Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Jak znaleźć grób na Powązkach

Strona główna » Blog » Wyszukiwarki genealogiczne » Jak znaleźć grób na Powązkach

Do grobów rodzinnych na Starych Powązkach zwykle trafiam bez problemu. Od dziecka pamiętam punkty charakterystyczne, przy których należy skręcić, aby trafić do jednych i drugich Pradziadków, a od kilkunastu lat Dziadków i Rodziców. Jednak czasami, szczególnie późnym wieczorem w Dzień Zaduszny, gdy Stare Powązki stają się absolutnie magiczne, zdarza mi się zabłądzić. Nawet w dzień trafienie do rzadziej odwiedzanego grobu może sprawiać problemy. A szczególnie przed świętami na cmentarzu można spotkać wiele osób dopytujących się jak znaleźć jakiś grób. Czyszcząc grób znajdujący się przy skrzyżowaniu alejek, w zasadzie ciągle słyszy się rozpaczliwe rozmowy czy kłótnie jak gdzieś trafić.

Jeżeli chcemy odwiedzić jakiś grób na Starych Powązkach, odnalezienie grobu w wyszukiwarce zarządzanej przez Urząd Miasta st. Warszawy jest połową sukcesu. Cmentarz ten jest bowiem gigantyczną nekropolią, która kilkakrotnie się rozrastała. Równe alejki biegnące przez cały cmentarz przecinające się pod kątem prostym mogą zwieść pozornym porządkiem. W kwestii numeracji kwater bowiem panuje potworny chaos. Numery się powtarzają (powtórzone są oznaczane literami lub opisane hasłem „wprost”), numeracja raz biegnie w jednym kierunku, a po chwili w innym, część kwater oznaczonych jest literami (wielką lub małą).

Jak znaleźć grób na Powązkach. Plan cmentarza Powązkowskiego
Plan cmentarza Powązkowskiego. Źródło: Polona

Może nie byłoby większego problemu, gdyby wyszukiwarka była wygodna w użyciu na smartfonie. Jednak mapa świetnie sprawująca się na dużym ekranie komputera, na cmentarzu staje się wyzwaniem, szczególnie przy brzydkiej pogodzie, o którą nietrudno w listopadzie. Dlatego wybierając się na Powązki, warto zabrać ze sobą plan pokazujący lokalizacje poszczególnych kwater (jest ich około 400).

Numer kwatery nie wystarcza, aby znaleźć grób na Starych Powązkach.

Numery kwater na Starych Powązkach są wypisane na słupkach znajdujących się w ich narożnikach (północno-wschodnich), dlatego część osób myśli, że są to numery alejek. Kwatera to zwykle prostokąt podzielony na 6 rzędów (liczonych od słupka) w kierunku zachodnim. Każdy z rzędów może zawierać do 30 grobów o numeracji biegnącej na południe. Tak więc kwatera na Starych Powązkach to niemal 200 grobów. Oczywiście są też kwatery o nieregularnych kształtach. Większość z nich znajduje się na obrzeżach Cmentarza oraz przy kolumbarium nazywanym zwyczajowo Katakumbami.

Jak znaleźć grób na Powązkach Słupek z numerem kwatery
Po lewej stronie widoczny słupek z numerem kwatery Źródło: archiwum Autora

Jeżeli grób nie znajduje się przy alei, to warto wydrukować sobie też plan samej kwatery.

Wejście na cmentarz Powązkowski w dni powszednie jest możliwy tylko przez bramy II (św. Honoraty) i IV od strony ulicy Powązkowskiej. Przed Świętem Zmarłych otwierane są dodatkowo bramy I (Brama Pięciu Poległych), Brama V (od ul. Tatarskiej), Bramy VI i VII (od ul. Ostroroga) oraz furta od Spokojnej.

Wyszukiwarka grobów na Starych Powązkach nie jest idealna. Nie wszystkie inskrypcje odczytano oraz baza nie jest uzupełniana od indeksacji w około 2002 roku. Nie wiem, jak znaleźć zmarłego po tym roku. Idealna też nie jest monumentalna praca Stanisława Szenica. Zawarte tam biogramy nie zawsze są w 100% poprawne. W bibliotekach cyfrowych i tradycyjnych dostępnych jest wiele publikacji na temat Cmentarza Powązkowskiego. Na przykład w Polonie 3 tomy wydawane w latach 1855 -1856 książki Kazimierza Wójcickiego Cmentarz Powązkowski pod Warszawą (więcej o tej książce napisałem przy okazji cmentarza bródnowskiego).

Aplikacja mobilna Stare Powązki

Na Google Play i App Store dostępna jest bezpłatna aplikacja mobilna Stare Powązki. Zostały w niej powiązane dane z przedstawionej powyżej wyszukiwarki kwater z serwisem Google Maps. Aplikacja mobilna powinna być dużym ułatwieniem dla wielu osób.

Niedawno na Powązki musiałem wejść inną bramą niż zwykle i nie mogłem iść na pamięć. Wypróbowałem więc, jak aplikacja prowadzi. Nie jest idealna, strasznie kręci przy trasie na skos w stosunku do alejek, ale bezbłędnie nakierowała na miejsce. Serwis dla desktopów www.ipowazki.pl został zamknięty, a domena kupiona przez kogoś innego i postawiono na niej zaplecze SEO.

O innych wyszukiwarkach grobów jak Grobonet napisałem artykuł dawno temu, ale duża jego część jest nadal aktualna.

Powązki na tle innych cmentarzy

Cmentarz Powązkowski nie jest największym cmentarzem w Polsce, a nawet w Warszawie. Największy w Polsce jest Cmentarz w Szczecinie o powierzchni 173 hektarów, a drugi Cmentarz Komunalny Północny w Warszawie (143 hektarów). Powązki z powierzchnią 43 ha lokują się w drugiej piątce razem z trochę mniejszym i równie ważnym Cmentarzem Rakowickim w Krakowie. Podobną powierzchnię ma też trzecia nekropolia narodowa Cmentarz Łyczakowski, a Cmentarz Na Rossie ma zaledwie 10 hektarów.

Najstarszym obecnie istniejącym cmentarzem na terenie dzisiejszej Warszawy jest od dawna nieczynny cmentarz kamionkowski.

Największym cmentarzem w Europie jest Ohlsdorf w Hamburgu, który zajmuje powierzchnię 391 ha i znajduje się na nim około 256 tysięcy grobów, czyli jest około 3 razy większy od Cmentarza Powązkowskiego pod względem liczby grobów (70 tysięcy), a niemal 10 razy większy pod względem powierzchni.

Największym na świecie pod względem powierzchni cmentarzem jest amerykański Cmentarz Narodowy w Calverton (Calverton National Cemetery). Zajmuje powierzchnię 423 ha, ale znajduje się tam „tylko” 275 tysięcy grobów.

4 odpowiedzi na „Jak znaleźć grób na Powązkach”

 1. marek duszkiewicz

  Czy mozna znajdywac groby na Powazkach online w/g nazwisk? A jesli tak to gdzie?

  1. Maciej Markowski

   Odpowiedź znajduje się w drugim akapicie artykułu. Podany jest link do wyszukiwarki osób zmarłych na Powązkach.

   1. Marek Duszkiewicz

    Ludzie to nie dziala. Wszedzie tylko porady i zachety a dzialajacego linka BRAK. Dlaczego nie mozna zrobic wyszukiwarki takiej jak na cmentarzu Rakowickim w Krakowie?

    1. Dziękuję za sugestie. Dodałem linki do App Store i Google Play.
     Natomiast nie widzę żadnej przewagi wyszukiwarki używanej na cmentarzu Rakowickim.
     W stosunku do wyszukiwarki cmentarza na Powązkach UM Warszawy nie dość, że jest znacznie mniej informacji, a wskazuje też tylko kwaterę, a nie pojedyncze pole grobowe. Ponadto nie pozuje wszystkich pochowanych.
     Wyszukiwarki cmentarza Rakowickiego z aplikacją na smartfony nie ma co porównywać, bo nie służy do pokazywania trasy na bieżąco.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *