Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

GROBONET i inne wyszukiwarki osób pochowanych

Strona główna » Blog » Jak szukać przodków » GROBONET i inne wyszukiwarki osób pochowanych

Od jednego z moich kuzynów usłyszałem kiedyś, że informacje zapisane w kamieniu przetrwają dłużej niż na papierze. Miał on na myśli informacje wykute na grobowcach, które potrafiły przetrwać tysiące lat. Niestety, z naszymi cmentarzami nie zawsze tak jest. Nawet te, które znajdują się w obecnych granicach Polski, są dewastowane, a nagrobki znikają. Na szczęście coraz więcej cmentarzy jest zewidencjonowanych i jest możliwość obejrzenia ich w Internecie. Największe systemy ewidencji posiadające wyszukiwarki osób pochowanych umożliwiające dostęp przez Internet to Grobonet i Webcmentarz.

Grobonet - wyszukiwarka osób pochowanych
Grób Zaruskich na Warszawskich Powązkach

Duże miasta jak Warszawa, Kraków, Gdańsk, Poznań, czy Łódź (Cmentarze komunalne w Łodzi, Cmentarze Ewangelicko-Augsburskie w Łodzi) starają się mieć wyszukiwarki zbiorcze. Niektórym to wychodzi lepiej innym gorzej. Warszawie to chyba wychodzi najgorzej — Cmentarz Ewangelicko-Augsburski, mimo że inwentaryzacja osób pochowanych znajduje się częściowo na stronie Urzędu Miasta Warszawy, lepiej jest sprawdzać w systemie Grobonet. Informacje o cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym są dostępne tylko w systemie Grobonet, podobnie cmentarz Bródnowski. Z kolei na cmentarzach Południowym (w Antoninowie), Północnym i Powązkach Wojskowych (d. Cmentarzu Komunalnym Powązki) będących pod Zarządem Cmentarzy Komunalnych obowiązuje własna wyszukiwarka osób pochowanych. Natomiast zarządzana bezpośrednio przez Urząd Miasta St. Warszawa wyszukiwarka osób pochowanych (mapa) obejmuje oprócz Cmentarza Wojskowego na Powązkach, „tylko” Stare Powązki. Słowo tylko zostało wzięte w cudzysłów, bo pod względem liczby osób pochowanych kilku czy kilkudziesięciokrotnie przewyższa większość cmentarzy. Poza tym cmentarze warszawskie to nie tylko Powązki i cmentarz bródnowski.

Jeżeli chcemy odwiedzić grób na Starych Powązkach, to odnalezienie grobu w wyszukiwarce to połowa sukcesu. Znalezienie go na cmentarzu może być wyzwaniem. Dlatego napisałem artykuł jak znaleźć grób na Powązkach.

Grobonet i inni

Grobonet (marka firmy Artlook Gallery S.C.) to najlepiej znana wyszukiwarka osób pochowanych. Jest to widoczna dla nas część najpopularniejszego systemu do inwentaryzacji cmentarzy — działa on w ponad 300 miastach i gminach na terenie całego kraju. Niestety, nie wszystkie z tych 300 instalacji pozwalają obejrzeć cmentarz przez Internet. Ale, Grobonet pomógł mi między rozwikłać zagadkę losów potomstwa mojego 3 x Pradziadka Józefa Hoffmanna (nigdy bym nie pojechał do Bobowej) oraz dał punkt zaczepienia przy poszukiwaniu Henryka Karola Czarneckiego
Zaskakująco dużą liczbę wpisów ma web-cmentarz — ponad 10 milionów, co wydaje mi się nieprawdopodobne. Niestety nigdy nie znalazłem tam żadnej z poszukiwanych osób.
Przy tej liczbie realizacji dość blado wypada lista firmy geocmentarz, Systkom czy e-cmentarze. Niektóre cmentarze zostały zinwentaryzowane przez lokalne firmy mające pojedyncze realizacje, dlatego, jeżeli poszukujemy osoby zmarłej w danej okolicy, zawsze warto wpisać w Google nazwę parafii i słowo cmentarz.

Warto zauważyć jeszcze wyszukiwarki grobów mogiły.pl oraz cmentarnik.net

Niezależne wyszukiwarki osób pochowanych

Zarządy cmentarzy za wyszukanie osoby pochowanej nie oczekują zapłaty — i tak muszą wykonać inwentaryzację cmentarza i trzymać dane ze względu na przepisy prawa (inna sprawa czy zechcą się podzielić z nami informacjami). Natomiast osoby prywatne muszą za coś utrzymać serwis. Dlatego, zwykle musimy im jakoś zapłacić brzęczącą moneta lub w inny sposób, chociażby podając swój email, aby otrzymywać biuletyn z informacjami.

Ze względu na pokrywający się obszar poszukiwań, najważniejsza dla mnie jest wyszukiwarka osób pochowanych znajdująca się na portalu genealogiczne.pl. Znajduje się tam ponad 57 tys. nazwisk. Ponadto znajdująca się tam wyszukiwarka osób pochowanych przeszukuje za jednym zamachem indeksy ze wszystkich cmentarzy (nie tak jak Grobonet). Dzięki tej stronie odnalazłem między innymi grób Wincenty Pietnickiej – mojej 3 x Prababki (od niedawna dostępna jest też wyszukiwarka Cmentarza Janowskiego we Lwowie, gdzie znajduje się ten grób). Zdarza się mieć szczęście i część z tych zdjęć można znaleźć w darmowych (płaci się np. jedynie swoimi danymi osobowymi) wyszukiwarkach.

Mimo że Cmentarz Powązkowski został w całości zinwentaryzowany, nie wszystkie dane grobów są dostępne w Internecie. Czasami może tu pomóc strona Nekrologi Warszawskie – Baza Nekrologów. Jak sama nazwa wskazuje, oferuje ona przede wszystkim nekrologi, które pojawiły się w prasie warszawskiej po II wojnie światowej, ale też część osób występująca na liście została spisana z nagrobków na Warszawskich Powązkach.

Zupełnie poza kategoriami jest nieuaktualniana od kilku lat strona i chyba już nie istniejąca Cmentarium. Ma ona inny charakter i trudno powiedzieć, że jest to wyszukiwarka osób pochowanych sensu stricto. Zawiera za to ogromny ładunek wiedzy o różnych cmentarzach zebrany z wielu miejsc i stanowi wielką pomoc w określeniu czego po danym cmentarzu można się spodziewać. Co prawda po lekturze informacji na temat cmentarza przy parafii św. Katarzyny na Służewcu pojechałem tam zbyt optymistycznie nastawiony na poszukiwania grobu Franciszki Lipczyńskiej po mężu Wyrzyk. Ale dzięki autorce portalu dowiedziałem się, gdzie znajdował się grób mojego 2 x Pradziadka Charlesa Gebera.

Wyszukiwarka grobów na Litwie link.

Od razu się zastrzegam, że nie są tu wymienione wszystkie możliwości wyszukania grobów, bo nie to jest moim celem. Ja piszę o swoich doświadczeniach w poszukiwaniu mojej rodziny.

Największą na świecie wyszukiwarka grobów jest podobno Find A Grave, część Ancestry. Tworzona jest przez wolontariuszy działających na całym świecie, także można znaleźć informacje o osobach pochowanych w Polsce. Drugą globalną wyszukiwarką jest Billion Graves. Podobnie jak w przypadku Find A Grave tworzona jest przez wolontariuszy.

8 odpowiedzi na „GROBONET i inne wyszukiwarki osób pochowanych”

  1. MichMich

    Myślę, że można by tu jeszcze dorzucić trzy typowe wyszukiwarki grobów:
    https://mogily.pl/start/
    https://www.cmentarnik.net
    https://webcmentarz.pl/inwentaryzacja.html

    1. Maciej A. Markowski

      Są już od dawna :D.

  2. polmbier

    zdjęcie mogiły Zaruskich na Powązkach – spróbujcie poszukać wg. nazwiska „Zaruski” w wyszukiwarce powązkowskiej! ;-D

    1. genealogia

      W wyszukiwarce Starych Powązek pokazują się dwa groby.
      Jeden to jest ten, w którym i ja spocznę.
      Drugi został opisany przy okazji mało znanej rodziny Marii Skłodowskiej-Curie.

  3. Magda A.

    Szukam dla znajomych informacji o ich Rodzinie .Mam dwa nazwiska Korona i Chalaczkiewicz.Moze ktos cos slyszal..Dziekuje za kazda wiadomosc.

  4. Magda A.

    Ja duzo korzystam z Mogily.pl i dodaje moja Parafie albo „cala Polska”.a

  5. Cmentarze cała Polska

    To ja dodam jeszcze swój serwis, chociaż niekoniecznie można go nazwać wyszukiwarką. Jest to raczej baza zdjęć nagrobków z cmentarzy: obecnie ok. 105 tysięcy zdjęć.
    https://www.facebook.com/polskiecmentarze – tu jest FB
    http://www.cmentarze.piotrjuszczyk.pl – tu są zdjęcia
    https://mapa.cmentarze.piotrjuszczyk.pl/ – mapa
    Celem nie jest inwentaryzacja ale ochrona małego dziedzictwa narodowego poprzez wykonanie zdjęć.

    1. Kim Oni byli

      Chciałem napisać o tych zdjęciach, ale wyszły mi poza ramy wpisu. Dziękuję za komentarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *