Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Kolejna zagadka z archiwum rodzinnego

Strona główna » Blog » Moja genealogia » Kolejna zagadka z archiwum rodzinnego
Podpisanie traktatu pokojowego. Czołówka Piast
Podpisanie traktatu pokojowego. Czołówka Piast

W archiwum domowym znajduje się zdjęcie dokumentujące podpisanie traktatu pokojowego. Zupełnie nie wiedziałem z kim powiązać to zdjęcie. Myślałem, że może być związane z Babcią Wandą Markowską z domu Polkowską z okresu III Powstania Śląskiego, ale nigdzie nie natrafiłem na czołówkę sanitarną kolejową „PIAST”. Dopiero przeglądając w Centralnym Archiwum Wojskowym życiorys siostry Babci Wandy – Jadwigi Polkowskiej po mężu Dąbrowskiej odnalazłem, że od 7 czerwca 1919 do 20 września 1919 była przydzielona właśnie do tej jednostki. Najprawdopodobniej chodzi więc o podpisany 28 czerwca 1919 roku Traktat Wersalski.

Harcerstwo Polskie w Petersburgu

Jednak to nie tylko za pracę sanitariuszki Jadwiga otrzymała Medal Niepodległości. Z boku wniosku o nadanie medalu znajduje się notatka kogoś z komisji: praca konspiracyjna. Jest ona obok tekstu o wysłaniu Jadwigi na kurs instruktorski harcerski do Wilna w 1915 roku oraz informacji o rozpoczęciu organizacji harcerstwa w Petersburgu po powrocie z kursu. O szybkości rozwoju harcerstwa w Petersburgu świadczyć może, że Jadwiga pełniła tam funkcje zastępowej, plutonowej i w końcu drużynowej.
O harcerstwie w Petersburgu prawie w ogóle nie ma informacji w literaturze, a już szczególnie o harcerstwie żeńskim. Na przykład Anna Zawadzka w monografii Dzieje harcerstwa żeńskiego w Polsce w latach 1911-1948/49 na temat początków harcerstwa w całym zaborze rosyjskim poświęca tylko 5 stron i ani razu nie wspomina o drużynach harcerskich w Petersburgu.
Niewątpliwie jedną z głównych przyczyn jest to, że harcerstwo na terenie zaboru rosyjskiego do 1918 roku było organizacją tajną. Anna Zawadzka opisuje to tak:

Zakonspirowanie skautingu w zaborze rosyjskim było bardzo głębokie – odnosiło się nie tylko do władz zaborczych, ale i do społeczeństwa polskiego, którego część była przeciwna wszelkim organizacjom młodzieży, obawiając się, że mogą one przygotowywać do następnego powstania.

a dalej podkreśla, że:

Praca skautowa w Wilnie musiała być jeszcze silniej zakonspirowana niż w Kongresówce.

Dlatego najwięcej materiałów o początkach harcerstwa jest z terenu zaboru austriackiego, gdzie działalność harcerska była niemal cały czas legalna. Dlatego też z terenów Galicji pochodzili pierwsi harcerze i harcerki, a następnie instruktorzy szkolący kolejne osoby.

Legitymacja

Zamiast zdjecia Cioci z CAW, na które muszę uzyskać zgodę, sweet focia azalii
Zamiast zdjęcia Cioci z Centralnego Archiwum Wojskowego, na które muszę uzyskać zgodę sweet focia azalii

W Centralnym Archiwum Wojskowym pod sygnaturą MN 23.12.1933 Polkowska Dąbrowska Jadwiga znajduje się nie tylko wniosek o nadanie Medalu Niepodległości, ale również kwestionariusz dla otrzymania legitymacji upoważniającej do zniżki kolejowej. Nie zachował się on przypadku mojej Babci lub Babcia nie występowała o taką legitymację, bo już miała zniżkę jako nauczyciel państwowy. A kwestionariusz jest o tyle ważny, że zawiera zdjęcie. Można więc się pokusić aby znaleźć Ciocię na zdjęciu upamiętniającym podpisanie traktatu wersalskiego.

Życiorys w dokumentach Centralnego Archiwum Wojskowego

Dla porządku dodam, że w życiorysu znajdującego się w aktach CAWu, wynika, że Jadwiga Polkowska była najstarszą córką Wacława i Marii Polkowskich – urodziła się 1.10.1896 roku w Klińcach (w guberni Czernichowskiej). Skończyła gimnazjum Św. Katarzyny w Petersburgu i rozpoczęła studia w Instytucie Medycznym (najprawdopodobniej Żeńskim Instytucie Medycznym w Petersburgu). Po powrocie do Polski w 1918 roku podjęła studia na Wydziale Medycznym na Uniwersytecie. Ze względu na przerwy na służbę medyczną studia ukończyła w 1915 roku.

< — Odrzucony wniosek o Medal Niepodległości opiekunki harcerstwa Polskiego w Petersburgu

Wniosek o Medal Niepodległości mojej Babci za pracę niepodległościową w Petersburgu –>

2 odpowiedzi na „Kolejna zagadka z archiwum rodzinnego”

 1. Stanisław Lewiński

  „Można więc się pokusić aby znaleźć Ciocię na zdjęciu upamiętniającym podpisanie traktatu wersalskiego”
  Na zdjęciu czołówki sanitarnej PIAST, Jadwiga Dąbrowska z domu Polkowska stoi pośrodku w jaśniejszym mundurze – to moja Babcia.
  Pozdrawiam
  Stanisław Lewiński

  1. Maciej Markowski

   Witam kuzyna,
   rzeczywiście dla nas oczywiste gdzie się znajduje na zdjęciu. Powinienem napisać to dla pozostałych czytelników.
   Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *