Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Jan Rossman pseudonim „Wacek”

Strona główna » Blog » Duma de Vajda Hunyad Aleksander » Jan Rossman pseudonim „Wacek”

Poszukując informacji o harcerstwie, aby rozbudować tę część historii o Babci Wandzie Markowskiej, natrafiłem na książkę p. Mariana Miszczuka o moim wujku Janie Rossmanie. Wiedziałem z domu, że Jan Rossman był członkiem Szarych Szeregów, jest on opisany jako „Pan Janek” w książce „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Nie tylko pojawia się na kartach tej książki, ale także był zaangażowany w jej powstanie. Z opowieści rodzinnych wynikało, że podczas okupacji prowadził szkolenia w naszym domku letniskowym w Zalesiu.

Natomiast dopiero czytając książkę p. Miszczuka, dowiedziałem się, jak wielką rolę Jan Rossman odegrał w przedwojennym i powojennym harcerstwie, a przede wszystkim w konspiracyjnym harcerstwie podczas okupacji. W tym czasie był jedną z sił napędowych procesu szkolenia i rozwoju ideowego kadr polskiego harcerstwa. Między innymi wprowadził autorski program szkolenia nazwany „Za lasem” od nazwy Zalesia Dolnego, gdzie w dużej części odbywały się zajęcia.

Jan Rossman pseudonim Wacek Wydawnictwo TOMIKO Warszawa 2009
Jan Rossman pseudonim Wacek Wydawnictwo TOMIKO Warszawa 2009

Myślę jest to ważna pozycja dla osób zajmujących się historią harcerstwa w Polsce, ale dla nieprzygotowanego czytelnika, pewnie jest bardzo trudna w odbiorze. Dlatego nie potraktowałem jej jako powieści do czytania, a bardziej jako rozprawę naukową przedstawiającą ścisłe fakty, daty, ważne osoby, ale także atmosferę i odczucia panujące w części Polskiego społeczeństwa w tamtych latach.

Niesamowita ilość drobiazgowo udokumentowanych informacji pochodzących z rozległego archiwum Jana Rossmana została wzbogacona przez informacje pochodzące od rodziny oraz przyjaciół. Szczególną rolę odegrała mieszkająca w Anglii Halina Martin (naszą kuzynką), będąca powiernicą dokumentów oraz strażnikiem archiwum. Wysyłane były do niej dokumenty i opracowania dotyczące harcerstwa, aby nie zostały zniszczone w kraju przez władzę ludową.
No i oczywiście wielką rolę odgrywa sam autor Marian Miszczuk. Współpracował on z Janem Rossmanem przy opracowaniach dotyczących harcerstwa i miał możliwość bliskiego poznania jego przeżyć oraz przemyśleń. Myślę, że wielka wiedza ogólna autora dotycząca samego harcerstwa pozwoliła stworzyć tą niewątpliwie wartościową książkę – po prostu widać, że autor wie, o czym pisze.

Ta wspomniana powyżej duża ilość opisu osób i faktów, czyni tę książkę niezwykle cenną pozycją dla genealogów poszukujących informacji o działalności swoich przodków zaangażowanych w pracę harcerską.
Książka Jan Rossman pseudonim „Wacek” została wydana stosunkowo dawno – w 2009 roku przez Wydawnictwo Tomiko.

Rodzeństwo ojca Jana Rossmana

Rossmanowie byli wyznania ewangelicko-reformowanego. Akta metrykalne tego wyznania przetrwały w bardzo ograniczonym zakresie. Po 1862 praktycznie nie ma nic, więc poszukiwania genealogiczne tą metodą nie wchodzą w grę. Trzeba układać puzzle z cząstkowych informacji.

Na cmentarzu przy Żytniej znajduje się grób rodzinny, w którym oprócz rodziny Jana Rossmana spoczywa również Natalia z Rossmanów Noskiewicz (7.07.1880 – 20.07.1935). Najprawdopodobniej starsza siostra Wacława, ojca Jana.

W Kurjerze Warszawskim z 23 lipca 1935 znajduje się nekrolog Natalii Noskiewicz, z którego wynika, że oprócz brata miała siostry.

Nekrolog Natalii z Rossmanów Noskiewicz Kurjer Warszawski 23 lipca 1935

W internecie można znaleźć informacje, że Natalia była żoną Karola Noskiewicza (jeden z twórców i pierwszy naczelnik Sokoła w Królestwie — aż dziw bierze, że nikt nie opracował porządnie jego biogramu) i matką olimpijki Wisławy Noskiewicz-Kaczmarczyk oraz Karola wielokrotnego reprezentanta Polski w gimnastyce sportowej. Ich akty urodzenia się zachowały.

Wśród zgłaszających i rodziców chrzestnych Wisławy znajduje się Eugeniusz Rossman, a Karola Wacław Rossman. Tę trójkę dzieci Natalię, Wacka i Genia możemy znaleźć razem wśród darczyńców na budowę pomnika Mickiewicza (Kurjer Codzienny 12 lipca 1897 roku).

Wśród innych osób występujących w tych aktach znajdują się Kochanowscy: Bronisław i Olimpia. To zestawienie imion i nazwiska znajduje się na grobie Kochanowskich na Powązkach. Inskrypcja na grobie informuje, że nazwisko panieńskie Olimpii brzmi Rossman oraz że żyła w latach 1904-1986.

Kolejne osoby z obu aktów to Edmund i Maurycy Linsenmann. Nie udało się zidentyfikować tych mężczyzn, ale nazwisko jest bardzo rzadkie. Prawdopodobnie chodzi o rodzinę Karoliny Linsenmann, która wyszła za mąż za Franciszka Noskiewicza (secundo voto Zalewska).

Nie udało się (na razie) odnaleźć kolejnej siostry z nekrologu Natalii Noskiewicz z Rossmanów oraz Eugeniusza Rossmana, który najwyraźniej zmarł przed Natalią.

“Rozporządzenie woli” Jana Rossmana
Moje związki rodzinne z mamą Jana Rossmana – Heleną Eberlein

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *