Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Historia rodziny Geberów w pigułce radiowej

Strona główna » Blog » Geber Charles » Historia rodziny Geberów w pigułce radiowej

Fabryka Geberów - historia rodziny GeberówMiałem niezwykła przyjemność wystąpić w audycji Piotra Szymona Łosia Rody i Rodziny Mazowsza wyemitowanej przez Radio Dla Ciebie. Od razu przyznam się, że audycji nie wysłuchałem. Nawet się przełamałem, aby wysłuchać początek, bo jestem bardzo ciekaw co zostało wybrane z prawie 3 godzinnej rozmowy. Ale porównałem, łagodny i ciepły głos Piotra ze swoim i … przerwałem słuchanie. To jednak trzeba mieć takie coś, aby dobrze brzmieć.

Po zaproszeniu do audycji długo się zastanawiałem jak skonstruować swoje wystąpienie. Zdecydowałem się opowieść podzielić na dwie historie: stronę Mamy i Taty. Linią przewodnią opowieści o rodzinie od strony Mamy miała być historia rodziny Geberów. Niestety, w ten sposób umknęła mi rodzina dziadka Adama Smolińskiego, więc na przykład Brüchowie, Hoffmannowie, nie mówiąc o już o Smolińskich. Może w audycji zmieścił się wtręt o rodzinie Miszke (Mischke). A w końcu, mimo naprowadzania Piotra, i tak nie wystarczyło czasu na wszystkich Geberów – nawet nie wspomniałem o obu Karolach i Henryku – ostatnim męskim przedstawicielu Geberów zarządzającym „fabryką”.

Historia rodziny Geberów

Przygotowując się do audycji zebrałem w jedna całość znajdujące się na blogu adekwatne wpisy o Geberach i wyszła mi całkiem spora liczba kartek. Pomyślałem sobie z dumą, no to chyba jestem gotowy do opracowywania książki „Historia rodziny Geberów”. Ale, jak bezpośrednio po audycji odezwało się do mnie parę osób, to uświadomiłem sobie, że opowiadając o Geberach nie mogę pominąć na przykład Baumów dzięki którym na przykład jestem skoligacony z Kotarbińskimi (pierwsza żona Tadeusza Kotarbińskiego była z domu Baum) czy Gugulskimi (równiez żona Ireneusza Gugulskiego była z domu Baum), tak mało wiem Meyach i ich potomkach i wielu, wielu innych. Więc cały plan, aby w wakacje powstało większe opracowanie się zawalił. Nie wiem kiedy nastąpi ten moment, że będzie można powiedzieć: Skończyłem! Najpierw muszę opracować rodziny wszystkich kuzynów aby publikacja mogła nosić taki dumny tytuł. Liczę również na informacje i zdjęcia od nowo poznanych członków rodziny.

Nagranie historii rodziny od strony mojej Mamy znajduje się tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *