Zdjęcie Komendanckiej Odznaki Przysposobienia Wojskowego

Genealogia a wikipedia – biogramy przodków

Od dłuższego czasu nosiłem się z zamiarem napisania do Wikipedii biogramów kilku moich przodków. Znajdują się one w encyklopediach, słownikach biograficznych, w kilku książkach o nich pisano, a w encyklopedii internetowej ich nie ma. Są różne obiegowe opinie o Wikipedii, według mnie ma swoje wady, ale niczego lepszego nie wymyślono. Hasła z zakresu genealogii są dobrze opisane, nawet termin drzewo genealogiczne jest opisany w ten sposób, że nie podskakuje mi ciśnienie.
Pół roku temu byłem blisko, nawet założyłem konto, ale przeczytanie „tysięcy” stron instrukcji przerosło moje siły. Miesiąc temu podjąłem kolejną próbę i dzięki pomocy kolegi – weterana Wikipedii – udało się! I okazało się to całkiem proste. Tzn. samo użycie narzędzi Wikipedii okazało się proste. Natomiast, stworzenie biogramu według reguł Wikipedii już takie proste nie było – konieczność udokumentowania wszystkiego i to najlepiej ze źródeł znajdujących się w Internecie do dopiero było wyzwanie.
Na razie udało mi się opisać dwu moich dziadków Adama Smolińskiego i Adama Markowskiego

W przypadku dziadka Smolińskiego podstawowym problemem była selekcja materiału – bez niej biogram miałby z 50 stron – tak dobrze są udokumentowane jego dokonania zawodowe. Nie robiłem też odnośników do każdego stwierdzenia – każdy fakt ma potwierdzenie w kilku źródłach. Mimo, że to jest i pewnie będzie najdłuższy biogram, który zrobiłem i czy zrobię do Wikipedii, było to łatwe zadanie. Szczególną frajdę sprawiało odnajdywanie potem w innych hasłach Wikipedii jego imienia i nazwiska, a następnie linkowanie do istniejącego już biogramu.

Skan potwierdzenia nadania Krzyża Legionowego
Potwierdzenie nadania Krzyża Legionowego

Znacznie większym wyzwaniem był biogram dziadka Markowskiego. Większość faktów znałem z jego notatek i zachowanych w domu dokumentów. Trzeba było to udowodnić. Na szczęście wymieniony jest w paru książkach o gimnazjach w Warszawie, a jego biogram znajdował się w książce o gimnazjum i liceum Staszica – więc na większość faktów była podkładka. Ale tam nie było wszystkiego — szczególnie dorobku i przedwojennych odznaczeń. Jego młodzieńcze dokonania można było udokumentować życiorysem odnalezionym wcześniej w Archiwum UW, uznałem, że to wystarczy. Najbardziej ucieszyło mnie odnalezienie informacji w Polonie o nadaniu odznaczeń – Medalu Niepodległości oraz Krzyża Zasługi – w bibliotece znajdują się zeskanowane przedwojenne Monitory Polskie zawierające spisy nadań odznaczeń. Tylko dzięki temu, że znałem daty ich nadania – Monitory Polskie wydawane były codziennie i szukanie w nich to jak szukanie igły w stogu siana. Nawet znając datę nadania nie potrafiłem odnaleźć list nadań Krzyża Legionowego czy Medalu za Długoletnią Służbę.

Zdjęcie Komendanckiej Odznaki Przysposobienia Wojskowego
Komendancka Odznaka Przysposobienia Wojskowego

Jeszcze dużo czeka mnie pracy nad opracowywaniem haseł w Wikipedii, bo to nie tylko biogramy moich przodków (kilka ich czeka w kolejce), ale także rozszerzenie lub stworzenie nowych haseł dotyczących historii moich przodków. Przykładowo nie ma Wikipedii hasła dotyczącego Odznaki Przysposobienia Wojskowego – w rzeczach dziadka Markowskiego znalazłem Komendancką Odznakę Przysposobienia Wojskowego, ale brak śladu, aby ją otrzymał. Muszę więc poszukać dokładnych informacji na ten temat.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *