Genealogią zajmuję się hobbistycznie od ponad 10 lat, a od kilku staram się ją popularyzować. Robię to przez ten blog (np. Kurs dla początkujących genealogów – materiały ), ale także staram się osobiście opowiadać o genealogii. Prowadzę spotkania i wykłady dla osób w wieku od 10 (genealogia dla szkół) do 100 lat (na uniwersytetach trzeciego wieku). Jestem też wykładowcą na konferencjach genealogicznych i autorem artykułów o tej tematyce. Dzięki doświadczeniom zdobytym podczas niemal 10-letniej pracy dydaktycznej oraz 20 lat spędzonych w międzynarodowych korporacjach udaje mi się utrzymać uwagę zarówno małej, jak i bardzo dużej grupy osób.
Oprócz popularyzacji genealogii dzielę się również swoją wiedzą z osobami zajmującymi się genealogią już od jakiegoś czasu. Występuję na konferencjach genealogicznych jak Ogólnopolska Konferencja Genealogiczna w Brzegu, IAJGS International Conference on Jewish Genealogy, spotkania lokalnych stowarzyszeń genealogicznych czy studenckich kół naukowych.
Genealogia dla szkół
Od dwu lat prowadzę zajęcia dla uczniów począwszy od 4 klasy szkoły podstawowej. W zależności od potrzeb zajęcia trwają jedna lub dwie jednostki lekcyjne. Na zajęciach staram się na nich pokazać, że genealogia nie jest tylko dla starszych osób, a warto już zacząć interesować się historią rodzin już w ich wieku. Genealogia może być sposobem na ciekawe poznawanie historii.
Pokazuje różne odcienie tego hobby: od kolekcjonowania osób powiązanych więzami rodzinnymi, przez zainteresowanie strojami, militariami, kuchnią czy turystyką do dogłębnego poznania losów poszczególnych członków rodziny wraz z kontekstem historycznym.
Zajęcia genealogia dla szkół obejmują wprowadzenie poprawnych pojęć: wywód przodków, tablica potomków (czy drzewo genealogiczne), pokrewieństwo, powinowactwo oraz zanikające już określenia paranteli. Wytłumaczone jest praktyczne znaczenie genealogii w przeszłości oraz powody, z jakich przestała być użyteczna w miarę rozwoju aparatu państwowego. Połowę wykładu zajmuje opis jak zabrać się do poszukiwania przodków startując od zera. Obejmuje to wywiad w rodzinie, wizyty na cmentarzach, uzyskanie informacji z USC oraz najróżniejsze formy poszukiwań w Internecie.
Wszystkie sposoby poszukiwań są poparte przykładami z własnego doświadczenia.
Zajęcia mogą być uzupełnione kolejnymi zajęciami praktycznymi przy komputerach z dostępem do Internetu. Wymaga to jednak odrobienia przez uczniów pracy domowej – uzyskaniu informacji od rodziny na temat znanych swoich przodków. Niestety, nie można zagwarantować pozytywnych wyników tych poszukiwań.
Genealogia dla dorosłych
W ramach popularyzacji genealogii prowadzę wykłady dla osób dorosłych jak na przykład dla słuchaczy Uniwersytetów III wieku czy warsztaty na „Wieczorze dla dorosłych” w Centrum Nauki Kopernik. Minimalny czas trwania wykładu z wprowadzenia do genealogii to 2 godziny.
Większa część wykładu poświęcona jest praktycznym wskazówkom jak prowadzić poszukiwania genealogiczne, jak to czasami może być na początku łatwe i dające satysfakcję. Dzielę się własnymi doświadczeniami. Także tym, że można utknąć na wiele lat w jednym miejscu i nagle zdobyć informację stanowiąca przełom. Opowiadam o nowo poznanych członkach rodziny, o których nigdy wcześniej nie miałem pojęcia. Genealogia to także temat do rozmowy ze swoją rodziną oraz narzędzie do zrozumienia, dlaczego tak, a nie inaczej postrzegamy świat.
Do kursu dla początkujących genealogów, na blogu dostępne są materiały pomocnicze.