Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Halina Martinowa – postać legenda

Strona główna » Blog » Moja genealogia » Halina Martinowa – postać legenda

Wspomnienia Haliny Martinowej – mojej kuzynki, córki Aleksandra Duma de Vajda Hunyad – brata mojej prababci Eugenii Zaruskiej zostały wydane w postaci dwu tomów. Redaktorem książki był autor książki o Janie Rossmanie Pan Marian Miszczuk.

Halina Martin Nic się nie dzieje bez przyczyny Warszawa 2008, Wydawnictwo TOMIKO

Dwa dni zajęło nam pochłonięcie tych dwu książek. Nam, bo czytaliśmy z żoną, obydwoje z wypiekami na twarzy. We wspomnieniach składających się z krótkich, kilkustronicowych opowiadań, relacji dla Radia Wolna Europa, artykułów do prasy emigracyjnej oraz osobistych notatek przede wszystkim zostały opisane czasy okupacji hitlerowskiej spędzone pod Warszawą oraz okres Powstania Warszawskiego. Czytając tą książkę po raz kolejny uświadamialiśmy sobie, jak odmienne to były czasy, gdy bycie po prostu przyzwoitym człowiekiem wymagało bohaterstwa. Halina Martinowa szła dalej, była nie tylko przyzwoitym człowiekiem, ale także niezwykle energiczną, pełną poświęcenia i szaleńczej odwagi kobietą. Niezwykłą kobietę.

Grób Aleksandra Duma de Vajda Hunyad juniora w Monachium

Niestety (dla mnie) w wielkim skrócie Halina Martinowa opisała okres dzieciństwa i wczesnej młodości. Jeszcze mniej jest o rodzinie naturalnego ojca, czyli mojej. Aleksander Duma de Vajda Hunyad (brat mojej prababki) niestety źle się zapisał w pamięci autorki, co było dla mnie sporym zaskoczeniem, ponieważ moja mama go uwielbiała, a na pewno był w jej wspomnieniach wspaniałym wujkiem. Był w domu pokazywany jako przykład Walenrodyzmu – na rozkaz AK zapisał się na Reichlistę (jako Węgier), przez co musiał uciekać wraz z Niemcami przed Rosjanami. Podwójnej zbrodni (bycia AK-owcem i Niemcem) UB by na pewno nie przepuściło. Umarł w 1964 roku na wygnaniu w Monachium.

Lidia Starkmeth I° v. Duma, II° v. Przedpełska z córką

Po rozwodzie z Aleksandrem matka Haliny, Lidia wyszła za mąż za Wiktora Przedpełskiego. To małżeństwo okazało się trwałe, a Wiktor Przedpełski był dla Haliny bardzo ważną postacią. Na zdjęciu Halina Duma de Vajda Hunyad z Mamą Lidią z domu Starkmeth

Halina Martinowa – postać legenda

Jednakże, mimo skromnej ilości informacji, pojawił się nowy fakt oraz legenda, którą trudno będzie sprawdzić. Po pierwsze, po wybuchu wojny, Jako obywatel wrogiego mocarstwa Austro-Węgier Aleksander trafił na Pawiak, a następnie w 1914 roku został zesłany wraz z rodziną do Saratowa nad Wołgą. Wrócili do Warszawy w maju 1918 roku. Z innych źródeł wiadomo, że na wycieczce z tym samym biurem podróży był także jego brat Alfred.
Natomiast legenda herbowa dotycząca Vajda Hunyad (jak pisano w Polsce i USA) czy Vajdahunyadi (jak na Węgrzech) mówi, że przodek otrzymał ten tytuł za uratowanie wojewody Hunyadiego w bitwie pod Warną w 1444 roku. Ile jest w tym prawdy, nie wiem i nie wiem czy kiedykolwiek uda mi się ustalić.

5 odpowiedzi na „Halina Martinowa – postać legenda”

 1. Gavin jan Martin-Holloway

  Hallo

  Can someone please contact me and give me some imformation on my family history,my mother never spoke about Poland (Barbra Lydia Martin born 1939) and Halina just told me war storys as a child.

  I am the grandson of Halina Lidia de Vajda Hunyad, after her husband Martin and Victor Martin

  also any imformation about what has happened to Przedpełskich family villa

  Sincerly Gavin Martin-Holloway

  1. Maciej Markowski

   Dear Gavin,
   It is great to hear you!
   I have send an email to you, but shortly:
   First at all, we are cousins – Sandor (Alexander) Duma de Vajda Hunyad Senior, for both of us, is great grandfather.
   Second, I was dreaming to find your part of family – the contact was lost 2 generations ago.
   So far, I am do not know genealogy of Przedpełski and Martin families, but I will try to do it for you.
   Best regards
   Maciej Markowski
   Grandson of Eugenia Zaruska born Duma de Vajda Hunyad

   1. Zofia Koter

    Szanowny Panie, cioteczną siostrzenicą Haliny Martin. Moja Babcia z domu Starkmeth była siostrą Lidii. Gavina spotkałam na pogrzebie Ciotki. Myślę że po gorączce świątecznej miło by było spotkać się i wymienić różne informacje . Pozdrawiam Zofia Koter

    1. genealogia

     Wysłałem maila

    2. Michal Dodek

     Pani Zofio…wyglada ze miala Pani kontakt z Gavinem pare lat temu. On sie domnie ostatnio odezwal jakoze zalozyl swoje drzewo na My Heritage – https://www.myheritage.com/site-family-tree-686448721/martin-holloway-family-site. Moje jest tam juz od paru lat, tyle ze Pani tam jeszcze niema z braku informacji. https://www.myheritage.com/site-family-tree-509336951/dodek?familyTreeID=29 Chetnie uzupelnie jezeli mi Pani podesle swoje dane. Przy okazji….czy mam Pani kontakt z dziecmi Kaji, bo moj urwal sie po smierci Haliny. Pozdrawiam cieplo,
     Michal Dodek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *