Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Jan Ludwik Martini – Korsykanin, żołnierz napoleoński

Strona główna » Blog » genealogia znanych osób » Jan Ludwik Martini – Korsykanin, żołnierz napoleoński

Według napisu na grobie Jan Ludwik Martini był żołnierzem napoleońskim. Nie udało mi się odnaleźć żadnego dokumentu to potwierdzającego. Jedynie w akcie zgonu zapisano, że pochodził z Ajaccio leżącego w Korsyce (czyli dokładnie w tym samym mieście co cesarz Napoleon!). Udało się jednak zdobyć nieco informacji o jego pobycie w Warszawie oraz rodzinie.

Arkadiusz Żołnierczyk umieścił zdjęcia z cmentarza Ewangelicko-Augsburskiego grobowca Jana Ludwika Martiniego i jego żony Fryderyki Juliany z domu Staecker (zapisywana także Stekert, Stekiert, Sztekert, Stökert). W podpisie zdjęć Arkadiusz (jedno z nich zamieszczam) zapytał się o potomków. Podjąłem to wyzwanie, tym bardziej że rzadko się spotyka informacje o prawdziwych żołnierzach Napoleona, którzy u nas pozostali.

Jan Ludwik Martini

Jak napisałem, niestety nie znalazłem aktu ślubu Jana Ludwika z Fryderyką Julianną. On wiele by wiele wyjaśniał. Na szczęście para ta doczekała się dzieci i można się czegoś o nich dowiedzieć. Z dziećmi też jest pewne zamieszanie — nie jestem pewien czy było ich co najmniej sześcioro czy pięciu synów.

Według aktów pierwsza urodziła się Józefa Ludwika Fryderyka. Dokładnie nastąpiło to 10 stycznia 1818 roku. Jej ojciec był wtedy nauczycielem, mieszkali przy ulicy Brzozowej numer hipoteczny 215 (czyli obecny numer policyjny 6/8). Ciekawostką jest, że świadkiem był Lupin, handlarz książkami. Jednak nie był to znany złodziej włamywacz Arsène, ale Józef (a podpisał się Giuseppe).

Jan Ludwik Martini grób na cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim
fot: Arkadiusz Żołnierczyk

Aktu urodzenia kolejnego syna Ludwika nie znalazłem. A na nagrobku wpisano, że urodził się 5 stycznia 1818 roku. Jest to zwykła pomyłka lub ojciec, niosąc dziecko do rejestracji przez 5 dni, pomylił jego płeć. Grób Ludwika znajduje się na Powązkach (kwatera 86, rząd 5, miejsce 15,16). Pochowana jest też tam jego żona Kazimiera z Kierglewiczów oraz córka Teodora po mężu Kudelska oraz syn Władysław.

O drugim synu dowiedziałem się z jego aktu zgonu. Urodził się około 1824 i zmarł w 1887 roku. Miał żonę Teresę z domu Horbowską.

Trzeci syn za to ma aż dwa dokumenty: rejestrację świecką w cyrkule IV oraz rok późniejszy akt chrztu. Józef Ludwik Fryderyk urodził się już w nowym miejscu: na Elektoralnej 749 (numer policyjny 10 – obecnie dom nie istnieje). Tym razem według obu dokumentów Józef urodził się 28 października 1825 roku. Jego ojciec tym razem był Inspektorem Latarń Rządowych, a świadkowie to Jakub Adamowski podinspektor (we wcześniejszym dokumencie Antreprenez oświecenia) Latarń Rządowych oraz Krzysztof Forster, wyrobnik. W drugim dokumencie zamiast tego drugiego pojawia się Wilhelm Beryer 25 lat, rachmistrz w Urzędzie Municypalnym miasta Warszawy.

Kolejni dwaj synowie Juliusz Alojzy (ur. 1829 rok) i Emilian Władysław (ur. 1832) też urodzili się w domu przy ulicy Elektoralnej. W aktach widać jak ich ojciec piął się po szczeblach drabiny społecznej. Jest tytułowany obywatelem (ale w taryfach nie znalazłem, aby był właścicielem domu w Warszawie), a w aktach chrztu figurują Jan Zapaśnik Urzędnik Komisariatu, Karol Kramer Rachmistrz Dyrekcji Poczt, Karol Hoffman profesor i Karol Weybelt kupiec.

Działalność na własny rachunek?

Możliwe, że wzrost prestiżu związany był z zostaniem przedsiębiorcą. Nie mam 100% pewności, że podpisany w ogłoszeniu z 1833 roku J. L. Martini jest tożsamy z naszym Korsykaninem, ale jest na to duża szansa.

Warto zaznaczyć, że zbieżność nowego zajęcia z powszechnie rozpoznawaną marka jest przypadkowa — receptura Martini powstała dopiero w 1863 w Turynie. Jednakże nie można być w 100% pewnym, że jakieś więzy rodzinne pomiędzy jednym z założycieli tej marki: Alessandro Martini a Janem Ludwikiem Martini nie występowały.

Kolejnymi i ostatnimi informacjami o Janie Ludwiku Martini są jego akt zgonu i nekrolog. Wynika, że przeżył prawie wszystkie swoje dzieci.

Jan Ludwik Martini nekrolog
Jan Ludwik Martini nekrolog, Kurjer Warszawski 27 marca 1854, Źródło: Polona

Wszystkie dzieci były chrzczone w kościele rzymskokatolickim, jednak małżeństwo spoczęło na cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim. Można podejrzewać, że Jan Ludwik Marini był rzymskim katolikiem, ale pochodząca z Prus żona ostateczną decyzję podjęła według własnego sumienia.

Tablica potomków Jan Ludwik Martini
Tablica potomków Jan Ludwik Martini wygenerowana w programie Ahnenblatt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *