KIM ONI BYLI

Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Jan Rossman pseudonim „Wacek”

Strona główna » Blog » Duma de Vajda Hunyad Aleksander » Jan Rossman pseudonim „Wacek”

Poszukując informacji o harcerstwie, aby rozbudować tą część historii o Babci Wandzie Markowskiej, natrafiłem na książkę p. Mariana Miszczuka o moim wujku Janie Rossmanie. Wiedziałem z domu, że Jan Rossman był członkiem Szarych Szeregów, jest on opisany jako „Pan Janek” w książce „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Nie tylko pojawia się na kartach tej książki, ale także był zaangażowany w jej powstanie. Z opowieści rodzinnych wynikało, że podczas okupacji prowadził szkolenia w naszym domku letniskowym w Zalesiu.

Natomiast dopiero czytając książkę p. Miszczuka, dowiedziałem się, jak wielką rolę Jan Rossman odegrał w przedwojennym i powojennym harcerstwie, a przede wszystkim w konspiracyjnym harcerstwie podczas okupacji. W tym czasie był jedną z sił napędowych procesu szkolenia i rozwoju ideowego kadr polskiego harcerstwa. Między innymi wprowadził autorski program szkolenia nazwany „Za lasem” od nazwy Zalesia Dolnego, gdzie w dużej części odbywały się zajęcia.

Jan Rossman pseudonim Wacek Wydawnictwo TOMIKO Warszawa 2009
Jan Rossman pseudonim Wacek Wydawnictwo TOMIKO Warszawa 2009

Myślę jest to ważna pozycja dla osób zajmujących się historią harcerstwa w Polsce, ale dla nieprzygotowanego czytelnika, pewnie jest bardzo trudna w odbiorze. Dlatego nie potraktowałem jej jako powieści do czytania, a bardziej jako rozprawę naukową przedstawiającą ścisłe fakty, daty, ważne osoby, ale także atmosferę i odczucia panujące w części Polskiego społeczeństwa w tamtych latach.

Niesamowita ilość drobiazgowo udokumentowanych informacji pochodzących z rozległego archiwum Jana Rossmana została wzbogacona przez informacje pochodzące od rodziny oraz przyjaciół. Szczególną rolę odegrała mieszkająca w Anglii Halina Martin (naszą kuzynką), będąca powiernicą dokumentów oraz strażnikiem archiwum. Wysyłane były do niej dokumenty i opracowania dotyczące harcerstwa, aby nie zostały zniszczone w kraju przez władzę ludową.
No i oczywiście wielką rolę odgrywa sam autor Marian Miszczuk. Współpracował on z Janem Rossmanem przy opracowaniach dotyczących harcerstwa i miał możliwość bliskiego poznania jego przeżyć oraz przemyśleń. Myślę, że wielka wiedza ogólna autora dotycząca samego harcerstwa pozwoliła stworzyć tą niewątpliwie wartościową książkę – po prostu widać, że autor wie, o czym pisze.

Ta wspomniana powyżej duża ilość opisu osób i faktów, czyni tę książkę niezwykle cenną pozycją dla genealogów poszukujących informacji o działalności swoich przodków zaangażowanych w pracę harcerską.
Książka Jan Rossman pseudonim „Wacek” została wydana stosunkowo dawno – w 2009 roku przez Wydawnictwo Tomiko.

“Rozporządzenie woli” Jana Rossmana
Moje związki rodzinne z mamą Jana Rossmana – Heleną Eberlein

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.