Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Henryk Karol Czarnecki – było ich dwu?

Strona główna » Blog » Geber Jean » Henryk Karol Czarnecki – było ich dwu?

W Polsce osiedliło się dwóch braci Geber: mój przodek – Charles oraz jego starszy brat Jean o którym też już wspominałem wcześniej. Z rodziną Jana mi się poszczęściło – w Genetece są zindeksowane akta ślubów, a także zdjęcia tych akt. Tak więc Jan ożenił się z Franciszką Piskorską z 1858 roku, a ojciec panny młodej był z pokrewnej branży – był tkaczem tak samo jak i świadkowie – Józef Worowski i Gotlib John byli fabrykantami tkanin.

Henryk Karol Czarnecki
Henryk Karol Czarnecki za „Teatr Polski na Śląsku” Marian Sobański
Natomiast Jean córki powydawał za mąż za młodzieńców z zupełnie innych profesji. Najstarsza córka – Józefa – weszła do rodziny artystycznej Czarneckich: jej mąż Henryk Aleksander Czarnecki był synem znanego warszawskiego rzeźbiarza Jakuba Czarneckiego i Heleny z Prokopowiczów.
Jakub urodził się około 1819 roku w Kunowie znanym z kamieniarstwa co najmniej od 1430 roku. Jest on wymieniony w książce „Rzeźbiarze Warszawscy XIX wieku” Marii Kwiatkowskiej, PWN 1995. Znalazłem również informację, że startował w konkursie do realizacji nagrobka Józefa Elsnera. 22 listopada 1855 roku zawarł drugie małżeństwo (był wdowcem) z Heleną z Prokopowiczów z którego 15 lipca 1857 roku urodził się Henryk Aleksander. Niedługo cieszył się synem Jakub – zmarł 2 listopada 1858 roku. Matce samotnie udało się wychować syna i wyuczyć go na kucharza.
Tak więc kucharz Henryk Aleksander Czarnecki poślubił Józefę Geber w 1878 roku (znów akt w Genetece). W ciągu roku dorobili się syna Henryka Karola (Geneteka, akt urodzenia z parafii Św. Barbary, Warszawa, 1879 nr. 320), a następnie Emila, urodzonego w 1882 roku (Geneteka).
Na tym niestety dobra passa w Genetece się skończyła. Za to udało się odnaleźć biogram Henryka Karola Czarneckiego na stronach Przewodnika po Zagłębiu Dąbrowskim. Mimo występowania dwu imion, pochodzeniu z Warszawy pewien niepokój budzi data urodzin – 1880 czyli o rok później niż w akcie urodzenia.

Henryk Karol Czarnecki „I”

Niezależnie czy to jest moja rodzina czy też inna osoba, postać ta jest warta wspomnienia. Dogłębnie przekonałem się o tym, po lekturze fragmentów książki Mariana Sobańskiego „Teatr Polski na Śląsku 1922-1939″, które otrzymałem od kolegi genealoga. W książce jest szeroko opisana jego patriotyczna postawa w okresie plebiscytowym, gdy brał udział w zdobywaniu funduszy na akcję plebiscytową organizował przedstawienia dla Komitetu Plebiscytowego szkoląc śląskich działaczy. Dzięki niemu co kilkanaście grup działaczy plebiscytowych mogło się zapoznać z ważnymi dziełami teatralnymi. Stworzył też 75 osobowy zespół do występów w katowickim Teatrze Miejskim aby krzewić polską kulturę. W sumie przygotował niemal 100 przedstawień w różnych miejscowościach objętych plebiscytem. Henryk Karol Czarnecki przebywał na Śląsku do 1925 roku – po okresie plebiscytów szczególnie istotny jest sezon teatralny 1924/1925 gdy zjednoczone pod dyrekcją Czarneckiego teatry Sosnowca i Katowic dały imponująca liczbę ponad 500 przedstawień. Okres ten w historii śląskich teatrów nawet nazywa się 'operetkowym sezonem Czarneckiego”. Po tym apogeum działalności, według biogramu ze wspomnianego przewodnika, Czarnecki wyjeżdża do Częstochowy, gdzie w 1925 roku umiera. Odnalazłem nawet w sieci grób Henryka Czarneckiego w Częstochowie, ale niestety dokumentacja w grobonecie jest zbyt uboga aby stwierdzić czy to jest grób właśnie tej osoby.

Henryk Karol Czarnecki „II”

Ale też odnalazłem drugiego Henryka Karola Czarneckiego. Tym razem nie w wyszukiwarce grobów na genealogicznie.pl, a w wyszukiwarce grobów przygotowanej przez Urząd Miasta Warszawy. Znalazłem grób Henryka Karola Czarneckiego znacznie bardziej pasującego do mojego kuzyna. Po pierwsze rok urodzenia jest prawidłowy tj. 1879, po drugie pochowany jest tam również Henryk Aleksander Czarnecki (czyli te same imiona jak jego ojca). Ten Henryk Czarnecki żył znacznie dłużej, bo do roku 1947.

Potomkowie Henryka Karola Czarneckiego „II”

W grobie znajdują się jeszcze doczesne szczątki dwu osób, zapewne syna: Tadeusza Henryka Czarneckiego (1908 – 1978) i jego żony Czesławy Czarneckiej z domu Rajchel (1910 – 1978). Niestety, nie udało mi się dotrzeć do aktów tych osób. Natomiast dzięki serwisowi gromadzącemu nekrologi zdobyłem informację o Tadeuszu Henryku Czarneckim. Z nekrologu wyczytałem, że zmarł w Chicago (gdzie spędził większość życia i pracował jako inżynier w Chrysler Corp.) i miał siostrę Henrykę Bielińską.

Jak widać poszukiwania genealogiczne w okresie objętym ochroną dokumentów w archiwach są dość trudne. Wcześniej – parę klików i wszystko wynika z indeksów w Genetece. A później tylko nekrologi mogą pomóc.

< — Wcześniejszy wpis o rodzinie Geber
Następny wpis o Henryku Karolu Czarneckim –>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *