Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Indeksy akt metrykalnych – Ołtuszewscy

Strona główna » Blog » Ołtuszewska Feliksa » Indeksy akt metrykalnych – Ołtuszewscy

Indeksy akt metrykalnych OłuszewscyIndeksy akt metrykalnych zawierające informacje o moich przodkach Ołtuszewskich są jakieś pechowe. Zaczęło się już od poszukiwania aktu ślubu Feliksy z Walentym Wyrzykiem. Indeksujący akta metrykalne odczytał nazwiska Wyszyk i Ołtarzewska. Ślub odbył się w Węgrowie (1850), więc w miejscowości co do której nie miałem podejrzeń, że mogą się oni znaleźć. Dalej szukając Ołtuszewskich ciągle się natykałem na Ołtusków z Miedznej (którzy zmienili nazwisko na Ołtuszewskich na początki XIX wieku), ale na swoich nie mogłem natrafić.

W końcu w SzukajwArchiwach pojawiła się parafia Oleksin (wieś Bojmie), w której według aktu ślubu jakoby miała się urodzić Feliksa. Niestety, przejrzenie jej w szerokim zakresie – od 1819-1834 (według aktu ślubu Feliksa miał się urodzić w 1827 roku) nie dało pozytywnego rezultatu. Jedynym pocieszeniem było to, że udało się natrafić na akty urodzenia dzieci Jana Pszczółkowskiego przydatne dla kilku osób.

fragment aktu urodzenia z 1820 roku
Zapis nazwiska Ołtuszewski w akcie urodzenia z 1820 roku

Kolejnym impulsem było odnalezienie w Genetece aktu ślubu Julianny Ewy Ołtuszewskiej z Franciszkiem Iwińskim z 1820 roku – tym razem indeksacja była perfekcyjna, tym bardziej że razem akt małżeństwa zindeksowano z nazwiskami rodziców Józefem i Ludwiką z Majewskich.

Skan podpisu Józefa Ołtuszewskiego na akcie urodzenia z 1820 roku
Podpis Józefa Ołtuszewskiego na akcie urodzenia z 1820 roku

Ślub się odbył w parafii Żbików w 1841 roku (prawie 10 lat przed ślubem moich przodków). Dzięki temu aktowi poznałem miejsce urodzenia Julianny Ewy – dobrze mi znana, dawno zindeksowana parafia Kołbiel. Indeksy akt metrykalnych Geneteki zawierały taki akt urodzenia, tylko, że nazwisko odczytano odczytana jako Ottuszewska! Przy okazji, w parafii Kołbiel również rodzi się 5 rodzeństwa Walentego Wyrzyka. Czyżby tu się poznali jak byli dziećmi?

W momencie ślubu Julianny Ewy rodzice: Józef i Ludwika z Majewskich zamieszkują we wsi Stok w parafii Pruszyńskiej. Ponieważ w roku urodzenia Julianny (1820) Józef miał 31 lata, to w 1841 już 52. Miałem nadzieję, że choć tam byli przez dłuższą chwilę. Sprawdziłem więc zgony od 1850 do 1864 roku. Znów nic nie znalazłem.

Wariacje odczytania nazwiska

Mając tyle przykładów złego rozczytania z akt metrykalnych nazwiska Ołtuszewski, zawziąłem się i zacząłem sprawdzać, jak jeszcze mogło zostać odczytane przez indeksujących (patrząc na załączone powyżej skany trudno mieć do nich pretensję). Sprawdziłem więc Ołtaszewskich. Okazało się, że jest kolejne rodzeństwo Feliksy: Aniela Zofia urodzona w 1830 i Antoni Jakub urodzony 1826. Oboje w księgach parafii Mińsk Mazowiecki. Kolejny pomysł to poszukanie po nazwisku Ouszewski. I znów trafienie: dwa indeksy aktów urodzenia w Mińsku – znów dane rodziców się zgadzają! Marianna Zuzanna urodzona w 1824 roku oraz Jan Nepomucen urodzony w 1828 roku.

Niestety, w Szukajwarchiwach nie ma jeszcze zdjęć z parafii w Mińsku Mazowieckim, ale na ten rok zapowiada jest jeszcze jedna aktualizacja zasobów SzWA. Może więc pojawią się oczekiwane zdjęcia akt metrykalnych z Archiwum Państwowego w Siedlcach: Mińsk, Starawieś, Korytnica. Najwięcej liczę na znalezienie wśród zdjęć z parafii Starawieś aktów zgonu Józefa i Ludwiki z Majewskich Ołtuszewskich. Jeżeli ich tam nie ma pozostaje mi wstrzymać się z poszukiwaniem tych przodków do zamieszczenia odpowiednich indeksów akt metrykalnych w Genetece .

indeksy akt w Genetece

1820 rodzi się Julianna w par, Kołbiel, Wola Sufczyńska
1824 Maria Zuzanna par. Mińsk Mazowiecki, Ruda
1826 Antoni Jakub par. Mińsk Mazowiecki, Ruda
1827? Feliksa par. Oleksin, Bojmie
1828 Jan Nipomucen par. Mińsk Mazowiecki, Ruda
1830 Aniela Zofia par. Mińsk Mazowiecki, Ruda
1832 Franciszek Ksawery par. Jakubów pow. Mińsk Mazowiecki, Łaziska (w akcie zgonu podano wieś Turna par. Węgrów)
1840 ślub Julianny w par. Żbików, jej rodzice mieszkają we wsi Stok par. Pruszyn
1850 ślub Feliksy par. Węgrów, jej rodzice mieszkają we wsi Ludwinów par. Starawieś (gmina Liw).

< –Poprzedni wpis dotyczący Geneteki
Następny wpis o jak szukać w Genetece –>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *