Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Genealogia znów z piwem w tle

Strona główna » Blog » Moja genealogia » Genealogia znów z piwem w tle

Dzieje Bolesława Henryka Ferdynanda Polkowskiego, syna Stanisława, mojego prapradziadka, w swoich początkach są dla mnie tajemnicą – wiem, że urodził się w Łomży 11 marca 1822. Następną informację mam dopiero z roku 1860, gdzie w Burlunach (par. Sereje) rodzi się syn Bolesława i Kajetany Polkowskich: Wincenty Ignacy Bolesław Polkowski. Świadkami są Mieczysław Gawroński, dziedzic dóbr Szławanty oraz Bolesław Piasecki, Nadleśny Leśnictwa Sereje zamieszkały w Staciszkach. Rodzice chrzestni to Mieczysław Gawroński i Julia Piasecka żona Nadleśnego.
Co Bolesław robił przez niemal 40 lat swojego życia? Kim była żona Kajetana Niemczewska? Gdzie urodziły się ich pierwsze dzieci? To są tajemnice jeszcze do dziś przeze mnie nie poznane.

Genealogia piwo Lutosławscy Gawrońscy

Rodzina Gawrońskich

Jedną ze ścieżek poszukiwań była rodzina Gawrońskich, której różni przedstawiciele byli chrzestnymi lub świadkami chrztu dzieci Bolesława i Kajetany. Ponadto, gdy jesienią 1861 roku Bolesław Polkowski został powołany do składu Rady Powiatowej Sejnieńskiej na zastępcę, to Mieczysław Gawroński został jej członkiem. Przy okazji warto odnotować, że członkiem też został Zygmunt Gutt (druga żona Stanisława była z Guttów), Stanisław Chamski (też przyjaciel lub znajomy Stanisława Polkowskiego – niedługo do niego wrócę) na zastępcę.
Nie wszystkie powiązania Gawrońskich udało mi się ustalić. Interesujące jest splatanie się drzew genealogicznych Gawrońskich i Narbuttów. Przykładowo, po sąsiedzku (Dwór Świętojeziory) mieszkali Wincenty i Karolina z Narbutów – czy to była rodzina? Wiele na to wskazuje, ale twardych dowodów brak.

Lutosławscy – ci od browaru

Genealogia znów z piwem w tle Lutosławscy Wincenty Stanisław
Wincenty Lutosławski z bratem Stanisławem. Źródło: Polona
O ile nie znalazłem powiązań Gawrońskich z Niemczewskimi, to zwróciłem uwagę na silne powiązania Gawrońskich z Lutosławskimi – brat (Mieczysław) i siostra (Celestyna) Gawrońscy poślubili siostrę (Emilia) i brata (Edward) Lutosławskich. Jak się mogli oni spotkać, skoro mieszkali mieszkali w tak odległych miejscowościach? Podejrzewam, że Edward Lutosławski i Mieczysław Gawroński razem studiowali. Może z nimi studiował i Bolesław Polkowski? Może to by dało odpowiedź na pytanie skąd pochodziła żona Bolesława – jest to nadal obszar moich zainteresowań.
Najmłodszy Lutosławski: Franciszek Dionizy był absolwentem Instytutu Agronomicznego w Marymoncie i po śmierci ojca objął majątek w Drozdowie. Jak przystało na Marymontczyka wprowadził nowoczesne metody gospodarowania (między innymi w Piątnicy) i … zbudował browar. I to nie byle jaki browar. Przekonałem się o tym dzięki blogowi alkohole, buteleczki, historia…, którego autor skomentował artykuł Genealogia z gorzałą w tle Jerzego Wnukbauma. Autor bloga, mimo, że piwo nie jest głównym tematem blogu, poświęcił Browarowi Drozdowskiemu aż dwa duże wpisy przedstawiając dokonania ich właściciela. Dla tych, które nazwisko brzmi znajomo: tak, to był przodek tego Witolda Lutosławskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *