony głęboki smutek, ale jednocześnie wdzięczność dla autora, że dzięki niemu obraz tych miast został zachowany na kartach książki. Autor także zawarł dużą dawkę informacji ciekawych dla genealogów, wypisując znaczne ilości osób ważnych, które się tam urodziły, czy zmarły (ale jak napisałem, o Wacławie Chowańcu nie wspomina).
Początkowo zamierzałem dokupić jedynie te tomy, które dotyczą miejsc, z którymi jestem powiązany rodzinnie, ale jednak ostatecznie zdecydowałem, że kupię wszystkie tomy.

Kresy Kresów Stanisławów

Kresy Kresów Stanisławów Tadeusz Olszański
Kresy Kresów Stanisławów Tadeusz Olszański

W książce Kresowa Atlantyda, na zakończenie rozdziału o Stanisławowie znajduje się entuzjastyczna opinia prof. Nicieji o dwu książkach całkowicie poświęconych Stanisławowi autorstwa Tadeusza Olszańskiego: Kresy Kresów Stanisławów i Stanisławów jednak żyje. Ja te książki odkryłem już dobrych kilka lat temu.
Pierwsza z nich to opowieść o radosnych czasach dzieciństwa przerwanych przez dwie okupacje: sowiecką i niemiecką. Pokazuje postępującą eksterminację inteligencji przez obu okupantów oczami szybko dorastającego dziecka. Wiele z tych obrazów pewnie widzieli moi pradziadkowie i praprababcia. Dzięki tym książkom wiem co przeżyli, mimo, że nie zdążyłem ich poznać osobiście.
Druga książka Tadeusza Olszańskiego opowiada o losach rodzin ze Stanisławowa zarówno z czasów, gdy byli mieszkańcami tego pięknego miasta jak i później. Jest tu cały rozdział poświęcony rodzinie Wacława Chowańca. Tytuł książki Stanisławów jednak żyje oznacza, że mimo wymordowania i wywiezienia niemal wszystkich Polaków z miasta, przejęcia go przez sowietów i zmianie jego nazwy, Stanisławów jednak żyje we wspomnieniach i sercach osób się z nim identyfikującymi.
Książki Tadeusza Olszańskiego są do zdobycia tylko na Allegro i antykwariatach oraz jako eBooki.

Listopad 2016: Wydawnictwo Wysoki Zamek wznowiło obie książki Tadeusza Olszańskiego: Kresy Kresów Stanisławów i Stanisławów jednak żyje w wydaniu jednotomowym. Tekst ponownie został zredagowany, wymieniono cześć ilustracji i dołożono nowe.

[buybox-widget category=”book” ean=”9788394378578″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *