Od dłuższego czasu nosiłem się z zamiarem napisania do Wikipedii biogramów kilku moich przodków. Znajdują się one w encyklopediach, słownikach biograficznych, w kilku książkach o nich pisano, a w encyklopedii internetowej ich nie ma. Są różne obiegowe opinie o Wikipedii, według mnie ma swoje wady, ale niczego lepszego nie wymyślono. Hasła z zakresu genealogii są dobrze opisane, nawet termin drzewo genealogiczne jest opisany w ten sposób, że nie podskakuje mi ciśnienie.
Pół roku temu byłem blisko, nawet założyłem konto, ale przeczytanie „tysięcy” stron instrukcji przerosło moje siły. Miesiąc temu podjąłem kolejną próbę i dzięki pomocy kolegi – weterana Wikipedii – udało się! I okazało się to całkiem proste. Tzn. samo użycie narzędzi Wikipedii okazało się proste. Natomiast, stworzenie biogramu według reguł Wikipedii już takie proste nie było – konieczność udokumentowania wszystkiego i to najlepiej ze źródeł znajdujących się w Internecie do dopiero było wyzwanie.
Na razie udało mi się opisać dwu moich dziadków Adama Smolińskiego i Adama Markowskiego
W przypadku dziadka Smolińskiego podstawowym problemem była selekcja materiału – bez niej biogram miałby z 50 stron – tak dobrze są udokumentowane jego dokonania zawodowe. Nie robiłem też odnośników do każdego stwierdzenia – każdy fakt ma potwierdzenie w kilku źródłach. Mimo, że to jest i pewnie będzie najdłuższy biogram, który zrobiłem i czy zrobię do Wikipedii, było to łatwe zadanie. Szczególną frajdę sprawiało odnajdywanie potem w innych hasłach Wikipedii jego imienia i nazwiska, a następnie linkowanie do istniejącego już biogramu.

Znacznie większym wyzwaniem był biogram dziadka Markowskiego. Większość faktów znałem z jego notatek i zachowanych w domu dokumentów. Trzeba było to udowodnić. Na szczęście wymieniony jest w paru książkach o gimnazjach w Warszawie, a jego biogram znajdował się w książce o gimnazjum i liceum Staszica – więc na większość faktów była podkładka. Ale tam nie było wszystkiego — szczególnie dorobku i przedwojennych odznaczeń. Jego młodzieńcze dokonania można było udokumentować życiorysem odnalezionym wcześniej w Archiwum UW, uznałem, że to wystarczy. Najbardziej ucieszyło mnie odnalezienie informacji w Polonie o nadaniu odznaczeń – Medalu Niepodległości oraz Krzyża Zasługi – w bibliotece znajdują się zeskanowane przedwojenne Monitory Polskie zawierające spisy nadań odznaczeń. Tylko dzięki temu, że znałem daty ich nadania – Monitory Polskie wydawane były codziennie i szukanie w nich to jak szukanie igły w stogu siana. Nawet znając datę nadania nie potrafiłem odnaleźć list nadań Krzyża Legionowego czy Medalu za Długoletnią Służbę.

Jeszcze dużo czeka mnie pracy nad opracowywaniem haseł w Wikipedii, bo to nie tylko biogramy moich przodków (kilka ich czeka w kolejce), ale także rozszerzenie lub stworzenie nowych haseł dotyczących historii moich przodków. Przykładowo nie ma Wikipedii hasła dotyczącego Odznaki Przysposobienia Wojskowego – w rzeczach dziadka Markowskiego znalazłem Komendancką Odznakę Przysposobienia Wojskowego, ale brak śladu, aby ją otrzymał. Muszę więc poszukać dokładnych informacji na ten temat.