Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Geneteka – narzędzie dla genealoga

Strona główna » Blog » Geneteka » Geneteka – narzędzie dla genealoga

Geneteka to podstawowe narzędzie dla genealoga, dlatego 24 listopada 2014 roku, odbyło się spotkanie Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego, którego tematem było: Geneteka – z perspektywy szukającego, indeksującego i administratora. Prelegentami byli administratorzy Geneteki: Karolina Kosinska i ja. Przygotowując tę prezentację, mieliśmy na myśli zarówno początkujących genealogów, jak i bardziej doświadczonych osób.
Tytuł prezentacji okazał się być zachęcającym, bo na spotkanie przybyło liczne grono członków jak i sympatyków Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego, ale krzeseł zabrakło tylko dla kilku spóźnialskich (było około 50 osób).

Narzędzie dla genealoga – z perspektywy szukającego, indeksującego i administratora

Wstęp do głównego tematu — pierwsze kilkanaście slajdów jak korzystać z tego narzędzia dla genealogów omówiłem ja, natomiast główny ciężar wytłumaczenia jak indeksować dla Geneteki spoczął na Karolinie Kosińskiej.
W trakcie dyskusji podczas prezentacji okazało się, że wiele kontrowersji budzi nazywa kolumny vel – czyli „I” w aktach urodzeń i zgonów oraz dodatkowo „N” w aktach małżeństw. Wiele osób rozumiało ją jako jedynie miejsce na wpisanie drugiego członu nazwisk złożonych jak w przykładzie na slajdzie 22 gdzie zapisano nazwisko „Milkiewicz vel Chrzanowski”. Dla lepszego zrozumienia, kolumny powinny być nazwane „pozostałe nazwiska” lub „inne nazwiska”.
Drugą kontrowersję wzbudził skrót „domo” używany do określenia panieńskiego nazwiska zapisywanego w komentarzu. Według kilku osób powinno używać się formę pełną „de domo” lub dd. czy zd. Sugestia ta ma o tyle sens, że przy ograniczonej liczbie znaków w kolumnie komentarza lepiej wybrać skrót 3 znakowy niż 4 znakowy.
Kolejną kwestią podnoszoną przez uczestników jest brak instrukcji działania wyszukiwarki w bazie Geneteka. Co prawda, na forum www.genealodzy.pl jest częściowe wyjaśnienie zasad działania wyszukiwarki Geneteki, ale nie wszyscy potrafią tam trafić. Wytłumaczenie podstawowych zasad korzystania z tego narzędzia również zajęło znaczącą część dyskusji. Dlatego tez stworzyłem pełniejszy opis dla początkujących genealogów.
Na samym spotkaniu nie podnoszono tematu, ale później pojawiły się wypowiedzi, że Geneteka ma coś wspólnego z genetyką. Otóż nie, nie ma nic wspólnego z genetyką, a według mnie źródłosłów pochodzi od GENEalogiczna TEKA.

Bardzo dziękujemy zarządowi Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego za możliwość prezentacji czym jest Geneteka, zachęcić do bardziej świadomego korzystania z tego jednego z podstawowych narzędzi dla genealogów oraz może udało się kogoś namówić do wzięcia udziału w projekcie jako indeksującego czy może nawet administratora.

Starania genealogów jako praktyczny przykład ponownego wykorzystania informacji z sektora publicznego

Pod koniec spotkania wystąpił Piotr Waglowski sygnalizując temat dyskutowanego właśnie Projektu założeń projektu ustawy o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego. Pod hasłem „informacje sektora publicznego” kryją się również bardzo interesujące nas, genealogów, zasoby archiwów, bibliotek i muzeów.
Piotr Waglowski jest również genealogiem – więcej o jego przodkach można wyczytać na stronach jego serwisu.

Uwagi

Podczas spotkania zabrakło adresu kontaktowego do administratorów bazy Geneteka, więc podaję go tutaj:

adres do aministratorów bazy Geneteka
adres do administratorów Geneteki

Po wygłoszeniu prezentacji na temat historii Geneteki dostaliśmy maile, z których wynika, że nie dopowiedzieliśmy jednej bardzo ważnej rzeczy. To jest tak, jak się nad czymś pracuje, to wydaje się oczywiste, a dla innych może budzić zdumienie. Tak więc naprawiam błąd: Do Geneteki przyjmuje się jedynie indeksy zrobione z całych lat. W wyjątkowych przypadkach, gdy księga jest uszkodzona i tylko część jej się znajduje w archiwum, przyjmujemy indeks tej części. Tak więc nie dopisuje się pojedynczych rekordów.

Następny wpis: Historia Geneteki –>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *