Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Karol Józef Geber – akta z CAW

Strona główna » Blog » Moja genealogia » Karol Józef Geber – akta z CAW

Podczas pierwszej wizyty w Centralnym Archiwum Wojskowym, w kartotece odnalazłem informacje o tam przechowywanych aktach Karola Gebera – był to wniosek o Medal Niepodległości (sygnatura akt: MN 16 III 1937 Geber Karol) oraz akta personalne (sygnatura akt: 5873). Bardzo mnie to ucieszyło, bo miałem nadzieję, że będzie tam jego zdjęcie i rozwiążę zagadkę jednego ze zdjęć z archiwum rodzinnego. Z niepokojem oczekiwałem na możliwość przejrzenia akt, bo o ile nazwisko Geber w Polsce jest mało popularne (obecnie w Polsce mieszka mniej niż 10 osób o tym nazwisku), to Karolów Geberów w rodzinie było kilku (w tym 2 Karolów Józefów), a tylko jeden mógł być ojcem chrzestnym mojej Babci.

Siostry Zaruskie z rodzicami chrzestnymi
Siostry Zaruskie z rodzicami chrzestnymi

Akta w Centralnym Archiwum Wojskowym

Przejrzenie dokumentów Karola Gebera w Centralnym Archiwum Wojskowym nieco mnie rozczarowało – w aktach nie ma jego zdjęcia. Ale suche informacje z akta personalnych uzupełnione odręcznym życiorysem z wniosku o nadanie Medalu Niepodległości są tworzą ciekawą historię, a dane tam zawarte uprawdopodabniają to, że na zdjęciu Jest Karol Józef Geber syn Karola Józefa.

Po pierwsze wiem już którego to Karola dotyczą dokumenty: Karol Józef Geber (ur. 30 stycznia 1897 r. zm. 23 lipca 1935 r.) syn Karola Józefa – brata mojej Prababki Emilii po mężu Duma de Vajda Hunyad. Od początku miał zostać zostać zarządcą rodzinnego biznesu – pralni chemicznej i farbiarni, którą doprowadził do świetności jego Dziadek Charles (czyli też Karol) Geber.

Nauka

Do wstąpienia do wojska 15.11. 1918 roku Karol Józef Geber ukończył 7 klas Szkoły Przemysłowo – Technicznej J. Dal-Trozzo i 3 semestry Szkoły Chemicznej. Szkoła Dal-Trozzo otrzymała pozwolenie na nauczanie w grudniu 1910 roku i miała kształcić kandydatów na majstrów fabrycznych, techników budowlanych i jeometrów (geodetów) i miał posiadać cztery oddziały: mechaniczny, chemiczny, budowlany i mierniczy. Początkowo kurs miał być 6 letni.

Działalność na Grochowie

Pracą obywatelską i niepodległościową zainteresował się po wkroczeniu wojsk niemieckich do Warszawy (5 sierpnia 1915 roku). W grudniu tego roku rozpoczął działalność w Straży Obywatelskiej. W następnym roku z inicjatywy Czesława Zbierańskiego wraz z kolegami ze szkoły i Stefanem Mikołajewskim (pseudonim Orsza w Polskiej Organizacji Wojskowej) stworzył na terenie Grochowa Koło Młodzieży działające pod przykrywką Sekcji Sportowej Towarzystwa Przyjaciół Grochowa. Członkowie zarządzanego przez niego Koła przeszli szkolenie wojskowe oraz prowadzili zażarte dyskusje polityczne (duża część to Peowiacy). Prawdopodobnie z tego czasu datuje się znajomość z Aleksandrem Frelichem, którego Karol Geber podał jako osobę do potwierdzenia prawdziwości jego słów.
W listopadzie 1918 roku Karol Geber zorganizował Straż Narodową w 17 okręgu P.P. (nie wiem co oznacza skrót P.P. – Państwo Polskie?). Zastanawiające jest, że o ile P.O.W był związany z obozem Piłsudczyków, to Straż Narodowa była zbrojnym ramieniem endecji. Na szczęście uniknął dalszych dylematów politycznych i wstąpił do wojska.

Udział w walkach z bolszewikami

Pierwsze cztery miesiące w wojsku walczył na Podlasiu i Polesiu jako szeregowy w 2 pułku ułanów. Następnie został przeniesiony na 2 miesiące do Auto kolumny Naczelnego Dowództwa stacjonującego ówcześnie w Belwederze. W czerwcu 1919 roku został skierowany do Szkoły Podchorążych Taborów, którą skończył w ciągu 3 miesięcy i jako podchorąży trafił do 2 Dyonu Taborów.
1 lutego 1920 roku wrócił z frontu i przeszedł do rezerwy. Jednakże ze względu na ofensywę bolszewicką wrócił do służby 13 lipca 1920 roku w stopniu podporucznika (został awansowany gdy był w rezerwie). Na stałe rozstał się z wojskiem po zakończeniu wojny, w grudniu 1920.

Karol Józef Geber 2 pułk ułanów Grochowskich

Po wojnie

23 września 1923 roku zmarł ojciec i Karol Geber przejął prowadzenie Zakładów Pralni Chemicznych i Farbiarni CH.Geber.
Karol Geber nie doczekał się otrzymania Medalu Niepodległości — zmarł 23 lipca 1935 roku — ostatecznych formalności dopełniała jego żona Nina.

O imigracji rodziny Geber z Alzacji do Polski w pierwszej połowie XIX wieku

Jedna odpowiedź do „Karol Józef Geber – akta z CAW”

  1. Maciej Markowski

    W Dodatku porannym do Kuriera Warszawskiego z 13 sierpnia 1915 roku opisano walki o Pragę, w tym straż obywatelską. Karol Geber jest wymieniony jako zastępca komisarza Grochowa. Samym komisarzem jest Aleksander Około-Kułak, a pozostałymi zastępcami Wacław Szancebach i Stanisław Nowaczyński.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *