Gimnazjum Św. KatarzynyWyprawa do Warszawy zakończyła się połowicznym sukcesem. Rzeczywiście autorką artykułu o Gimnazjum Św. Katarzyny w Petersburgu jest Wanda Markowska Z Polkowskich – czyli moja babcia. Ale w bibliotece nie skanuje się książek przedwojennych na co nie byłem przygotowany. Zrobiłem więc trochę zdjęć telefonem i niestety nie są one najlepszej jakości. Będę musiał się wybrać po raz drugi z lepszym aparatem. Jedyna nadające się zdjęcie okładki umieściłem obok na której znajduje się rysunek kościoła Św. Katarzyny.
Artykuł babci pod tytułem „Zarys dziejów Gimnazjum Żeńskiego” powstał na bazie jej referatu wygłoszonego na zjeździe wychowanek i wychowanków zakładów Św. Katarzyny bodajże w 1927 roku. Niestety, w swoim tekście nie wspomina koleżanek, a skupia się na historii i nauczycielach.
Podobnie jest z tematyką artykułów innych autorek dotyczących szkół żeńskich: z Houwaltów Heleny Ptaszyckiej, Heleny Gintowtówny i z Krassowskich Wandy Chmielewskiej. Mogę tylko przypuszczać, że i one były wychowankami tej szkoły.
Drobnym sukcesem jest odnalezienie informacji o Wyższych Kursach Polskich odbywających się w Petersburgu – okazuje się, w latach 1916-1918 odbywały się właśnie na terenie Gimnazjum Św. Katarzyny w Petersbugu – były jakby naturalną kontynuacją gimnazjum. Zachowały się poświadczenia wydane babci z zakończenia z oceną celującą następujących kursów organizowanych przez Polskie Towarzystwo miłośników historii i literatury w Petrogradzie:
dr. Stanisław Kozicki „Kwestia agrarna w Polsce w XIX w” 2/15 maja 1917 r
Bohdan Wasiutyński „Historia polityczna zaboru pruskiego” 2/15 maja 1917 r.
Jerzy Fiedorowicz „Zarys historii prawa polskiego” 25 maja 1917 r.
Piotr Bańkowski „Historia literatury polskiej w pierwszej połowie XIX w.” 25 maja 1917 r.
Jan Ptaszycki „Historia literatury polskiej część I wieki średnie i wiek złoty” 29 maja 1917 r.
Bohdan Wasiutyński „Szły ekonomiczne Polski” 6 listopada 1917 r.
Winiarski „Ustrój polityczny i administracyjny na ziemiach pol. W XIX w.” 6 listopada 1917 r.
Baudonin de Courtenay „Charakterystyka psychologiczna języka polskiego” 6 listopada 1917 r.
Kursami babcia zakończyła naukę w Rosji. Jesienią 1919 r. rozpoczęła studia na wydziale filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Wcześniejszy wpis o Wandzie Markowskiej: Dzieciństwo.
Następny wpis o Wandzie Markowskiej: Nowe informacje zdobyte z archiwum UW.

Opublikowany przez Maciej A. Markowski

Maciej Adam Markowski - z wykształcenia doktor nauk technicznych, przez większość swojej pracy zawodowej zarządzał marketingiem w korporacjach, a z zamiłowania historyk rodziny. Członek Polskiego Towarzystwa Genealogicznego i członek zarządu Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

50% Complete

Powiadomienia o nowych wpisach

Widzę, że to kolejna wizyta na moim blogu. Może warto otrzymywać informację o nowych wpisach? Jeżeli tak, to proszę podać adres poczty i nacisnąć "Zapisz mnie"

Będę wysyłał informacje wyłącznie w związku z tekstami umieszczonymi na stronie i produktami genealogicznymi np: książkami, ofertami muzeów, archiwów, imprez itp. W każdej chwili można wycofać udzieloną zgodę.

Kliknięcie przycisku "Zapisz mnie" oznacza akceptację

Polityki prywatności

Holler Box

Informacje o nowościach na blogu

Aby otrzymywać informację o nowych wpisach proszę podać adres poczty i nacisnąć "Zapisz mnie"

Będę wysyłał informacje wyłącznie w związku z tekstami umieszczonymi na stronie i produktami genealogicznymi np: książkami, ofertami muzeów, archiwów, imprez itp. W każdej chwili można wycofać udzieloną zgodę.

Kliknięcie przycisku "Zapisz mnie" oznacza akceptację

Polityki prywatności

Holler Box